Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. máj 2022, 17:46

Maďarská prezidentka Nováková

Vojna na Ukrajine sa vedie aj proti nám Maďarom. Odsudzujeme Putinovu agresiu

Vojna na Ukrajine sa vedie aj proti nám Maďarom. Odsudzujeme Putinovu agresiu

Prezidentka Katalin Nováková. Foto – TASR/AP

Inauguračný prejav Katalin Novákovej je zjavnou snahou napraviť donedávna blízke vzťahy s Poľskom, ktoré narušila neochota Maďarska dodávať zbrane Ukrajine a zavádzať sankcie týkajúce sa dovozu ruských energetických surovín.

Nová maďarská prezidentka Katalin Nováková na svojej sobotňajšej inaugurácii odsúdila „Putinovu agresiu“ voči Ukrajine a avizovala, že jej prvá pracovná cesta povedie do Poľska.

„Odsudzujeme Putinovu agresiu, ozbrojenú inváziu na územie suverénneho štátu. Navždy vravíme ‚nie‘ každej snahe zameranej na obnovenie Sovietskeho zväzu,“ povedala vo svojom inauguračnom príhovore Nováková, ktorá je prvou ženou vo funkcii maďarského prezidenta a vo svojich 44 rokoch súčasne najmladšou hlavou štátu v dejinách Maďarska.

Nováková ďalej vyhlásila, že vojna na Ukrajine sa „vedie aj proti nám, mierumilovným Maďarom“. Preto je podľa nej potrebné, aby sa vyšetrili vojnové zločiny spáchané na Ukrajine a aby ich páchatelia neušli trestu.

Čítajte tiež

Zároveň oznámila, že v utorok 17. mája navštívi Varšavu, kde sa stretne s poľským prezidentom Andrzejom Dudom, pričom zdôraznila, že obe krajiny spájajú tradičné priateľské väzby.

Agentúra Reuters zhodnotila toto gesto novej prezidentky ako zjavnú snahu napraviť donedávna blízke vzťahy s Poľskom, ktoré narušila neochota Maďarska dodávať zbrane Ukrajine a zavádzať sankcie týkajúce sa dovozu ruských energetických surovín.

Inzercia

Poľsko sa po ruskom vpáde na Ukrajinu jednoznačne postavilo na stranu Kyjeva, zatiaľ čo maďarský premiér Viktor Orbán sa vyhýba priamej kritike Vladimira Putina.

Katalin Nováková je členkou vládnucej strany Fidesz. V predchádzajúcich rokoch pôsobila ako ministerka pre rodinu v jednej z Orbánových vlád a ako poslankyňa maďarského parlamentu.

Za prezidentku, ktorá má v rámci maďarského politického systému prevažne ceremoniálne právomoci, ju zvolili maďarskí poslanci 10. marca. Vo funkcii 10. mája oficiálne nahradila Jánosa Ádera, taktiež nominanta Fideszu, ktorý bol prezidentom od roku 2012.

Slávnostná inaugurácia novej prezidentky sa však konala až v sobotu. Začala sa bohoslužbou v kostole reformovanej cirkvi na budapeštianskom Kalvínovom námestí.

Do funkcie bola Katalin Nováková slávnostne uvedená na Kossuthovom námestí pred budovou maďarského parlamentu. Sériu podujatí spojených s inauguráciou malo ukončiť otvorenie priestorov prezidentského úradu v budínskom Sándorovom paláci pre verejnosť.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 8 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 9 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 9 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.