Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2022, 14:37

Scholz v telefonáte s Putinom vyzval na prímerie na Ukrajine

Išlo o ich prvý spoločný rozhovor po niekoľkých týždňoch, iniciovala ho nemecká strana.

Nemecký kancelár Olaf Scholz a ruský prezident Vladimir Putin absolvovali v piatok telefonický rozhovor, v ktorom diskutovali najmä o situácii na Ukrajine „s dôrazom na humanitárne aspekty“.

Ako s odvolaním sa na vyhlásenie Kremľa informovala agentúra DPA, šlo o ich prvý spoločný rozhovor po niekoľkých týždňoch a iniciovala ho nemecká strana. Kremeľ vo svojom vyhlásení dodal, že jednou z tém rozhovoru bol aj stav rusko-ukrajinských rokovaní.

Podľa britskej stanice BBC Putin nemeckému kancelárovi povedal, že mierové rokovania blokuje Kyjev, nie Moskva.

Agentúra AFP napísala, že Scholz vyzval Putina, aby „vzhľadom na závažnosť vojenskej situácie a dôsledky vojny na Ukrajine, najmä v Mariupole“, čo najskôr dosiahol „prímerie s cieľom zlepšiť humanitárnu situáciu a pokročiť v hľadaní diplomatického riešenia konfliktu“.

Scholz zároveň Putinovi pripomenul, že Moskva nesie „zodpovednosť“ za prerušenie globálneho zásobovania potravinami v dôsledku invázie ruských jednotiek na Ukrajinu.

Nemecký kancelár v telefonáte rozhodne odmietol aj tvrdenie Moskvy, „že na Ukrajine je rozšírený nacizmus“. To, že tam „vládnu nacisti“, označil Scholz za nepravdivé.

Kremeľ na margo telefonátu Scholza s Putinom informoval: „Pozornosť bola upriamená na pokračujúce hrubé porušovanie noriem medzinárodného humanitárneho práva militantmi vyznávajúcimi nacistickú ideológiu, ich používanie neľudských teroristických metód.“      

Obaja politici sa podľa Kremľa dohodli, že „k téme Ukrajiny sa časom vrátia“.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Pojednávanie v kauze evidencie Andreja Babiša vo zväzkoch komunistickej Štátnej bezpečnosti má byť 14. júna. Český expremiér bol vo zväzkoch ŠtB vedený ako agent pod krycím menom Bureš, sám však spoluprácu s ŠtB popiera a trvá na tom, že je vo zväzkoch vedený neoprávnene. V spore o ochranu osobnosti podal žalobu na Ústav pamäti národa ešte v roku 2012. (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 13 až 21 stupňov. Čaká nás jasný až polojasný deň, od juhu bude postupne pribúdať oblačnosť a popoludní bude miestami dážď. Fúkať bude prevažne slabý vietor. (shmú)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.