Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
05. február 2016

Ťažké dni Igora Matoviča

Séria obvinení ťažkého kalibru medzi Robertom Ficom a Igorom Matovičom pokračuje ďalším kolom.
Ťažké dni Igora Matoviča

Premiér Robert Fico obvinil Igora Matoviča z daňového podvodu. Vraj fiktívne previedol svoju firmu na bieleho koňa a prepral 122 miliónov korún. Premiér tvrdí, že tieto obvinenia dokáže podložiť dôkazmi. Matovič zase, že premiér klame a zneužíva svoj úrad.

Kauza má tri roviny. Prvou je, že Robert Fico sa ňou očividne snaží prekryť nepríjemné témy, ako štrajk učiteľov, protest zdravotných sestier, kauza maséra a podvodov s DPH, pri ktorých sa skloňujú mená Počiatka a Kaliňáka. Fico jednoducho potrebuje odpútať pozornosť verejnosti. Prirodzene, Fico nie je prvým ani posledným politikom, ktorý takúto taktiku využil. Napokon, dostatočne to predviedol pred šiestimi rokmi, keď na tlačovkách v priamom prenose trhal na kusy Mikuláša Dzurindu pre financovanie SDKÚ, až ho donútil odstúpiť z čela kandidátky.  

Dôležitejšou rovinou je pôvod materiálov a informácií, ktoré Fico predložil na tlačovej konferencii. Otázka, či pri ich získavaní premiér alebo Smer nezneužili svoje postavenie, je preto úplne na mieste. A premiér by mal čo najskôr vyložiť karty.

Bola to síce efektná tlačová konferencia, ale podozrenie, že jeho transakcia mohla byť snahou o vyhnutie sa daňovej kontrole, sa mu zatiaľ nepodarilo úplne rozptýliť. Zdieľať

Vysvetľovať však musí aj Igor Matovič. Šéf Obyčajných ľudí sa totiž za roky pôsobenia v parlamente štylizoval do polohy akéhosi arbitra elegancie slovenskej politiky. Z pohľadu jej čistoty.

Obvinenia Roberta Fica sú bez ohľadu na svoju politickú účelovosť príliš vážne a zaslúžia si zo strany Igora Matoviča podrobnejšie a vecnejšie vysvetlenie. Nielen politickú obžalobu Smeru a premiéra, ktorú líder Obyčajných ľudí vo svojej reakcii na premiéra Fica zatiaľ predviedol. Bola to síce efektná tlačová konferencia, ale podozrenie, že jeho transakcia mohla byť snahou o vyhnutie sa daňovej kontrole, sa mu zatiaľ nepodarilo úplne rozptýliť.

Inzercia

Hoci sa to možno nie každému bude páčiť, celá záležitosť sa nedá odbaviť poznámkou, že Fico je ten posledný, ktorý môže niekoho obviňovať. O čistote Smeru má v tejto krajine ilúzie už len málokto, na Igora Matoviča však majú práve jeho voliči oveľa vyššie nároky.

Šéf Obyčajných ľudí tvrdí, že potrebuje niekoľko dní, aby zhromaždil potrebné dokumenty (aj uznesenia daňových orgánov) a vecne vyvrátil obvinenia. Keďže fakty z niekoľko rokov starých obchodných operácií sa nedajú vyhľadať z hodiny na hodinu, je to oprávnená žiadosť o odklad.

Ako sa mu to podarí, budú v najbližších dňoch určite s napätím sledovať nielen jeho voliči, ale tiež viacerí protikorupční aktivisti na kandidátke Obyčajných ľudí.

Foto: TASR/ Martin Baumann

Inzercia

Inzercia

Odporúčame