GLOSA: Zakliata panna v náručí štátnych zákazok

V štátnej správe sa ocitla náhodou. Dostala miesto, agendu, dvoch ľudí a vedúcu, nadvedúcu, nadnadvedúceho a ďalších štyroch, ktorí do jej rozhodnutia mohli kedykoľvek čo-to povedať.

Prácu chcela vykonávať svedomite a počestne. Idealistka! Zákony chcela rešpektovať, no jej nadriadení (v rámci bežnej praxe) ľubovoľne paragrafmi ohýbali a p. Anna sa mala stať ohýbacou figúrkou.

„Dobre, tak Ty máš na starosti prideľovanie zákaziek z textilnej výroby.“ povedal Mr. Mikuláš Alexander Ponožkin. Podpísali zmluvu a p. Anna sa pustila do práce. Bežné procedúry. Sekcie a výbery uchádzačov, dodávateľov, rozdeľovanie komodít. Myslela si, že stačí držať krok, poznať zákony. Konkurzy boli jasne určené, komisia rozhodná.

„Nebojte sa. Ako rozhodnete, to je Vaša vec. My tu nikoho netlačíme. Zastaneme si Vás.“ Verila týmto rečiam. A prišla skúsenosť. Prvá, druhá, tretia. Nadriadený sa potľapkával s pani z firmy, ktorej pôvodne neschválila zákazku... no prišiel telefonát, pravidla sa prerokovali. Obmenili. Zvolala sa nová komisia....A tľapkanica pokračovala. Iná (monopolná) firma požadovala trojnásobné navýšenie finančných prostriedkov. P. Anna bola za kompromis. Ale nie nad normál. Dnes sa má k tomu vyjadriť a zajtra.. zajtra možno niekto zavolá a podmienky sa upravia.

P. Anna, nepoškvrnene nedotknutá rozhodnutiami, ktoré by šli proti jej svedomiu, sa bude musieť rozhodnúť. „ach, aké by to bolo.... veď aj ja môžem byť „dobrá“. Schvaľovať zákazky spriateleným firmám. Teraz som len ja tá zlá.“ Manžela prepustili z práce. Je živiteľkou rodiny.

„Naložiť!“ Asi takéto vnímanie človeka v očiach silnejšieho. „Naložiť s ňou!“ „Naložiť na ňu!“ „Naložiť jej.. na zadok“ „Naložiť do liehu, alebo ...na máry.“ ...príde ďalšia.
Na – lož – žiť. Ideál, ktorý požaduje systém. Žiť pre klamstvo! Predpoklad uplatnenia, kariéry a istôt.
Ako sa rozhodne?

František Neupauer
Foto: la-la-land.aminus3.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo