Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
21. máj 2009

KOMENTÁR: Pápež vo Svätej zemi: politický rozmer jeho cesty

Benedikt XVI. navštívil Svätú zem ako pútnik. Nemohol sa však vyhnúť otázke mieru, ktorý je rovnako náboženskou ako aj politickou kategóriou. Nehovoril len o mierovom spolužití Izraelčanov a Palestínčanov, ale aj kresťanov, židov a moslimov. Pápež už počas tlačovej besedy na palube lietadla, ktoré ...

Benedikt XVI. navštívil Svätú zem ako pútnik. Nemohol sa však vyhnúť otázke mieru, ktorý je rovnako náboženskou ako aj politickou kategóriou. Nehovoril len o mierovom spolužití Izraelčanov a Palestínčanov, ale aj kresťanov, židov a moslimov.

Pápež už počas tlačovej besedy na palube lietadla, ktoré ho prepravovalo z Ríma do Ammánu zdôraznil, že k mieru chce prispieť nie ako súkromná osoba, ale v mene katolíckej cirkvi, ktorá nie je politickou, ale duchovnou silou. Náboženstvo však má bezpochyby aj svoj spoločenský rozmer, a teda „náboženské posolstvo, ktoré prichádza do určitej spoločenskej reality je v istom zmysle tiež trochu politické“ (Antonio Franco, veľvyslanec Svätej stolice v Izraeli). Viac alebo menej jasné spoločenské apely naplnili celých osem dní, ktoré Benedikt XVI. strávil na Blízkom východe.

Jordánska fáza pápežovej cesty sa niesla predovšetkým v duchu zdôrazňovania náboženskej slobody, nezlučiteľnosti viery a násilia a nevyhnutnosti spolupráce medzi kresťanmi a moslimami. Tí, ktorí očakávali, že na pobyt Benedikta XVI. v prvej arabskej krajine, ktorú navštívil bude dopadať tieň Regensburgu, sa mýlili. K inkriminovanému pápežovmu príhovoru sa počas návštevy ammánskej mešity vrátil bratranec kráľa Abdalláha II. a jeho poradca pre náboženské otázky Ghazi Bon Muhammad Bin Talal, ale úplne odlišným spôsobom, ako by bolo možné očakávať. Princ Ghazi ocenil jasné slová Benedikta XVI., ktorými sa dištancoval od citovaného výroku byzantského cisára Manuela II. Paleologosa a zdôraznil, že skutočný obraz proroka Mohameda sa úplne odlišuje od toho, ktorý je prezentovaný na Západe. Následne vyzdvihol „morálnu odvahu“ Benedikta XVI. vyjadrovať sa a konať v zhode so svojím svedomím bez ohľadu na módne názorové trendy ako to urobil napríklad v prípade liberalizácie slávenia predkoncilovej (tzv. tridentskej) liturgie.

Od súčasného jordánskeho kráľa si veľa sľubuje nielen Svätá stolica, ale aj nová americká administratíva: prednedávnom sa s ním stretla nielen americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clinton, ale aj prezident Barack Obama. Vatikán aj USA veria, že náboženskú toleranciu pestovanú v Jordánsku sa vďaka rešpektovanému monarchovi podarí rozšíriť aj do ďalších arabských krajín.

Najvýraznejšiu politickú požiadavku Benedikt XVI. predniesol na pôde Izraela. A to hneď dvakrát. Po pristáti na letisku v Tel Avive vo svojom úvodnom príhovore žiadal využiť všetky možné spôsoby, aby „oba národy mohli pokojne žiť vo vlastnom domove, vo vnútri bezpečných a medzinárodne uznávaných hraníc“. Druhýkrát „vlastný domov“ spomenul počas návštevy Betlehema. Izrael dvakrát nadšený nebol, ale napriek tomu si mohol vydýchnuť: pápež nehovoril o vlastnom štáte, ale použil len termín domov (homeland). Jeho slová, ktoré nemohli prekvapiť, keďže Vatikán dlhodobo podporuje riešenie „dvoch štátov“ vyvolali vlnu medzinárodného súhlasu. Prekvapivo ústretovo zareagoval na pápežove slová izraelský prezident Šimon Peres, ktorý sa v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera vyjadril, že „izraelská vláda, rovnako ako pápež a USA, vždy podporovala myšlienku palestínskeho štátu“. Požiadavky však neboli vznášané len pápežom, ale aj k pápežovi. Počas súkromného stretnutia ho nový izraelský premiér Benjamin Netanjahu požiadal, aby sa postavil proti nenávistným výzvam iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadinedžáda.

Inzercia

Jasné gesto k požiadavkám fundamentalistov Ahmadinedžádovho typu pápež vyslal počas medzináboženského pobytu v Betleheme. Keď na pódium neohlásene vystúpil predseda Najvyššieho palestínskeho súdu Taysir al Tamimi a spustil na Izrael oheň a síru, Benedikt XVI. zhromaždenie opustil. Pápežov krok zahladil skutočnosť, že zástupca Svätej stolice počas nedávnej konferencie v Ženeve po nenávistných Ahmadinedžádových výrokoch smerom k Izraelu neopustil plénum.

Pápežove politické gestá boli jasné. Otázne je, či najmä v prípade izraelsko-palestínskeho konfliktu existuje nejaká (pozemská) sila schopná prelomiť špirálu násilia.

Imrich Gazda

Foto: flickr.com

Odporúčame

Vysoký predstaviteľ vatikánskej diplomacie na Slovensku

Vysoký predstaviteľ vatikánskej diplomacie na Slovensku

Uplynulý týždeň navštívil Slovensko sekretár Svätej stolice pre vzťahy so štátmi, arcibiskup Dominique Mamberti. Rokovania so štátnymi a cirkevnými predstaviteľmi sa dotýkali najmä citlivej otázky zmluvy o výhrade vo svedomí. Arcibiskup Mamberti zastávajúci pozíciu ministra zahraničnýc...

KOMENTÁR: Biely dym nad Trnavou

KOMENTÁR: Biely dym nad Trnavou

Tá správa má jednoduchý obsah. Jeden biskup končí, iný ho v jeho funkcii nahrádza. Samozrejme, tak ako každá udalosť, aj táto má svoj kontext. Médiá preto nezabudli pripomenúť Sokolove mediálne výstupy, ŠtB a jeho názory na Slovenský štát. Áno, je pravdou, že po dvadsiatich rokoch odchádza z vysokéh...

KOMENTÁR: Štyri poučenia z prezidentských volieb

KOMENTÁR: Štyri poučenia z prezidentských volieb

A. Ziolkovský: Výsledok prezidentských volieb prináša niekoľko poučení. Komunistická minulosť kandidáta pre väčšinu voličov nie je prekážkou Nie len preto, že nastupujúce generácie už poriadne nevedia, čo komunizmus vlastne bol. Výrazne k tomu prispela pravica, konkrétne SDKÚ-DS, ktorá nám doteraz v...