Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. máj 2022, 15:18

Českí seniori si na jeseň prilepšia, za celý rok sa im pridá okolo 2 500 Kč

V apríli sa inflácia v Česku zrýchlila na 14,2 % z marcovej úrovne 12,7 %. Odborníci predpokladajú, že približne v polovici roka môže rast spotrebiteľských cien presiahnuť 15 %.

Česká vláda už získala presnejšie čísla o tohtoročnej, v poradí už tretej valorizácii dôchodkov. V dôsledku zrýchľujúcej sa inflácie sa dôchodky v septembri výnimočne zvýšia v priemere o 600 až 800 Kč (24,25 až 32,34 eura). Povedal to v rozhovore pre denník E15 český minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka.

Od januára by tak starobné dôchodky v Česku vzrástli celkovo o 2 500 Kč (101,05 eura). Valorizácia vychádza zo zákona a je trvalá. Len v tomto roku zo štátneho rozpočtu ukrojí desiatky miliárd korún.

„Po (prvej mimoriadnej) júnovej valorizácii sa dôchodky tento rok zvýšia v priemere o 1 800 Kč. Po (druhej mimoriadnej) septembrovej valorizácii by sme teda tento rok prekročili sumu 2 400 Kč, pravdepodobne to bude viac,“ uviedol Jurečka.

Minister pripomenul, že zvýšenie sa v príslušnom pomere odrazí na úplne všetkých dôchodkoch, teda aj na tých, ktoré poberajú vdovy, vdovci, invalidi alebo siroty. Týka sa to aj predčasných penzií.

Niektorí analytici však predpokladajú, že druhá mimoriadna valorizácia bude vyššia, než predpokladá Jurečka. „Vzhľadom na to, že sa spočíta pandemická a vojnová inflácia, môže dôjsť k zvýšeniu dôchodkov v priemere až o 900 Kč,“ odhadol ekonóm Štěpán Křeček z BH Securities.

V apríli sa inflácia v Česku zrýchlila na 14,2 % z marcovej úrovne 12,7 %. Odborníci predpokladajú, že približne v polovici roka môže rast spotrebiteľských cien presiahnuť 15 %.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 33 minútami

Pri Trnave vznikol podvečer požiar, pri ktorom zhorelo nepokosené obilie na rozlohe 18 hektárov. Na mieste zasahovali profesionálni hasiči aj jednotky dobrovoľných hasičov z viacerých obcí v okolí Trnavy. (tasr)

pred 47 minútami
pred 2 hodinami

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová rovnako ako jej krajanka Kristína Kučová neprešla cez 2. kolo dvojhry na turnaji vo Wimbledone. S Poľkou Magdalenou Frechovou prehrala 4:6, 4:6. Posledným slovenským želiezkom v singli tak zostal Alex Molčan. (tasr)

pred 3 hodinami

V obci Somotor v okrese Trebišov dnes namerali 38,8 stupňa Celzia, čím horúčavy prekonali júnový rekord z roku 2012. Vtedy namerali 38,2 stupňa Celzia v Slovenskom Grobe. Horúčavy však vrcholia až zajtra, teplota by mala vystúpiť najvyššie na Dolnom Zemplíne, s hodnotou okolo 39 stupňov Celzia. (tasr)

pred 3 hodinami

Slovensko v tejto chvíli nepredpokladá navyšovanie počtu cudzích vojakov NATO na svojom území nad parlamentom schválený počet 3000, povedal po skončení summitu NATO v Madride minister obrany Jaroslav Naď. Podľa neho bude v lete na Slovensku 1600 až 1700 zahraničných vojakov NATO. (tasr)

pred 4 hodinami

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov vyhlásil, že medzi Ruskom a Západom sa spúšťa nová „železná opona“. Deklaroval, že Moskva už odteraz nebude veriť Washingtonu ani Bruselu. „Európska únia sa vonkoncom nezaujíma o pochopenie našich záujmov,“ vyhlásil. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.