Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2022, 15:00

Ruské sankcie nemajú zatiaľ žiaden vplyv na zásobovanie plynom v Nemecku

Výpadok dodávok spôsobený ruskými sankciami sa aktuálne plne nahradzuje nákupmi na európskom trhu s plynom.

Ruské sankcie proti firmám v energetickom sektore nemajú zatiaľ žiaden vplyv na zásobovanie plynom v Nemecku.

Podľa piatkového vyjadrenia spolkového úradu pre reguláciu sieťových odvetví BNetzA je zásobovanie stabilné a naďalej je zaručené zabezpečenie dodávok.

Výpadok dodávok spôsobený ruskými sankciami sa aktuálne plne nahradzuje nákupmi na európskom trhu s plynom. Obmedzenie dodávok spôsobilo mierny nárast veľkoobchodných cien, ich zvýšenie však nepresiahlo volatilitu z uplynulých týždňov.

Rusko v stredu uvalilo sankcie na bývalé zahraničné dcérske spoločnosti Gazpromu, medzi ktorými je aj jeho bývalá nemecká dcéra Gazprom Germania. Pre ruské firmy platí, že nemôžu obchodovať so spoločnosťami na sankčnom zozname, čo znamená, že sú tiež vylúčené z obchodu s plynom. Nemecko vo štvrtok uviedlo, že niektoré dcérske firmy spoločnosti Gazprom Germania pre spomínané sankcie Moskvy nedostávajú z Ruska žiadny plyn.

Už predtým Ukrajina zastavila dodávky cez vetvu vedúcu cez Luhanskú oblasť, ktorú okupujú ruskí separatisti. Prevádzkovateľ ukrajinskej plynovodnej siete vo štvrtok uviedol, že neobnoví tranzit ruského plynu do Európy cez stanicu Sochranovka, dokiaľ Kyjev nebude mať plnú kontrolu nad touto vetvou.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 7 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 8 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 9 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.