Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2022, 12:29

Nemecká polícia bez vysvetlenia zadržala európskeho diplomata Moru

Enrique Mora pôsobí ako hlavný vyjednávač EÚ na rokovaniach o obnovení iránskej jadrovej dohody. Informoval o tom samotný diplomat, ktorý incident označil za možné porušenie Viedenského dohovoru o diplomatických stykoch.

„Zadržala ma nemecká polícia na frankfurtskom letisku na ceste do Bruselu... Bez akéhokoľvek vysvetlenia,“ uviedol Mora, držiteľ španielskeho diplomatického pasu. Mora sa vracal z iránskej metropoly Teherán, kde bol ako predstaviteľ EÚ na oficiálnej diplomatickej misii.

„Prepustili ma aj s mojimi dvoma kolegami, veľvyslancom EÚ pri OSN vo Viedni a vedúcim pracovnej skupiny Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) pre Irán,“ napísal neskôr Mora.

„Držali nás oddelene. Odmietli poskytnúť akékoľvek vysvetlenie tohto incidentu, ktorý sa mi javí ako porušenie Viedenského dohovoru,“ zdôraznil Mora. Frankfurtská polícia na žiadosť o vyjadrenie bezprostredne nereagovala.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell počas rokovania ministrov zahraničných vecí EÚ v Nemecku povedal, že záležitosť sa vyriešila a Mora pokračoval v ceste.

Mora navštívil tento týždeň Teherán, kde sa snažil dosiahnuť pokrok v pozastavených rozhovoroch medzi islamskou republikou a západnými mocnosťami o obnovení jadrovej dohody, čo sa mu podľa Borrella podarilo.

„Rokovania boli prerušené a teraz boli odblokované,“ povedal Borrell. Dodal, že „existuje vyhliadka na dosiahnutie konečnej dohody“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 7 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 7 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 8 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.