Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. február 2016

KĽDR stiahla oznámenie o rámci na vynesenie družice

Severná Kórea dnes stiahla oznámenie o časovom rozpätí pre svoje plánované odpálenie rakety platné od 7. do 14. februára.

Severná Kórea v utorok 2. februára oznámila Medzinárodnej námornej organizácii (IMO) a Medzinárodnej telekomunikačnej únii (ITU), že v dňoch 8.-25. februára sa "pokúsi o vypustenie družice na obežnú dráhu", ktorá má sledovať Zem, a že ju vynesie nosná raketa. 
      

V sobotu tento časový rámec zúžila a v nedeľu v skorých ranných hodinách (SEČ) - aj napriek opakovaným varovaniam medzinárodného spoločenstva - Severná Kórea vypálila raketu, ktorá vyniesla na obežnú dráhu družicu na pozorovanie Zeme. Podľa medzinárodného spoločenstva však išlo o skrytú skúšku rakety dlhého doletu.
      

Testovanie rakiet dlhého doletu je podľa OSN a kritikov stalinistického režimu krycím manévrom, zameraným na rozvoj severokórejských jadrových a raketových programov. Takéto rakety sú totiž schopné niesť bojové hlavice vybavené konvenčnou výbušninou alebo jadrovú či termonukleárnu nálož.
      

Vyhlásenie Severnej Kórey o pláne na vypustenie družice prišlo len niekoľko týždňov po tom, čo uskutočnila svoj štvrtý jadrový test.
      

V dôsledku najnovšieho vývoja na Kórejskom polostrove v nedeľu mimoriadne zasadla Bezpečnostná rada OSN, ktorá rozhodne odsúdila najnovšie kroky KĽDR a avizovala sprísnenie sankcií voči severokórejskému režimu.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.