Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. február 2016

Slovenky nezastavili Stosurovú, Lipták: Štvorhra je naša slabina

Slovensko prehralo vo Fed Cupe s Austráliou 2:3.

Pomalý hard, búrlivé bratislavské publikum ani žolík v osobe Jany Čepelovej nezastavili "nočnú moru" slovenských tenistiek. Austrálska jednotka Samantha Stosurová v zápase 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie v NTC vyhrala obe dvojhry i rozhodujúcu štvorhru po boku Casey Dellacquovej.

Šampiónka US Open z roku 2011 sa tak rozhodujúcou mierou postarala o to, že Slovenky budú 16.-17. apríla bojovať iba o zotrvanie v druhej svetovej osmičke. "Už po zverejnení nominácií oboch tímov som hovoril, že Austrálčanky budú favoritkami, lebo do dvojhier i do debla môžu postaviť Stosurovú, ktorá mala so všetkými našimi hráčkami s výnimkou Čepelovej pozitívnu bilanciu. Hľadali sme cesty, ako ju zdolať a zároveň eliminovať kvalitu hry ich dvojky, ktorou mala byť pôvodne Jarmila Wolfeová. Snažili sme sa zvoliť povrch, ktorý by najlepšie vyhovoval našim hráčkam, mali sme na svojej strane obecenstvo a počas týždňa sme urobili maximum pre úspech. Žiaľ, ani to nestačilo. Súperky vyhrali, lebo boli lepšie. Ak by som sa mal rozhodnúť ešte raz, opäť by som postavil do dvojhier Čepelovú so Schmiedlovou, lebo pomalší hard im najviac sedel a mali najväčšiu šancu vyhrať nad Stosurovou. Škoda, že Kaja nevyužila v prvom sete náskok 5:1 a 40:15. Bola bližšie k tomu, aby obávanú Austrálčanku zdolala, proti Janke podala Samantha bezchybný výkon," povedal slovenský kapitán Matej Lipták.

Do štvorhry nominoval premiérovo pár Čepelová, Daniela Hantuchová a prvý set vyhrali Slovenky 7:5, v ďalšom priebehu zápasu sa však prejavili väčšie deblové kvality austrálskeho dua. "Po sľubnom prvom sete naše dievčatá trochu ubrali na agresivite, nevedeli tak dobre reagovať na sieti a horšie začali servovať. Napokon sa to otočilo proti nám. Austrálske deblové špecialistky dostali väčší priestor. Hrali svoj systém od začiatku do konca za akéhokoľvek stavu. Varianty našich báb boli naopak čoraz singlovejšie. Báli sa použiť agresívnejšie prvky a zahrať viac loptičiek po čiarach," dodal Lipták.

Šéf lavičky tvrdí, že štvorhra je stále slovenskou slabinou. "Češky a Talianky majú najvariabilnejšie družstvá, preto v posledných rokoch v Pohári federácie dominujú. Majú silného debla, čo sa o našom tíme nedá povedať. Veľa zápasov sme prehrali práve vo štvorhre. Nemôžem donútiť baby, aby vytvorili nejaký slovenský tandem a začali spolu hrávať na turnajoch. Nemám na to páky, aby sa to nejako zmenilo." Slovenky spoznajú svoje súperky v aprílovej baráži v utorok o 13.00 SEČ, keď je v londýnskej centrále ITF na programe žreb.

Ako nasadené by mali naraziť na jedného z kvarteta Belgicko, Ukrajina, Argentína, Taiwan. Doma by s určitosťou hrali iba s Argentínčankami. "Neželal by som si Belgicko alebo Ukrajinu vonku. V prvej svetovej skupine hrá iba osem tímov, čo je veľmi málo v porovnaní s Davis Cupom, kde ich je 16. To by bol spravodlivejší model, fedcupový formát sa však dlhé roky nemení. Aj druhá svetová skupina má veľkú kvalitu, silné tímy sú aj v regionálnych zónach. Musíme bojovať o záchranu v druhej lige, taká je realita. V minulosti, keď som staval tím na dvoch hráčkach Dominike Cibulkovej a Daniele Hantuchovej, dosahovali sme lepšie výsledky ako teraz, keď máme k dispozícii vyrovnané družstvo. Je to zhoda okolností i dôsledok toho, že nemôžeme proti všetkým tímom postaviť typologicky vhodné hráčky. Dominika by v iných zápasoch určite hrala v sobotu i v nedeľu, no hra Stosurovej jej vyslovene nesedí," zakončil Lipták.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.