Britská kráľovná sa opäť objavila na verejnosti, navštívila prehliadku koní
Panovníčka v poslednom čase vynechala viaceré oficiálne podujatia, úrady to zdôvodnili „občasnými problémami s pohyblivosťou“.
Britská kráľovná Alžbeta II. sa v piatok prekvapujúco objavila na verejnosti – len niekoľko dní po tom, ako ju zdravotný stav a vysoký vek prinútili prvýkrát po takmer 60 rokoch vynechať účasť na slávnostnom otvorení novej parlamentnej sezóny.
Deväťdesiatšesťročná panovníčka sa objavila na prehliadke koní vo Windsore. Počas príjazdu sa usmievala a konverzovala so skupinou ľudí cez otvorené okno svojho Range Roveru. Následne sa za pomoci vychádzkovej paličky premiestnila do kráľovskej lóže. Na podujatí sa zdržala približne hodinu.
Úrady jej neprítomnosť na otváraní parlamentnej sezóny zdôvodnili "občasnými problémami s pohyblivosťou" – s chôdzou a státím –, ktoré ju sužujú od minulého roka.
Na otváraní parlamentnej sezóny ju zastúpil jej syn, 73-ročný princ Charles, čo je podľa AFP neklamným znakom toho, že sa kráľovnina vláda chýli ku koncu. Ona však opakovane trvá na tom, že jej "práca" je doživotná. Podľa najnovšieho prieskumu si jej odstúpenie praje 34 percent Britov.
Kráľovnú naposledy videli na verejnosti koncom marca vo Westminsterskom opátstve na zádušnej omši za jej manžela, princa Philipa, ktorý zomrel vlani vo veku 99 rokov. Tam tiež používala paličku a potrebovala pomoc, aby sa dostala na svoje miesto.
Kráľovnina účasť na verejných podujatiach sa zužuje čoraz viac, pričom začiatkom roka ju postihlo i ochorenie COVID-19, čo vyvolalo obavy o jej zdravotný stav. Alžbeta II. v tomto roku oslavuje rekordné 70. výročie svojho nástupu na trón.
Na začiatok júna sú naplánované štvordňové oslavy vrátane vojenských prehliadok, piknikov i popového koncertu.
Dnes treba vedieť
Rusko zintenzívnilo útok na Severodoneck a podľa Kyjeva sa bojuje aj o Lyman
Rusko pritom koncom týždňa vyhlásilo, že tento dôležitý železničný uzol, ktorý sa nachádza neďaleko Severodonecka, už dobylo.
Motorové rogalo zo Slovenska narušilo v sobotu večer vzdušný priestor Maďarska
Vzlietnuť preto museli stíhacie bojové lietadlá JAS 39 Gripen maďarských vzdušných síl.
Slovensko má podľa premiéra záujem o lekárov a sestry z Ukrajiny
Od začiatku vojny ich k nám z Ukrajiny prišlo veľa, pracovať však môžu až po splnení viacerých podmienok.
Najviac vysokoškolsky vzdelaných ľudí je v Bratislavskom kraji
Ďalšie kraje už majú výrazný odstup a podiel vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov je značne nižší.
Ministerstvo vnútra zavádza novinku, pri ohrození budú obyvatelia dostávať SMS
Službu sa bude využívať pri živelných pohromách, ako sú povodne, krupobitie či víchrice, ale aj veľkých požiaroch či katastrofách.
Poľsko prijalo od začiatku vojny na Ukrajine už takmer 3,7 milióna utečencov
Od začiatku vojenskej invázie Ruskej federácie odišlo z Ukrajiny celkovo už zhruba 6,66 milióna ľudí.
Laureát Nobelovej ceny za mier 98-ročný Henry Kissinger so svojou sviežou mládežníckou nerozvážnosťou vyzval Ukrajinu, aby sa vzdala časti územia, teda Krymu a Doneckej a Luhanskej „ľudovej republiky“. Rozhorčenie je veľké a tá predstava sa protiví aj mne. Ale nechcem sa teraz robiť frajerom a trúbiť na vojenské fanfáry. Píše Martin Leidenfrost.
V Himalájach sa stratilo turistické lietadlo s 22 ľuďmi na palube
Let údajne trval iba 15 minút, no lietadlo hneď po vzlietnutí stratilo kontakt s letiskovou vežou.
Pojednávanie v kauze evidencie Andreja Babiša vo zväzkoch komunistickej Štátnej bezpečnosti má byť 14. júna. Český expremiér bol vo zväzkoch ŠtB vedený ako agent pod krycím menom Bureš, sám však spoluprácu s ŠtB popiera a trvá na tom, že je vo zväzkoch vedený neoprávnene. V spore o ochranu osobnosti podal žalobu na Ústav pamäti národa ešte v roku 2012. (tasr)
Španielsko posiela ďalších vojakov do predsunutej misie NATO v Lotyšsku
Tí sa pripoja k svojim 500 krajanom, ktorí v Lotyšsku už pôsobia.