Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2022, 11:10

Ukrajinské sily sa stiahli z Rubižného, pokračujú v obrane Severodonecka

Prudké boje stále prebiehajú na priemyselných predmestiach mesta Rubižne, informuje televízia CNN. Generálny štáb ukrajinskej armády zatiaľ stratu Rubižného oficiálne nepotvrdil.

Ak sa informácia o páde Rubižného potvrdí, znamenalo by to, že neďaleké, strategicky významné mesto Severodoneck je už z troch strán obkľúčené Rusmi.

Americký Inštitút pre štúdium vojnových konfliktov vo štvrtok uviedol, že ruské invázne sily ovládli už väčšinu mesta Rubižne a zrejme aj obec Vojevodivka ležiacu severne od Severodonecka.

Podľa CNN došlo tiež k zničeniu mosta medzi Rubižným a Severodoneckom, čo naznačuje, že ukrajinskí vojaci vytvárajú v danej lokalite nové obranné línie.

Podľa piatkovej situačnej správy britského rezortu obrany sa ukrajinským silám podarilo odraziť pokus Rusov o prechod cez rieku Siverskyj Donec západne od mesta Severodoneck. Ruská armáda pri tom stratila veľké množstvo tankov a obrnených vozidiel a prišla tiež o ženijné vybavenie v podobe napoly vybudovaného pontónového mosta.

„Pokusy o prechody riek v oblastiach bojov sú veľmi riskantné manévre, ktoré svedčia o tom, že velitelia ruských jednotiek sú pod tlakom, aby dosahovali pokrok v operáciách na východe Ukrajiny,“ uvádza britský rezort obrany.

Ruským silám sa však podľa neho napriek koncentrácii vojsk na východe Ukrajiny nedarí dosahovať významnejšie bojové úspechy.

Ukrajinskí vojaci stále bránia mesto Severodoneck, ktoré malo pred vojnou viac než 100-tisíc obyvateľov a je už niekoľko týždňov terčom intenzívneho ruského ostreľovania.

Odhaduje sa, že v meste stále zostáva okolo 15-tisíc civilistov, ktorých pre neustávajúce ruské útoky nie je možné evakuovať. Podľa miestnych úradov bolo už v Severodonecku zničených 70 percent budov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 59 minútami

Pojednávanie v kauze evidencie Andreja Babiša vo zväzkoch komunistickej Štátnej bezpečnosti má byť 14. júna. Český expremiér bol vo zväzkoch ŠtB vedený ako agent pod krycím menom Bureš, sám však spoluprácu s ŠtB popiera a trvá na tom, že je vo zväzkoch vedený neoprávnene. V spore o ochranu osobnosti podal žalobu na Ústav pamäti národa ešte v roku 2012. (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 13 až 21 stupňov. Čaká nás jasný až polojasný deň, od juhu bude postupne pribúdať oblačnosť a popoludní bude miestami dážď. Fúkať bude prevažne slabý vietor. (shmú)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.