POLITIKA: V aké prolife veria europoslanci KDH?

Už pri prezidentských voľbách sa v prolife komunite otvorila diskusia o tom, či je konzistentné a principiálne od proliferov podporovať prochoice kandidáta na vysoké politické posty.

Cieľom prolife hnutia je presadiť rovnosť práva na život pre všetkých, aj tých počatých, čo sa môže udiať len so zmenou verejnej mienky a s prijatím nového zákona. Prezident hrá rolu v oboch prípadoch, vo formovaní verejnej mienky i pri podpisovaní zákona. Ako rozhodnutie nominovať prochoice politika na tento post môže pomôcť tomuto cieľu, je naozaj záhadou. KDH tak urobilo napriek tomu, že má v programe zákaz potratov.

Záborská a konzistentnosť

Svojské vysvetlenie prezentovala Anna Záborská v interview pre SME, keď sa bránila, že s prochoice postojmi Radičovej sa KDH nestotožňuje, ale napriek tomu nemá problém ju podporiť. Podobný argument zaznel od otca Jenkinsa, prezidenta katolíckej Notre Dame University, ktorá tento mesiac hosťovala prezidenta Obamu. Univerzita dokonca udelila Obamovi najvyššie ocenenie vraj za jeho zásluhy, úplne ignorujúc genocidálnu ideológiu, ktorú rozširuje do celého sveta. Nepochybne veľkým ocenením je aj vyslovenie podpory na post prezidenta... Lenže takú podporu Obamovi odsúdilo vyše 70 biskupov USA, ocenenie Radičovej odsúdili len asi siedmi slovenskí kňazi. Niekoľko biskupov radšej pozitívne odporúčalo voliť prolife. Podľa europoslankyne Záborskej je však len pápež neomylný a všetko toto sú len názory kléru...

Len sedem kňazov

Prolife organizácie na celom svete, tak i v SR, sa idú zodrať, aby presvedčili občanov, že treba vždy voliť podľa prolife optiky. KDH podporou Radičovej a ústami Anny Záborskej však toto považuje za marginálne. Pritakať novinárovi, že naozaj voľby nehodno zužovať na voľbu prednostu gynekologického oddelenia, je nedostatok prolife vodcovstva. Pani Záborská však chce, aby pre svoje rozsiahle prolife zásluhy bola krúžkovaná v najbližších eurovoľbách. Tie sa nedajú spochybniť, je tu však len obava, že v tom rozhovore nebola konzistentná, lebo sa až príliš zmierila s kompromisným postojom svojej strany. Čakalo by sa práve od prolife europoslancov, aby po morálnom a strategickom fiasku s Radičovou vniesli do KDH trochu sebareflexie. No nestalo sa, Záborská, žiaľ, podporu KDH pro-genocidálnej kandidátke obhajovala.

KDHÚ?

Žeby sa ona i KDH chceli zapáčiť tým liberálnejším svojim odpoveďami a to i za cenu, že popretím prolife princípu pomýli tých pravoverných, ktorých rapídne ubúda? Ide proliferovi viac o pravdu alebo preferencie? Toto je skôr či neskôr dilema všetkých kresťanských strán a zdá sa, že KDH sa ocitlo v tejto kríze. Niekoľko postojov v KDH to naznačuje: hlášky Sabolovej, predsedníčky poslaneckého klubu, že zákaz povedie k liberalizácii potratov, rozpoltenosť podpredsedu Lipšica, ktorý nesúhlasí s kampaňou o realite potratu, ale neváha dať svoj hlas (i hlasy KDH) radikálnej prochoice ideologičke Radičovej, umiestnenie najaktívnejších prolife europoslancov Európskeho parlamentu na nezvoliteľných miestach kandidátky v eurovoľbách... Uberá sa KDH Dzurindovským smerom? Ešte je čas to zvrátiť a z tejto krízy identity sa dostať.
Otázkou je, či sa vyplatí byť vodcom, alebo treba byť populistom. Na začiatku vždy iba trochu populistom. Anna Záborská i Miroslav Mikolášik, s medzinárodnou reputáciou prolife lídrov, hoci na ich nekompromisnosť človek zas až do Bruselu nedovidí, sa ukázali byť už trochu populistickí. Mikolášik, miesto aby katolíckym študentom vysvetlil základné princípy prolife voľby v 1. kole, pomenuje Radičovú ako vhodnejšiu kandidátku na prezidenta pre demokraciu, pričom prolife kandidáta Mikloška nazve zradcom. KDH, zdá sa, nevadí podporovať prochoice kandidáta zradcu Dzurindu, ale isto nie prolife zradcu... Nielen od kresťanstva, ale i od logiky to má dosť ďaleko.

Liberáli sa radikalizujú, konzervatívci sa liberalizujú

Našťastie Ján Hudácky sa do týchto tém veľmi nemontuje (napriek známym pro-choice a pro-gay postojom Radičovú odporúčal v 2. kole), od neho však nikto ani žiadne prolife vodcovstvo nečaká. KDH ho prezentuje ako experta na ekonomiku, oblasť v ktorej Brusel produkuje 80 percent legislatívy. Nečudo, že ekonomická lobby sa preto koncentruje tam, podobne ako tá farmaceutická, ktorá zdieľa tie isté záujmy, len ich dosahuje cez pretláčanie ideologických práv na potrat, antikoncepciu, umelé oplodnenie, klonovanie, či ďalšie neetické biomedicínske praktiky. Cieľ je ryžovať priamo na ľudskom tele, čo treba jasne pomenovať bez chodenia okolo kaše. Kým európski liberáli sa radikalizujú, konzervatívci sa žiaľ liberalizujú.

Už keď sme pri tých nálepkách, Radičová je radikálna liberálka tak životom ako i názormi. Síce niektoré radikálne feministiky povedia, že potrat je dobro, no aby na jeho obhajobu niekto citoval Jána Pavla II., podobne ako v prípade homosexuálnych partnerstiev? V Británií sú aj takí radikáli, ktorí si napriek svojmu homosexuálnemu životnému štýlu hovoria konzervatívci. Azda len medzi takých „konzervatívcov“ sa dá zaradiť Radičová podľa Anny Záborskej. Ide však o zneužívanie nálepky, presne ako v prípade kresťanstva a katolicizmu Radičovej. Toto treba pomenovať nie preto, aby sme súdili, ale upozornili na odchýlenie tých, ktorí to majú zmeniť. V tomto duchu bol aj návrh Centra pre bioetickú reformu (CBR) na cirkevné sankciovanie, v prípade neuposlúchnutia varovania, pre oboch kandidátov 2. kola prezidentských volieb.

Prolife Gašparovič?

Je evidentné, že tento tlak napokon prezidentovi Gašparovičovi (1. mužovi štátu a 2. najpopulárnejšiemu politikovi) pomohol otvorene oponovať registrovaným homosexuálnym partnerstvám a trochu i legálnym potratom. Iveta Radičová i KDH hlasy z prolife komunity odignorovali, resp. reagovali s rozhorčením. Je veľmi dôležitým aspektom spoločenstva pomôcť človeku niekedy kritikou, napomenutím, či varovním, aby zachoval vernosť princípom, pretože každý má z času na čas pokušenia. Je veľkosťou politika uznať si chybu, na ktorú ho upozornili. Vari sa v tom dá dôverovať europoslancom KDH, no počkajme si...
Pre výber favorita z prolife kandidátov ponúka CBR analýzu kandidátov a ich strán na www.pravonazivot.sk, ktorá bola pre presnosť aj dodatočne korigovaná. Človeku sa ťažko orientuje v spleti informácií. Napríklad kruhy KDH šíria, že vedenie ponúklo prezidentskú podporu Mikloškovi, ktorý ju však neprijal. Toto je ale klamstvo, od ktorého sa KDS už v januári tohto roku dištancovalo. Teraz Anna Záborská tvrdí, že sa kňazi ospravedlnili za znenie listu, v ktorom KDH vyčítali podporu Radičovej. Iniciátor listu Anton Solčiansky to popiera a trvá na tom, že kňazi si stoja za znením listu zaslanému ústrediu KDH a poslaneckému klubu KDH. Spolu s listom ústrediu KDH zaslali sprievodný list, v ktorom vyjadrili ľútosť nad tým, že niekto zverejnil mediám koncept listu skôr ako ho predseda KDH a Ústredie obdržali v záverečnej podobe. Teda sa za znenie listu neospravedlnili.

Obamov odporca pre slovenské prolife

Nedá sa nazvať ináč ako ospravedlňovaním kompromisu s KDH princípmi to, čo od Anny Záborskej odznelo. Žena, hodná prezidentského postu, bude naďalej vzorom pre budúcu generáciu prolife političiek len vtedy, ak nájde odvahu dištancovať sa od obhajovania zlyhania KDH v podpore Ivete Radičovej. Možno bude pre ňu inšpiráciou aj nekompromisný Eduardo Verástegui, ktorý má podporiť na Slovensku jej kampaň. Tento „nový Antonio Banderas“, nazvaný jednou z najsledovanejších komerčných televíznych show „najkrajším človekom planéty“, odmieta scenáre, súčasťou ktorých je čo i len bozkávanie. Uznávaný v USA ako nový prolife líder, bol jedinou celebritou, ktorá robila kampaň proti Obamovi (mimochodom aj použitím obrázkov potratu). Ktovie, či by šiel do kampane pre političku s vedomím, že obhajuje slovenského Obamu.

Instantní kresťanskí demokrati

Z jeho postojov je jasné, že on by bol prvý, kto by podporoval kvalitu a nie kvantitu čajových kresťanských demokratov v Európskom parlamente. Ak sa takým odvarom kresťanskej demokracie (s viac preferenciami i kreslami) stáva KDH, tak potom je len prozreteľným založenie KDS, ktoré chce niesť vlajku vodcovstva na Slovensku i v Európe. Zatiaľ ponúkli alternatívu Slovensku v prezidentských voľbách, sú nepochybne aj prolife alternatívou vyššej kvality v európskych voľbách. Nepochybne bude Vladimír Palko v Európskom parlamente aspoň tak aktívny ako Anna Záborská, samozrejme každý však podľa svojich chariziem. Ak teda proliferom ide o kreslá v Bruseli, mali by ho podporiť práve pre jeho vodcovstvo a tiež preto, aby žiadne jeho hlasy neprepadli. Praví vodcovia a reformátori nikdy nebudú populárni (často až po smrti), ale sú potrební ako soľ. Palko patrí k historickým lídrom formátu Libertas, ktorí chcú zabrániť najhoršiemu – implementácii Lisabonskej zmluvy a jej Charty základných práv EÚ, ktorá zvalcuje prolife hnutie v EÚ.

Jana Tutková
Autorka je riaditeľka Centra pre bioetickú reformu (CBR)
(Medzititulky redakcia)
Foto: kdh.sk, stop-discrimination.info

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo