Propaganda, akej inde niet
Rozpustila sa ruská duša nadobro v lži – alebo ešte povie svoje slovo?
Žiadna propaganda žiadnej inej krajiny ma nikdy nezaujala, tá ruská je však planétou sama osebe.

Vladimir Putin a Vladimir Soloviov, Wikimedia Common
Nedávno povedal Christo Grozev povšimnutiahodnú vetu. Bulhar Grozev je investigatívec pronatovskej organizácie Bellingcat, vypátral (spolu s inými) páchateľov útoku novičkom na Alexeja Navaľného a aj vďaka svojej výbornej ruštine patrí k najlepším znalcom Ruska.
Ťažko nájsť v Európe človeka, ktorý putinovský režim tak erudovane a intenzívne nenávidí ako Grozev. A práve ten teraz povedal: „Nedávno som strávil večer sledovaním ruskej televízie a premkol ma pocit, že možno predsa len nemám pravdu.“
Soloviovov ruský svet
Tento pocit poznám. Odo dňa tejto podlej invázie už neverím Rusom nos medzi očami, no ich propaganda nemá na svete obdobu. Žiadna propaganda žiadnej inej krajiny ma nikdy nezaujala, tá ruská je však planétou sama osebe.
Nie, nesledujem Skabejevovú, ktorá si naposledy s pôsobivou vizualizáciou zmerala, koľko sekúnd z Kaliningradu potrebuje zázračná raketa Sarmat do zničujúcej detonácie v Berlíne (106 sekúnd), v Paríži (200) a v Londýne (202). Registroval som, že vyhlásila: „Je to tretia svetová vojna. Keď je proti nám 40 krajín, už to nie je špeciálna operácia. Vyhlásili nám vojnu.“ Jej hrubý sedliacky štýl sa mi nijako nepozdáva.
Nie, už veľmi nesledujem ani Kiseľova, generálneho riaditeľa štátnej mediálnej agentúry Rossija Segodňa, ktorý minule na pozadí veľmi vydarenej mefistofelovskej tieňovej grafiky oslovil Borisa Johnsona osobne s tým, že ak Rusko pustí jeden jadrový podvodný dron Poseidon, britské ostrovy budú vyhubené 500-metrovou vlnou jadrového cunami – a „Anglicka niet“.
Nie, som závislý od diskusnej relácie Vladimira Soloviova. Obsah tam nie je o nič menej svetoborný, ale intelektuálna a jazyková úroveň je vyššia, čo sa dá jednoducho vysvetliť skutočnosťou, že etnickí Rusi uňho hrajú odjakživa druhé husle. Sám Vladimir Rudolfovič je žid, židmi boli jeho obľúbenci Žirinovský (nech mu je zem ľahká) a Satanovskij (dlho nevystúpil, asi už má tiež nalomené zdravie).
Keď na začiatku relácie vidím, že v kruhu večne tých istých veľkolepých rétorov stojí „izraelský spoločenský dejateľ“ Jakov Kedmi, so zatajeným dychom čakám, čo povie. Hoci sa hlavný naratív nemení (kde je dobro a kde je zlo?), nedá sa to v ostatných detailoch predvídať (vyhrávame? prehrávame? akú ideológiu svetu vlastne ponúkame?).
Vojenský analytik Kedmi prednáša práve svoje najpochmúrnejšie armagedonské súdy s tichým, nežným, ba uvoľneným hlasom.
Zakaždým sa k nim pridá nejaký bystrý Armén, ako napríklad starý filmový režisér Karen Šachnazarov alebo mladá šéfka RT Margarita Simoňanová.
Hej, nikdy nesmie chýbať nejaký moskovský profesor a nejaký polovojenský ruský krikľúň, ale títo málokedy vedia prekvapiť. Sú do počtu, do kvóty.
Ruská propaganda má v sebe všetko to, čo ruskej armáde tak zúfalo chýba – je svieža, pohotová, flexibilná.
Priemerne inteligentným divákom ako mne sa občas nepodarí držať krok: vo chvíli, keď sa už horko-ťažko zmieruješ s nevyhnutnosťou obývania jadrovej púšte, obalamutí ťa séria idylických scén z pokojného „oslobodeného“ Mariupola, pri ktorých odrazu dúfaš, že toto by mohlo predsa len Putinovi stačiť na vyhlásenie „víťazstva“.
A v ďalšej chvíli vyšlú iný signál.
Skrátka, panuje tam lož.
Tá lož je hydrou s takým množstvom hláv, že vie zaskočiť ešte aj ostrieľaného diváka.
Raz tam zaznela naliehavá ustarostená výzva, aby ukrajinské utečenky, ktoré si po miliónoch našli útočisko v krajinách EÚ, odtiaľ čo najrýchlejšie cez Bielorusko utiekli, lebo my Európania ich uvrhávame do sexuálneho otroctva. Srdce sa ti tvárou v tvár takej zákernosti zastaví – hovoria to presne tí, čo vyhnali tieto ženy z ich domovov.
Propagandisti to hovoria bez mihnutia oka. Na druhý deň skúsia niečo iné. A na ďalší deň pokojne zasa opak.
Silnou stránkou ruskej propagandy je, že sa spravidla nesnaží presvedčiť o niečom v kladnom zmysle. Málokedy sa ponížia k tomu – výnimkou je ospevovanie „neviditeľných“ hyperzbraní typu Sarmat a Poseidon –, aby velebili nejaký výdobytok Ruskej federácie.
Nerobia to, lebo to väčšinou vyzerá biedne a ani ich to nebaví. Na ten limit doplatila ruská vakcína Sputnik. Propaganda vedela väčšinu Rusov presvedčiť o nebezpečnosti západných vakcín, no o bezpečnosti Sputnika už nie. Ani sa veľmi nesnažila.
Iba ukážkový vlastenec Žirinovský si dal pichnúť všetky ruské vakcíny. Sedem dávok, ak aj to nie je ďalšia lož, a predsa napokon zomrel na koronu. (Ešte raz, nech mu je zem ľahká.)
Svet prostého Rusa
Tu sa mi žiada vysloviť na neistej pôde špekulatívnu úvahu. Pokojne sa mi smejte, no teraz prichádzam s ruskou dušou.
Poviem to takto: odjakživa mi nejdú dokopy dve veci – hyenistická lživosť ruskej propagandy a inštinktívna pravdovravnosť bežného ruského človeka.
Áno, môžete ma ukameňovať, ale jednoduchí ľudia, ktorých som na svojich početných cestách po „ruskom svete“ stretol, sa často vyznačovali čestnosťou, úprimnosťou a pomenovaním jednoduchých právd jednoduchými krásnymi slovami.
Ak mi to neberiete, poviem to jemnejšie: podiel krivákov v populácii sa mi rozhodne nezdal byť vyšší ako u nás.
Odjakživa sa pýtam: ako sa taký pravdovravný Rus pozerá na ruských propagandistov, ktorí existenciu niečoho takého ako pravdy v podstate ani neuznávajú, ktorí deň čo deň rozsievajú iba pochybnosti a čisto arbitrárne pracovné verzie alternatívnych právd?
Ako sa pozerá na to, keď v podstate ten istý zdroj tvrdí o bučanskom masakri to, že civilistov zabili ukrajinskí nacionalisti alebo že zabití vôbec neboli, lebo tam ležali najatí herci?
Neprotiví sa tá hybridnosť celej jeho náture? Nebolí ho z toho hlava?
Isteže, občas sa zdá, že ruská spoločnosť túži po niečom inom, čistom.
V roku 2014 to ukázal kult okolo Strelkova, ruského agenta a vojaka, ktorý sa z ničoho nič priblížil k popularite Putina. Isteže, nechcem pasovať človeka, ktorý sám priznal, že osem rokov dozadu v Sloviansku „spustil rozbušku“ na teraz kulminujúcu vojnu, za ctihodného ruského oficiera à la Suvorov – národ ho však zrejme ako takého vnímal.
Tvrdý, chrabrý, úprimný, spoľahlivý, spravodlivý, s gavalierskymi fúzmi a vzpriameným postojom – takého mali Rusi radi. Profesionálny luhár Putin upratal Strelkova po troch mesiacoch. Odvtedy sa smie verejne vyjadriť už len zriedkavo – a hotovo.
V „špeciálnej operácii“ sa doteraz neprejavili noví vojenskí hrdinovia. Komsomolka každý deň niektorých vyhlasuje, ale na druhý deň sú zabudnutí. Pestovať kult hrdinov vo vojne, ktorá sa začala oklamaním vlastných vojakov, si vyžaduje poriadny kumšt.
Teraz, v roku 2022, doslova tri dni dozadu, prišiel ruský denník Kommersanť s povzbudzujúcim prieskumom. Citujem: „Úroveň dôvery v televíziu sa znížila: Ak 17. marca označilo 33 percent respondentov televíziu za zdroj informácií, ktorému dôverujú viac ako iným, 27. apríla tento názor zastávalo len 23 percent respondentov.“
Vyzerá to ako krach tej tak výborne urobenej televízie: na začiatku vojny jej verila tretina Rusov, po dvoch mesiacoch už len menej ako štvrtina.
Nechcem hneď kaziť náladu, ale považujem za možné, že Rusi ešte aj pri úprimnom vyznaní, že neveria vlastnej telke, klamú.
Nízka deklarovaná dôvera podľa mňa vôbec nevylučuje, že Rusi môžu byť predsa len presvedčení o niečom, čo im bolo 20 rokov vtĺkané do hláv. Možno aj o 40 rokov budú ešte veriť, že 24. februára roku 2022 bola ukrajinská/natovská invázia do Ruska na spadnutie.
A teraz otázka: kto vyhrá na konci príbehu – hybridná hadia hydra alebo pravdovravný obyčajný Rus? Pravda či lož?
Tu sa končí úloha komentátora, na proroka sa necítim, tu sa môžeme už len začať modliť.
Proroctvo ponúkol samotný Soloviov v jednej z posledných relácií. Simoňanová v nej tvrdila, „že najreálnejším scenárom je tretia svetová vojna“ a že „všetko sa skončí jadrovým útokom“. Bezprostredne na to Soloviov veselo zvolal: „My pôjdeme do neba, zatiaľ čo oni sa jednoducho rozpadnú.“
Obávam sa, Vladimir Rudolfovič, že v tomto prípade ste sa dopustili nepresného odhadu. Ďakujem vám, že ste mi spestrili toľko večerov pred obrazovkou. Vďaka vám som spoznal, čoho všetkého je ľudská myseľ schopná.
Ale do neba hádam nepôjdeš.
Zostáva otázka: čo by zostalo z najväčšieho štátu sveta, ak by z nejakého dôvodu prišiel o ostrý meč svojej propagandy?
Od 24. februára prišiel pred našimi očami už o všeličo – armáda sa ukázala ako nečakane neschopná, tajná služba ako nepoužiteľná a gospodar ako magor.
Zostane fakt už len štátna ruská propaganda. Už len tá si zasluhuje svoju svetovú slávu.
A teraz si predstavme, čo keby bola aj ona odrazu preč.
Nie je to až také nereálne: niektorí z kľúčových propagandistov sa už blížia k priemernej dĺžke života ruského muža, niektorí by si mohli chcieť zachrániť kožu útekom do Izraela alebo na nejaký ostrovček, no a nemyslím si, že agitátorov s diabolským talentom Kiseľova a Soloviova majú v Rusku veľa.
Naozaj, čo zostane, ak už nebudú oni? Ľadová púšť, kontaminovaná lžou, a potom čo? Odhalí sa po roztopení to pravé Rusko?
Viem, že tie úvahy môžu počas tejto vojny pôsobiť obscénne, veď kto by v danej situácii vkladal nádeje do takejto krajiny. Nechcem sa však ruského národa vzdať.
Je zablúdený, ale predsa len veľký.