Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
10. máj 2022

SaS a Geissenovci

Dnes naozaj nie je doba na sociálny autizmus

Čo v spore so SaS hovorí v prospech Igora Matoviča.

 Dnes naozaj nie je doba na sociálny autizmus

Zdroj: REPROFOTO/www.newsandmedia.sk

Bizarných situácií slovenský parlament zažil už nespočetne veľa a bez väčšej ujmy na dôstojnosti prežije aj návštevu čudáckej nemeckej milionárskej rodinky Geissenovcov.

Hoci pri pohľade na to, ako hviezdičky trápnej reality šou celý víkend ofukovali špičky SaS, ktoré pritom vo vytržení džavotali o vysokej marketingovej hodnote tejto vizity, sa každému súdnemu človeku musí na jazyk tlačiť niečo o banánovej republike.

Najskôr prezraďme politikom SaS malé tajomstvo. Marketingový prínos tejto návštevy pre Slovensko je čistá nula a pre vládu, ktorej sú členmi, sú to dokonca mínusové body.

Ľudia v tejto krajine majú momentálne úplne iné starosti ako nemeckí milionári, ktorí si ešte aj z bezstarostného života dokázali urobiť biznis projekt. V tom ich, žiaľ, drvivá väčšina Slovákov nedokáže napodobniť. Naopak, čelí tomu, ako ich už aj tak nie hviezdnu životnú úroveň čoraz viac ohrozuje rast cien.

Oveľa viac než pohľad na rozšafných boháčov by ich určite potešil konkrétny plán, ako im chce vláda pomôcť s dosahmi inflácie. Nejde o žiadne neadekvátne ani špecificky slovenské očakávanie. Kompenzácie rastúcich cien sú dnes témou pre vlády naprieč celou Európu.

Lenže u nás sa okolo takejto pomoci opäť raz rozhorela koaličná bitka, v ktorej padajú silné slová a hovorí sa aj o rozpade vlády.

Minister financií Igor Matovič predstavil v apríli svoj návrh pomoci pre rodiny s deťmi. Pozostáva najmä z prorodinných opatrení, ako sú zvýšenie rodinných prídavkov, daňového bonusu na dieťa, vyplácania príspevku na voľnočasové aktivity detí. Tento balík vo výške viac ako miliardy eur chce Matovič financovať zvýšením daní pre približne sto firiem, predovšetkým regulovaných subjektov, monopolov a oligopolov.

Sulíkova SaS tento plán okamžite napadla. Tvrdí, že zvyšovanie daní je pre nich neprekročiteľná červená čiara, zároveň liberáli kritizujú neadresnosť Matovičovej pomoci a navrhujú ísť cestou iných opatrení. Napríklad zvýšiť životné minimum.

Inzercia

Takto zakopaná v pozíciách je vládna koalícia už niekoľko týždňov.

Víkendovú epizódku SaS s Geissenovcami netreba preceňovať. Na druhej strane je táto malá ukážka sociálneho autizmu celkom výstižnou kockou do mozaiky toho, kde sa Sulíkovi liberáli vidia a koho chcú v politike zastupovať.

Téma zlepšenia ekonomickej podpory rodín tu bola roky len rétorickým cvičením politikov. Zdieľať

K tomu treba povedať, že ak nejaká strana vidí svoju politickú misiu v hájení záujmov biznisu, je to úplne v poriadku. Dokonca to môže byť v istých chvíľach v rámci koalície užitočné. Sulíkovci majú pravdu aj v tom, že Igor Matovič sa pod hlavičkou protiinflačnej pomoci snaží uskutočniť časť svojej prorodinnej reformy, ktorú ohlásil minulý rok.

Napriek tomu v spore SaS s ministrom financií hovoria dva body v prospech Igora Matoviča.

Prvým sú politické súvislosti. Prudké zdražovanie má v sebe zakódované riziko radikalizácie verejných nálad, pričom vrchol tohto javu sa môže kryť s koncom volebného cyklu. Kto z toho môže v slovenskej realite profitovať, je jasné. Preto ak vláda túto tému podcení a zacyklí sa v koaličných ťahaniciach, škody môžu byť rádovo závažnejšie ako výhrady, s ktorými dnes SaS konfrontuje Matoviča.

Tiež platí, že téma zlepšenia ekonomickej podpory rodín tu bola roky len rétorickým cvičením politikov. V realite sa toho dialo iba málo. Vlády Smeru sa sústredili najmä na pomoc seniorom a pravicové kabinety zase videli svoje reformné priority v oblasti zlepšovania podmienok pre podnikanie.

Faktom je zároveň aj to, že viacdetné rodiny patria k tým skupinám obyvateľov, ktoré sú zdražovaním ohrozené najviac.

Z týchto dôvodov dáva iniciatíva Igora Matoviča na pomoc rodinám zmysel. Pri pohľade na pobláznenie politikov SaS z nejakých Geissenovcov platí toto tvrdenie dvojnásobne.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.