Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2022, 10:41

Španielsko plánuje zaviesť voľno pre ženy so silnými bolesťami pri menštruácii

V návrhu zákona sa uvádza, že takéto ženy by mohli mať tri dni voľna mesačne, ktoré by sa za určitých okolností mohlo predĺžiť až na päť dní.

BBC poznamenala, že text zákona, ktorý unikol do španielskych médií, je len návrhom a na jeho znení sa ešte pracuje.

Ak by však bol takýto zákon schválený, išlo by o prvý takýto právny nárok v Európe. Podobnú právnu normu má len niekoľko krajín na svete.

Návrh zákona o pracovnom voľne pre bolestivú menštráciu by mal byť súčasťou širšej reformy reprodukčného zdravia v Španielsku, ktorá bude zahŕňať aj zmeny zákonov o interrupciách.      

Médiá, ktoré sa oboznámili s časťami návrhu tohto zákona, uvádzajú, že má byť predložený vláde začiatkom budúceho týždňa.

V návrhu sa uvádza, že trojdňová práceneschopnosť v prípade bolestivej menštruácie bude povolená na základe lekárskeho potvrdenia, pričom v prípade obzvlášť intenzívnych bolestí sa voľno môže dočasne predĺžiť na päť dní.

Nepredpokladá sa, že by sa toto opatrenie týkalo aj žien, ktoré majú pri menštruácii mierne zdravotné ťažkosti.

Podľa denníka El País je tento návrh zákona súčasťou širšieho prístupu, ktorý považuje menštruáciu za zdravotný problém a zahŕňa aj zrušenie DPH na niektoré výrobky osobnej hygieny – tzv. tampónovú daň – a bezplatné poskytovanie takýchto produktov napríklad v školách či vo väzniciach.

Inzercia

Vládne návrhy počítajú aj s predĺžením platenej materskej dovolenky pred pôrodom a so zmenami v zákone o interrupciách, ktoré začiatkom tohto roka načrtla ministerka pre rodovú rovnosť Irene Monterová.

Návrh zahŕňa aj to, aby 16- a 17-ročné dievčatá nemuseli mať súhlas rodiča alebo iného zákonného zástupcu, ak chcú podstúpiť interrupciu. Toto pravidlo zaviedla vláda konzervatívnej Ľudovej strany (PP) v roku 2015.

V médiami avizovanom návrhu zákona je aj zrušenie trojdňovej povinnej čakacej lehoty, ktorú majú ženy v Španielsku „na rozmyslenie“, či naozaj chcú podstúpiť interrupciu.

Návrh obsahuje aj požiadavku, aby sa interrupcie poskytovali v rámci verejného systému zdravotnej starostlivosti.

V návrhu zákona sa zachováva možnosť, aby si lekári v tradične katolíckom Španielsku naďalej mohli uplatňovať výhradu vo svedomí.

Dnes treba vedieť

pred 46 minútami

Pojednávanie v kauze evidencie Andreja Babiša vo zväzkoch komunistickej Štátnej bezpečnosti má byť 14. júna. Český expremiér bol vo zväzkoch ŠtB vedený ako agent pod krycím menom Bureš, sám však spoluprácu s ŠtB popiera a trvá na tom, že je vo zväzkoch vedený neoprávnene. V spore o ochranu osobnosti podal žalobu na Ústav pamäti národa ešte v roku 2012. (tasr)

pred 2 hodinami

Počasie: denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 13 až 21 stupňov. Čaká nás jasný až polojasný deň, od juhu bude postupne pribúdať oblačnosť a popoludní bude miestami dážď. Fúkať bude prevažne slabý vietor. (shmú)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.