Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. máj 2022, 14:28

Pápež František pred tisíckami veriacich vyhlásil desať nových svätých

Pápež František pred tisíckami veriacich vyhlásil desať nových svätých

FOTO TASR/AP

Obrazy desiatich nových svätých boli zavesené na fasáde Baziliky sv. Petra. Pápež, obklopený približne 50 kardinálmi a 300 biskupmi a kňazmi, sa na rozdiel od uplynulých dní neukázal na invalidnom vozíku.

Pápež František svätorečil v nedeľu desať osobností z Talianska, Francúzska, Holandska, Indie a Uruguaja. Na Námestí sv. Petra v Ríme sa zhromaždili tisícky veriacich z celého sveta. TASR správu prevzala z agentúry AFP a Vatikánskeho rozhlasu.

Kanonizačnú omšu viedol 85-ročný pápež a zúčastnili sa na nej okrem iných aj francúzsky minister vnútra Gerald Darminin a taliansky prezident Sergio Mattarella.

Obrazy desiatich nových svätých boli zavesené na fasáde Baziliky sv. Petra. Pápež, obklopený približne 50 kardinálmi a 300 biskupmi a kňazmi, sa na rozdiel od uplynulých dní neukázal na invalidnom vozíku, píše AFP.

Podľa pravidiel katolíckej cirkvi bolo všetkých desať nových svätcov už predtým blahorečených. Medzi novými svätcami bol aj francúzsky vojak a výskumník Charles de Foucauld, ktorý sa stal katolíckym kňazom a žil medzi trapistickými mníchmi v Sýrii, Palestíne a napokon medzi Tuarégmi v alžírskej púšti. Zavraždili ho banditi 1. decembra 1916, jeho skutky ho však prekonali a stal sa jedným z najoslavovanejších mužov viery vo Francúzsku, píše AFP.

Ďalším novým svätým bol okrem iných aj holandský karmelitánsky kňaz, teológ a novinár Titus Brandsma, ktorý sa vzoprel nacistom počas druhej svetovej vojny.

Vyjadril sa proti nim pred napadnutím Holandska Nemeckom v roku 1940 i po ňom a povzbudzoval katolícke holandské noviny, aby odolávali propagande okupantov.

Inzercia

Zatkli ho v januári 1942 a skončil v koncentračnom tábore Dachau, kde 26. júla toho istého roku zomrel po tom, čo mu podali injekciu s kyselinou karbolovou.

Blahorečili ho v roku 1985 potom, ako bol vyhlásený za mučeníka. Následne sa zistilo, že vykonal zázrak – ktorý je potrebné doložiť k svätorečeniu –, keď uzdravil karmelitánskeho kňaza, spresňuje AFP.

Pápež v nedeľu okrem iných svätorečil aj prvého Inda – laika, ktorý nebol vysvätený za kňaza.

František vo svojom prejave zdôraznil, že svätosť nespočíva „v niekoľkých hrdinských činoch, ale v množstve činov každodennej lásky“, cituje Vatikánsky rozhlas. Ako dodal, láska znamená slúženie a zasvätenie vlastného života ostatným.

Dnes treba vedieť

pred 18 minútami

Pri Trnave vznikol podvečer požiar, pri ktorom zhorelo nepokosené obilie na rozlohe 18 hektárov. Na mieste zasahovali profesionálni hasiči aj jednotky dobrovoľných hasičov z viacerých obcí v okolí Trnavy. (tasr)

pred 31 minútami
pred 2 hodinami

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová rovnako ako jej krajanka Kristína Kučová neprešla cez 2. kolo dvojhry na turnaji vo Wimbledone. S Poľkou Magdalenou Frechovou prehrala 4:6, 4:6. Posledným slovenským želiezkom v singli tak zostal Alex Molčan. (tasr)

pred 3 hodinami

V obci Somotor v okrese Trebišov dnes namerali 38,8 stupňa Celzia, čím horúčavy prekonali júnový rekord z roku 2012. Vtedy namerali 38,2 stupňa Celzia v Slovenskom Grobe. Horúčavy však vrcholia až zajtra, teplota by mala vystúpiť najvyššie na Dolnom Zemplíne, s hodnotou okolo 39 stupňov Celzia. (tasr)

pred 3 hodinami

Slovensko v tejto chvíli nepredpokladá navyšovanie počtu cudzích vojakov NATO na svojom území nad parlamentom schválený počet 3000, povedal po skončení summitu NATO v Madride minister obrany Jaroslav Naď. Podľa neho bude v lete na Slovensku 1600 až 1700 zahraničných vojakov NATO. (tasr)

pred 4 hodinami

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov vyhlásil, že medzi Ruskom a Západom sa spúšťa nová „železná opona“. Deklaroval, že Moskva už odteraz nebude veriť Washingtonu ani Bruselu. „Európska únia sa vonkoncom nezaujíma o pochopenie našich záujmov,“ vyhlásil. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.