Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. máj 2022, 14:40

Desaťtisíce ľudí v USA demonštrovali za potraty

Boli medzi nimi aj líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer, starosta New Yorku Eric Adams a ďalší vplyvní členovia Demokratickej strany.

Desaťtisíce ľudí sa v sobotu v uliciach miest v Spojených štátoch zúčastnili na demonštráciách za zachovanie práva na potrat. Po celej krajine vrátane miest Washington, New York, Chicago, Los Angeles a Austin sa uskutočnilo okolo 450 pochodov. Ich účastníci kričali slogany ako „Moje telo, moje rozhodnutie“, pričom mnohí boli na znak podpory práv žien oblečení v ružovom, informujú agentúry AFP a DPA.

„Jednoducho si myslím, že nikto nemá právo rozhodovať o tele niekoho iného,“ povedala 20-ročná Hanna Williamsonová, ktorá na demonštráciu vo Washingtone pricestovala zo Suffolku v štáte Virgínia.

Demonštranti v hlavnom meste USA pochodovali k sídlu Najvyššieho súdu, ktorý zrejme uvažuje o zrušení neobmedzeného práva na potrat na federálnej úrovni.

 

 

 

V newyorskej štvrti Brooklyn sa za ružovým transparentom s nápisom „Naše telá. Naša budúcnosť. Naše potraty“ zhromaždilo asi 3 000 ľudí. Boli medzi nimi aj líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer, starosta New Yorku Eric Adams a ďalší vplyvní demokrati.

Dôvodom protestov je návrh rozhodnutia Najvyššieho súdu USA, ktorý unikol na verejnosť začiatkom minulého týždňa. Týka sa zrušenia verdiktu v prípade Roe verzus Wade z roku 1973, ktorý garantuje právo žien na potrat.

Inzercia

Keďže v tejto oblasti neexistuje jeden federálny zákon, jednotlivé štáty by následne mali voľnú ruku vo veci zákazu potratov alebo obmedzenia prístupu k nim. Predpokladá sa, že touto cestou by sa vydala približne polovica z 50 štátov. Ženy, ktoré tam žijú, by potom na zákrok museli cestovať do štátov, kde je povolený.

Zástancovia práva na život sa už roky usilujú o zrušenie rozsudku Roe verzus Wade. Zhromaždili sa aj na niektorých miestach vo Washingtone a zástancom potratov prostredníctvom megafónov odkazovali, že ich Boh potrestá.

 

 

Podľa najnovšieho prieskumu spoločností Politico a Morning Consult je 53 percent voličov v USA proti zrušeniu rozsudku Roe vs. Wade.

Demokrati dúfajú, že rozruch spôsobený únikom informácií sa im podarí využiť na zmobilizovanie voličov pred novembrovými voľbami do Kongresu. Podľa prieskumov im totiž hrozí strata väčšiny v Senáte i Snemovni reprezentantov. So súčasnou tesnou väčšinou v Senáte nedokážu presadiť celoplošný potratový zákon.

Dnes treba vedieť

teraz

Šéf NATO Jens Stoltenberg na summite v Madride prisľúbil krajinám v Afrike a na Blízkom východe zvýšenú podporu. Aliancia tak chce konkurovať narastajúcemu vplyvu Ruska a Číny v týchto regiónoch. (tasr)

pred 59 minútami

Pri Trnave vznikol podvečer požiar, pri ktorom zhorelo nepokosené obilie na rozlohe 18 hektárov. Na mieste zasahovali profesionálni hasiči aj jednotky dobrovoľných hasičov z viacerých obcí v okolí Trnavy. (tasr)

pred hodinou
pred 3 hodinami

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová rovnako ako jej krajanka Kristína Kučová neprešla cez 2. kolo dvojhry na turnaji vo Wimbledone. S Poľkou Magdalenou Frechovou prehrala 4:6, 4:6. Posledným slovenským želiezkom v singli tak zostal Alex Molčan. (tasr)

pred 4 hodinami

V obci Somotor v okrese Trebišov dnes namerali 38,8 stupňa Celzia, čím horúčavy prekonali júnový rekord z roku 2012. Vtedy namerali 38,2 stupňa Celzia v Slovenskom Grobe. Horúčavy však vrcholia až zajtra, teplota by mala vystúpiť najvyššie na Dolnom Zemplíne, s hodnotou okolo 39 stupňov Celzia. (tasr)

pred 4 hodinami

Slovensko v tejto chvíli nepredpokladá navyšovanie počtu cudzích vojakov NATO na svojom území nad parlamentom schválený počet 3000, povedal po skončení summitu NATO v Madride minister obrany Jaroslav Naď. Podľa neho bude v lete na Slovensku 1600 až 1700 zahraničných vojakov NATO. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.