Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2022, 10:25

Austrália objavila pri západnom pobreží čínsku špionážnu loď

Oznámil to austrálsky minister obrany Peter Dutton s tým, že podľa neho ide o „agresívny čin“.

Austrálske orgány spozorovali toto špionážne plavidlo zhruba pred týždňom a v piatok ráno sa nachádzalo 250 námorných míľ (463 kilometrov) od mesta Broome na severozápade kontinentu, priblížil minister.

„Jej zámerom je, samozrejme, zhromažďovať pozdĺž pobrežia spravodajské informácie,“ povedal Dutton s tým, že loď sa pohybuje „v tesnej blízkosti vojenských a spravodajských zariadení na západnom pobreží Austrálie“.

Podľa ministra je to prvý raz, čo sa čínska vojenská loď dostala takto blízko k Austrálii. Úrady toto plavidlo pozorne sledujú pomocou lietadiel a iných sledovacích zariadení, priblížil Dutton.

„Domnievam sa, že je to agresívny čin, a myslím si to najmä preto, že sa (loď) dostala tak ďaleko na juh (od Číny),“ dodal minister. Austrálska armáda predmetné plavidlo identifikovala ako spravodajskú loď typu 815 (v kóde NATO trieda Dongdiao).

V ostatnom čase došlo k zvýšeniu napätia medzi Pekingom a Canberrou, pretože Čína podpísala bezpečnostný pakt so Šalamúnovými ostrovmi, ktoré majú významnú strategickú polohu pre námorné trasy a komunikáciu v južnom Pacifiku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 33 minútami

Najviac vysokoškolsky vzdelaných ľudí je v Bratislavskom kraji

Ďalšie kraje už majú výrazný odstup a podiel vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov je značne nižší.

pred 2 hodinami

Pojednávanie v kauze evidencie Andreja Babiša vo zväzkoch komunistickej Štátnej bezpečnosti má byť 14. júna. Český expremiér bol vo zväzkoch ŠtB vedený ako agent pod krycím menom Bureš, sám však spoluprácu s ŠtB popiera a trvá na tom, že je vo zväzkoch vedený neoprávnene. V spore o ochranu osobnosti podal žalobu na Ústav pamäti národa ešte v roku 2012. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.