Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
10. máj 2022

Výchovná poradňa

Ako pomôcť dieťaťu, ktoré túži po priateľstvách, ale spolužiaci ho odmietajú?

Rodičov trápi, keď vidia, že práve ich dieťa je utiahnuté a ostatné deti ho neprijímajú medzi seba. Ako mu pomôcť, aby sa necítilo menejcenne?

Ako pomôcť dieťaťu, ktoré túži po priateľstvách, ale spolužiaci ho odmietajú?

Ilustračné foto – Pixabay.com

Keď dieťa nepatrí k obľúbeným výrečným deťom, túži zapadnúť do kolektívu, ale spolužiaci si ho nevšímajú a je v triede osamelé, prirodzene začne o sebe pochybovať.

Výchovných poradcov sme sa opýtali, ako môžu rodičia pomôcť svojmu introvertnému dieťaťu a nastaviť ho tak, aby neprechádzalo školou s pocitom menejcennosti.

Katarína Winterová, sociálna pedagogička, rodičovská koučka, vedie internetové poradenstvo pre rodičov, je mama troch detí

V našom ponímaní úspešného a šťastného človeka má svoje miesto aj predstava o tom, že je obľúbený, že sa vie presadiť, „povedať si svoje“ a že ľudia ho majú radi. Je to však často len ilúzia dokonalosti a predstava. V našich životoch a vzťahoch majú hodnotu a miesto všetci ľudia, aj tí, ktorí sú pre nás nezaujímaví alebo úplne iní ako my.

Existujú rôzne „spôsoby a rady“, ako motivovať dieťa, aby bolo sebavedomejšie a aby bolo priebojnejšie. Ja chcem ponúknuť zdanlivo jednoduchý prístup, a to učiť dieťa, že naše slová a naše skutky sú dôležité a majú svoju hodnotu, a ak chcem mať kamarátov, musím sa naučiť starať sa o vzťahy.

Dieťa, ktoré vyrastá v zdravom prostredí, ktoré vidí, že jeho rodičia majú priateľov, nemá prečo nevedieť vytvárať a udržiavať si vzťahy. Možno mu to pôjde pomalšie, kostrbatejšie pre jeho povahu, ale za podpory rodičov mu to pôjde. Takémuto dieťaťu treba s trpezlivosťou rozprávať, vysvetľovať, ako nadväzovať vzťahy, prečo je potrebné pozdraviť, prečo je potrebné deliť sa či sa vedieť porozprávať.

Povedzme dieťaťu, že ak príde za spolužiakom a pozdraví ho, že je to dôležité – venuje mu svoju pozornosť, aj keď krátku. Opakujme mu, že ak sa chce hrať, nech sa pridá k iným deťom. Nemusí byť centrom hry, na začiatok postačí, že sa osmelí a príde k druhým.

Ponúknime dieťaťu skúsenosť, keď je zapojené v hre, v kolektíve, a táto skúsenosť ho naučí, že aj ono sa musí niekedy premôcť, prispôsobiť, aby bolo sociálnejšie a naučilo sa vytvárať si vzťahy. Postupne krok po kroku to pôjde.

Inzercia

Ak však vidíte, že dieťa sa trápi a neviete mu pomôcť, obráťte sa na pedagóga. Práve učiteľ pozná klímu v triede, dynamiku vzťahov a vie, čo sa deje. Opýtajte sa ho na jeho názor, vyjadrite svoje obavy, svoj pohľad na túto problematiku. Ak zapojíte učiteľa, budete mať v školskom prostredí svoju predĺženú ruku, ktorá môže nenásilným spôsobom pomôcť dieťaťu zapadnúť do kolektívu.

Martina Bačová, klinická psychologička, psychoterapeutka, u detí sa zameriava na liečbu porúch správania, depresie, úzkostí a fóbií, je mama troch detí

O tom, či deti budú obľúbené a prijímané rovesníkmi, nerozhoduje iba povaha, ale aj sociálne kompetencie a komunikačné zručnosti. A tie môžeme podporovať u všetkých – odvaha a chuť komunikovať, schopnosť počúvať, mať súcit a empatiu a mnohé ďalšie.

Poslúžia pri tom záujmové aktivity, spoločenstvá, ale aj voľná hra s kamarátmi na dvore. Rodičia môžu sami vytvárať príležitosti, v ktorých si dieťa komunikáciu precvičí – vypýtať si niečo v obchode, pozvať spolužiaka, zorganizovať oslavu a podobne. Môžeme sa spolu rozprávať o tom, čo sa darí a čo je pre dieťa ťažké, a opakovane to spolu skúšať. Vieme ho podporiť aj cez hrdinov z príbehov.

Je dobré poznať aj svoje silné stránky. Introvertné dievča, ktoré vie pekne spievať, pritiahne k sebe deti, ktoré majú rady hudbu. Tichý chlapec, ktorý je rýchly v behu, bude dobrým spoločníkom do naháňačiek. Potrebujú to o sebe vedieť a potrebujú našu dôveru. Je dôležité viesť ich k novým zručnostiam, rovnako ako uvidieť a oceniť to, akí naozaj sú.

Zdravý obraz o sebe sa nevytvára len z vonkajšieho ocenenia. Cez bezpodmienečné prijatie rodičmi dieťa spoznáva svoju skutočnú hodnotu.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.