Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. máj 2022, 14:35

EÚ musí regulovať používanie umelej inteligencie, tvrdia europoslanci KDH

Miriam Lexmann dlhodobo upozorňuje na používanie autonómnych smrtiacich zbraní, ktoré by podľa nej Únia mala zakázať. Ivan Štefanec zas poukázal na minimálne investície do tejto technológie v porovnaní s Čínou. 

Európsky parlament (EP) sa na tohtotýždňovom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu zaoberal aj správou Osobitného výboru EP pre umelú inteligenciu v digitálnom veku, ktorá varuje pred zaostávaním Európskej únie v globálnych technologických pretekoch. Na prácu končiaceho výboru upozornili aj slovenskí europoslanci Miriam Lexmann a Ivan Štefanec (obaja KDH), korí sa tejto téme venujú, informuje spravodajca TASR.

Europoslanci vo schválenom uznesení tvrdia, že verejná diskusia o využívaní umelej inteligencie (UI) by sa mala zamerať na jej potenciál pri dopĺňaní človeka v oblasti zdravia, životného prostredia či zmeny klímy, pri zvyšovaní kvality života ľudí prostredníctvom personalizovanej medicíny a pri podpore udržateľného rastu a zamestnanosti.

Únia by sa mala správať ako globálny normotvorca a nedovoliť, aby globálne normy v oblasti UI vyvinuli iní, nedemokratickí aktéri.

Poslankyňa Miriam Lexmann, ktorá sa v EP téme etickej umelej inteligencie venuje už dlhší čas, uviedla, že víta správu osobitného výboru aj preto, že na úrovni Európskej únie sa pripravuje zákon o umelej inteligencii a jeho tvorcovia už poznajú požiadavky jedného z európskych spoluzákonodarcov.

„Je dôležité, že táto správa silne otvára etický rozmer umelej inteligencie. Tá má vždy slúžiť človeku a konečné slovo má mať vždy človek,“ vysvetlila. To je podľa nej dôležité aj v geopolitickom kontexte, keď totalitné režimy zneužívajú UI na potláčanie ľudských práv a sú obavy, že umelá inteligencia, ktorá sa vymyká etickým štandardom, by sa mohla dostať do EÚ prostredníctvom obchodu. Preto považuje za potrebné, aby Únia bola „hlavným regulátorom“ umelej inteligencie a nastavila pravidlá, podľa ktorých bude UI fungovať.

V geopolitickej oblasti správa EP hovorí o autonómnych smrtiacich zbraniach, ktoré by podľa Lexmann mali byť na trhu EÚ zakázané. Zaoberá sa aj trhom práce s tým, že pracovníci by vždy mali vedieť, že majú do činenia s UI, aby vedeli, ako umelá inteligencia používa ich dáta a kontroluje výkaz práce, ako aj to, či hovoria so živým človekom alebo s nejakým algoritmom vytvoreným umelou inteligenciou.

Inzercia

„Toto je dôležité pre psychiku, pre otvorenie sa umelej inteligencii a tiež pre jej reguláciu. Aby sme vedeli, kde a kedy ju môžeme pozitívne využiť pre človeka a kde sú riziká, ktoré treba eliminovať,“ vysvetlila.

Lexmann privítala, že správa Európskeho parlamentu hovorí aj o väčšom využití umelej inteligencie pri práci z domu, na čo ona dlhodobo upozorňuje. Počas pandémie napríklad slovenskí zamestnanci v IT sektore zamestnaní v Nemecku nemohli pracovať z domu zo Slovenska, hoci išlo o prácu na jednotnom trhu EÚ. Umelá inteligencia by aj vďaka jej pripomienkam z EP mala tieto možnosti uľahčiť a vyjsť v ústrety pracovníkom na diaľku.

Ivan Štefanec, ktorý pracoval v uvedenom výbore Európskeho parlamentu, tvrdí, že EÚ má len zlomok investícií do UI v porovnaní s Čínou alebo USA. Únia podľa jeho slov zaostáva desaťnásobne a potrebuje tieto investície zvýšiť, čo teraz členským krajinám umožňujú ich plány obnovy v oblasti digitalizácie.

„Potrebujeme však aj zadefinovať oblasti, ktoré sú dôležité pre nás, lebo nikto doteraz na svete nezadefinoval, čo je dôležité pri umelej inteligencii,“ upozornil. Podľa jeho slov ide o tri hlavné princípy – dôveru spotrebiteľov v UI, čo sa týka aj ich dostatočnej informovanosti, jasne zadefinovanú zodpovednosť, keďže ide o veľké množstvo spracovávaných dát, a do tretice je to konečné rozhodovanie človeka pri používaní UI.

„Umelá inteligencia môže byť dobrým sluhom. Môže sa však stať, že bude aj zlým pánom, a preto je dôležité, aby slúžila človeku. Vždy konečné rozhodnutie, kedy a ako použiť umelú inteligenciu, musí mať človek,“ odkázal Štefanec.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred hodinou

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 2 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

pred 3 hodinami

Futbalisti Ghany zvíťazili vo svojom druhom zápase na MS v Katare nad Kórejskou republikou 3 : 2. Po prehre s Portugalskom, ktoré ich v úvodnom dueli H-skupiny zdolalo taktiež 3 : 2, si pripísali prvé víťazstvo na turnaji. Kórejčania si značne skomplikovali cestu za postupom. (tasr)

pred 3 hodinami

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nepredstavil návrh k požiadavkám lekárov na pondelkovom Výbore Národnej rady pre zdravotníctvo. Nebol uznášaniaschopný. Avizoval, že ho predstaví na utorkovom zasadnutí výboru. (tasr)

pred 3 hodinami

Choroba opičích kiahní bude v angličtine premenovaná z „monkeypox“ na „mpox“, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia. Dôvodom tohto kroku je snaha vyhnúť sa stigmatizácii. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.