Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2022, 09:34

V apríli vzrástla inflácia až na takmer dvanásť percent

Medziročná hodnota inflácie stúpla v apríli na 11,8 percenta, kým ešte v marci to bolo 10,4 percenta. Je to najvyššia hodnota od júna roku 2000. 

K jej zvýšeniu prispeli rastúce ceny vo všetkých dvanástich sledovaných odboroch. Spotrebiteľské ceny rástli už pätnásty mesiac za sebou, informoval štatistický úrad.

Aktuálnu úroveň inflácie podporili naďalej najmä rastúce ceny potravín, palív a účtov za energie. Ceny však stúpali aj pri ostatných položkách, viac ako polovica z dvanástich odborov (výdavkových skupín domácností) dosiahla medziročný rast vyšší ako sedem percent. Ceny dvoch najvýznamnejších výdavkových položiek slovenských domácností, teda potravín a nákladov na bývanie, boli na medziročnej báze vyššie o dvojciferné hodnoty.

Ceny potravín boli medziročne drahšie o 14,3 percenta, a to vo všetkých deviatich sledovaných položkách. V medziročnom porovnaní výšku inflácie najviac ovplyvnili vyššie ceny chleba a obilnín o 16,4 percenta, olejov a tukov o 29,8 percenta, zeleniny o 26,2 percenta.

Spomedzi položiek, ktoré majú významnejší podiel vo výdavkoch domácností, sa pod aktuálne čísla podpísali aj drahšie mlieko, syry a vajcia o 13 percent, ako aj mäso o dvanásť percent. Pri nealkoholických nápojoch vzrástli ceny za kávu, čaj a kakao i za minerálne vody, nealko a šťavy.

Najvyšší podiel vo výdavkoch slovenských domácností predstavujú náklady na bývanie, pričom ich rast bol v apríli na úrovni 15,7 percenta. Medziročný rast sa zvýšil ako pri imputovanom nájomnom (aktuálne vyššie o 19,7 percenta), tak aj pri službách súvisiacich s bývaním (údržba a opravy obydlia o 19,2 percenta).

Pri energiách (elektrina a plyn) sa stále prejavuje vplyv úprav cien v rámci regulovaných sieťových odvetví z januára. V apríli si domácnosti k tomu priplatili aj za tepelnú energiu a pevné palivá.

Pohonné hmoty mali medziročne vyššie ceny o 31,2 percenta. V porovnaní s aprílom 2021 si obyvatelia priplatili aj za stravovanie v reštauráciách a kaviarňach o 11,7 percenta, náklady na osobnú starostlivosť o 8,7 percenta, za ambulantné služby 7,1 percenta.

Medzimesačný rast cien v apríli 2022 dosiahol 1,5 percenta. Aktuálne tempo rastu cien bolo síce podľa štatistikov pomalšie ako počas marca, z dlhodobého hľadiska však patrí k vyšším.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 49 minútami

Pojednávanie v kauze evidencie Andreja Babiša vo zväzkoch komunistickej Štátnej bezpečnosti má byť 14. júna. Český expremiér bol vo zväzkoch ŠtB vedený ako agent pod krycím menom Bureš, sám však spoluprácu s ŠtB popiera a trvá na tom, že je vo zväzkoch vedený neoprávnene. V spore o ochranu osobnosti podal žalobu na Ústav pamäti národa ešte v roku 2012. (tasr)

pred 2 hodinami

Počasie: denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 13 až 21 stupňov. Čaká nás jasný až polojasný deň, od juhu bude postupne pribúdať oblačnosť a popoludní bude miestami dážď. Fúkať bude prevažne slabý vietor. (shmú)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.