Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. máj 2022, 15:14

NAKA zadržala Harabina

Vyšetrovateľ ho obvinil zo schvaľovania trestného činu a extrémizmu

Vyšetrovateľ ho obvinil zo schvaľovania trestného činu a extrémizmu

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bývalého ministra spravodlivosti a predsedu Najvyššieho súdu neskôr prepustili.

NAKA zadržala exministra spravodlivosti a bývalého predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina.

Ako prvý o tom informoval portál tvnoviny. Zadržanie potvrdila aj polícia.

„Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry zadržal osobu Š. H. a obvinil ju z trestného činu schvaľovania trestného činu a extrémistického trestného činu,“ znie stanovisko. 

Bývalého ministra spravodlivosti a predsedu Najvyššieho súdu neskôr prepustili.

Harabin počas pandémie vystupoval proti pandemickým opatreniam. Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zase zverejnil na sociálnej sieti status, v ktorom obhajoval krok ruského prezidenta Vladimira Putina.  „Urobil by som presne to isté, čo Putin v súvislosti s udalosťami na Ukrajine,“ napísal Harabin v statuse, ktorý už nie je dostupný.

Stíhať by mali aj prezidentku, vraví Fico

Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga na sociálnej sieti uviedol, že na Harabina podal 27. februára trestné oznámenie pre jeho výroky o vojne na Ukrajine.

„Som rád, že NAKA si robí svoju prácu a vyšetruje, a že Harabina je za čo, o tom niet pochýb,“ napísal Šeliga. „Samozrejme, Harabin sa bude ľutovať a bude zo seba robiť politického väzňa. Kto však čítal a počul jeho výroky a sledoval jeho kroky, vie, že takéto konanie je neprijateľné v demokratickom a právnom štáte,“ doplnil. 

Inzercia

Poslanci Andrej Stančík a Kristián Čekovský (obaja OĽaNO) vnímajú zadržanie bývalého ministra spravodlivosti Štefana Harabina za dobrý signál pre slušných občanov. 

„Vidíme, že aktívne bojovať proti zlu má zmysel. Obvinenie Štefana Harabina je súčasne signálom, že nikto na Slovensku nie je nedotknuteľný,“ uviedol Čekovský.

Stančík dodal, že činy a vyjadrenia Harabina zapadajú do schémy ruskej hybridnej vojny, ktorú vedie proti Európe a aj proti Slovensku. Poslanci pripomenuli, že na Harabina a ďalších podali trestné oznámenie v súvislosti so schvaľovaním útoku Ruska na Ukrajinu či pre podnecovanie nenávisti na základe príslušnosti k národnosti alebo rase.

Líder Smeru Robert Fico hovorí v tejto súvislosti o dôkaze „totálnej straty súdnosti NAKA pod priamym riadením Matoviča a Mikulca“.

„Štefan Harabin má tvrdý jazyk, s ktorým sa nie vždy dá súhlasiť. Ale obmedzovať takýchto významných právnikov, ktorým Kolíková nesiaha ani po členky, na slobode za ústne prejavy, je výsmechom,“ uviedol Fico.

Podotkol, že ak má polícia voľné ruky, mala by stíhať aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá podľa Smeru podporuje fašizmus. „Neviem, či je taká hlúpa, alebo to urobila úmyselne, ale dala vysoké štátne vyznamenania osobám, ktoré priamo podporovali fašizmus a udávali nacistom odporcov fašizmu,“ napísal na Facebooku.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 3 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.