Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
07. február 2016

Republikáni majú na výber: Cruz, Trump alebo neokonzervatívci

Víťazstvo Teda Cruza v Iowe robí z Rubia establišmentovú alternatívu voči „populistickým“ rebelom, teda voči Cruzovi a Trumpovi. Tak nám aspoň hovorí úderka amerických médií.
Republikáni majú na výber: Cruz, Trump alebo neokonzervatívci

Republikánski kandidáti na prezidenta USA. Foto: TASR/AP

Marco Rubio sa svojím tretím miestom (silnejším, než sa očakávalo) stal životaschopným hráčom po tom, čo Jeb Bush úplne vyhorel. Pre amerických analytikov sa republikánske primárky vyvíjajú nejasne, no Iowa je veľkým momentom v radikálne sa meniacom svete.

„Nikto nemá rád Teda Cruza,“ dá sa započuť od členov establišmentu. Jeden z najväčších fundraiserov Mitta Romneyho mi povedal: „Je 99 iných senátorov a stovky kongresmanov, a žiadny z nich nemá Cruza rád. Ako by mohol byť zvolený?“

Cruzovi kolegovia ho nenávidia z dobrého dôvodu. Republikánsky establišment sa počas vlád Reagana a Busha stal ohromnou silou s veľkými médiami (Fox News a Wall Street Journal), think-tankmi (American Enterprise Institute v ich popredí), politickými magazínmi a – čo je asi najdôležitejšie – s intelektuálnou kastou pripravenou vychovať sľubných mladých ľudí do budúcich vysokých pozícií. Hoci americké univerzity spadli pod vládu ľavice, konzervatívci z univerzitných pracovísk vedeli svojich študentov nasmerovať na správne pracovné stáže a vedúce pozície so zodpovedajúcimi doktorátmi, odbornými článkami, knihami a publicistikou.

V minulom desaťročí republikánsky establišment katastrofálne zlyhal. Chyby v ekonomike ukončil najhlúpejším nápadom v americkej histórii: vývozom demokracie, čo nás stálo veľa krvi a peňazí. Zdieľať

Problém je, že v prostriedku minulého desaťročia republikánsky establišment katastrofálne zlyhal. Zapredal sa falošným tvorcom bublín (hoci úvodníky Wall Street Journal včas a často varovali pred rizikami federálnych záruk pre riskantné hypotekárne úvery). Zaspal, keď banky presvedčili vtedajšieho šéfa FEDu Alana Greenspana, aby povolil dlh 70 k 1 pri falošných AAA zmenkách. A ukončil to najhlúpejším nápadom v americkej histórii, konkrétne vývozom demokracie, čo nás stálo veľa krvi a peňazí.

Svet frustrovane nadáva na kombináciu amerických chýb. Strategické prepálenie Georgea W. Busha vystriedalo strategické stiahnutie sa Baracka Obamu, čo zvyšok sveta donútilo improvizovať pri riešení problémov, ktoré sa pripisujú Amerike. Napr. metastázovanie sunitského džihádizmu. Establišment bol výtvorom Reaganovho víťazstva v studenej vojne a stále verí, že v nej bojuje, ako John Kasich, keď počas debaty prisľúbil udrieť Putina päsťou do tváre.

Cruz po prvýkrát nahneval establišment na jeseň roku 2014, keď povedal, že USA zostali v Iraku príliš dlho a že by sa nemali snažiť urobiť z neho druhé Švajčiarsko. Establišment to považoval nielen za herézu, ale aj za svoje existenciálne ohrozenie. Išlo to úplne proti Bushovej oslobodzovacej agende a neúspešnej, zle pomenovanej „Arabskej jari“.

Cruz na jeseň roku 2014 povedal, že USA by sa nemali snažiť urobiť z Iraku druhé Švajčiarsko. Establišment to považoval nielen za herézu, ale aj za svoje existenciálne ohrozenie. Zdieľať

Americkí voliči vedia odpustiť mnohé, no ťažko odpustia líderstvo, ktoré amerických vojakov posiela nesprávnym smerom v mene neúspešného sociálneho experimentu.

Mešťania dnes vzali do rúk zápalné pochodne a prefíkaný Donald Trump na úkor establišmentu kuje železo, zosmiešňuje irackú vojnu a ponúka spoluprácu s Vladimírom Putinom. Ak by sa Cruz stal prezidentom, celý establišmentový aparát by bol zrušený, s darcovskými grantmi, lobistickými prístupmi a so všetkým. Noví doktori „politickej filozofie“ by miesto pochodovania chodbami Kongresu živorili na nadstavbových učiteľských miestach.

Cruz je nenávidený, lebo je jednoducho dostatočne chytrý na to, aby pracoval bez establišmentu. Rád sa prirovnáva k Reaganovi, ktorému samovzdelanie v zahraničnej politike dodalo nezávislý úsudok a dôveru v dosiahnutie víťazstva v studenej vojne, hoci establišment tomu v jeho dobe neveril. V prípade zvolenia bude mať Cruz väčší problém: počas desaťročia pred Reaganovým víťazstvom neokonzervatívci (vedení svojím krstným otcom Irvingom Kristolom) trénovali svoje kádre, písali odborné texty a v článkoch v hlavných médiách riešili veľké témy. Dnes je to o dosť inak. Nielen že cisár nemá žiadne šaty, ríša nemá ani krajčíra.

Inzercia

K téme:
Čomu verí Donald Trump
Bude Ted Cruz pre Ameriku novým Reaganom? Zdieľať

Ak bude Cruz zvolený, bude musieť konať podľa vlastného myslenia do tej miery, ako to nemusel robiť žiadny americký prezident od Lincolna. Je na to dostatočne inteligentný aj arogantný a establišmentu nebude dlhovať žiadnu láskavosť ani službu. Bude najchytrejším človekom v Oválnej pracovni v priebehu jeden a pol storočia. Nenesie žiadnu záťaž Bushovej administratívy a nebude pozývať Billa Kristola z Weekly Standard alebo Charlesa Krauthammera z Fox News, aby mu načrtli inauguračný prejav, ako to urobil Bush v roku 2004. Kaukusy v Iowe vyhral vybudovaním najväčšej vidieckej siete v krajine (tvrdí, že má kampaňových predsedov v každom jednom kraji v USA). To ho robí nezávislým od aparátu strany, a aj ním je.

Milý, chlapčenský, fotogenický a výrečný Marco Rubio je kandidátom, ktorého pre establišment vybral centrálny kasting asi zo štúdia v plavárni. Rubio – priemerný študent na univerzite a počas celej svojej kariéry politik floridskej mašinérie, sa vie dobre vyjadrovať, no nemá vlastné videnie zahraničnej politiky. To je dôvod, prečo ho má establišment rád. Cruz vie, že establišment je nahý a nemá problém to pomenovať. Preto ho nemajú radi.

Rubio sa vie dobre vyjadrovať, no nemá vlastné videnie zahraničnej politiky. Preto ho má establišment rád. Cruz, naopak, vie, že establišment je nahý a nemá problém to pomenovať. Zdieľať

Cruz nie je (ako to establišmentská úderka naznačuje) izolacionistom typu prezidenta Jacksona v zmysle, ako tento termín používa Walter Russel Mead. Skôr je realistom typu Johna Quincyho Adamsa, ako o tom hovorí Angelo Codevilla. Cruz necíti žiadne ideologické nutkanie presadzovať americkú svetovládu. Znepokojuje sa o americkú bezpečnosť a moc.

Establišment vznikol v krátkom momente, keď bola Amerika v čele unipolárneho sveta, a k tomuto poňatiu je pripútaný ako káčatká k obrazu svojej matky. Svet sa však zmenil: Čína sa stáva svetovou veľmocou, hoci má problém pochopiť túto úlohu západným spôsobom, a Rusko bojuje za národné znovuzrodenie. Tieto veci nie sú pre Ameriku ani dobré, ani zlé. Od Cruzovej administratívy môžeme očakávať prácu v prospech amerických záujmov, čo môže znamenať podstatné rozvinutie vojenských technológií, ako aj spoluprácu s Ruskom a Čínou tam, kde to americkým záujmom vyhovuje, a opozíciu tam, kde to tak nie je.

Nechcem tým naznačiť, že Peking alebo Moskva budú s Cruzom ako prezidentom spokojní. Cruz sa jednak pravdepodobne pokúsi rozšíriť medzeru vo vojenských technológiách medzi Amerikou a zvyškom sveta. No zahraničná politika bude menej chaotická a viac vypočítateľná, a to je niečo, s čím americkí súperi môžu žiť.

David P. Goldman
Autor je americký ekonóm, esejista v Asia Times. Napísal knihu Ako umierajú civilizácie (a prečo islam umiera tiež).

Pôvodný text: On Iowa and the world (Asia Times). Preložil L. Obšitník, text je mierne krátený.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.