Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. február 2016

Zomrel herec Leopold Haverl

Vo veku 79 rokov zomrel dnes v skorých ranných hodinách v Bratislave herec Leopold Haverl.

TASR to potvrdila tlačová tajomníčka Slovenského národného divadla (SND) Izabela Pažítková. O necelé dva týždne by dlhoročný člen Činohry SND oslávil osemdesiatku.

Výrazná slovenská herecká osobnosť stvárnila na divadelných doskách postavy od veľkých autorov, akými boli William Shakespeare či Jean-Babtiste Moliér. Medzi jeho najvýznamnejšie kreácie patria napríklad Simon Chachava z hry Bertolta Brechta Kaukazský kriedový kruh, Raskoľnikov z hry Fiodora Michajloviča Dostojevského Zločin a trest či postava Dromia Efezského z Komédie omylov Williama Shakespeara. Priaznivci divadla ho videli aj ako Pétrusa v Rozkošnom paroháčovi, či ako rozprávača príbehu Na skle maľované autorky E. Bryll-K. Gärtner. Na divadelnom javisku sa objavil aj v postave Dimitrija z Dostojevského Bratov Karamazovovcov a stvárnil tiež mešťanostu v Gogoľovom Revízorovi. Pamätná je jeho úloha v hre Williama Shakespeara Henrich IV., kde stvárnil Sira Johna Falstaffa a napríklad aj Willy Loman v slávnej hre Smrť obchodného cestujúceho Arthura Millera.
     

 Leopold Haverl sa narodil 16. februára 1936. Svoju hereckú dráhu po absolvovaní štúdia na Štátnom konzervatóriu v Bratislave v roku 1954 začínal tento rodák z Bratislavy v zájazdovom Dedinskom divadle v rokoch (1954-1960), neskôr bol päť rokov členom súboru Krajského divadla v Trnave a tri roky hrával v bratislavskom Divadle poézie. V roku 1968 sa stal členom Činohry Slovenského národného divadla (SND). Jeho divadelnými scénami boli tiež bratislavské divadlá Nová scéna a Aréna či nitrianske Divadlo Andreja Bagara (DAB). Haverla obsadili aj v inscenáciách SND Chrobák v hlave autora Georgesa Feydeaua, Čerticiach Carla Goldoniho a Rostandovom Cyranovi z Bergeracu. Na bratislavskej Novej scéne si zahral postavu Horace Vandergeldera v komediálnom muzikáli zo zlatej broadwayskej éry Hellou, Dolly.
      

Svoje nezastupiteľné miesto mal Leopold Haverl aj v rozhlasovej tvorbe.
      

Jednou z jeho najobľúbenejších úloh bola postava Rozprávača v inscenácií legendárnej hry Na skle maľované, ktorá mala premiéru 19. októbra 1971. Haverl bol jedným z troch hlavných protagonistov - spolu s Michalom Dočolomanským a Elom Romančíkom, ktorí odohrali všetkých 500 predstavení tohto veľmi úspešného divadelného titulu.
      

Pred kamerami debutoval v roku 1967 vo filme Dáma. Z bohatej filmografie Leopolda Haverla treba spomenúť televízne projekty Prípad jasnovidca Hanussena, Hájnikovu ženu, Straty a nálezy, Povstalecká história, Život bez konca, Adam Šangala či Rodinné tajomstvá. Hral aj vo filmoch Kapitán Dabač, Traja svedkovia, Naši pred bránami, Hľadači svetla, Penelopa, Poéma o svedomí, Demokrati, Noční jazdci, Plavčík a Vratko, Kohút nezaspieva a V rannej hmle.
      

Prvým ocenením herca bola v roku 1977 Cena Andreja Bagara. Je držiteľom Výročnej ceny Nadácie Ladislava Novomeského (1996). Za svoje umelecké aktivity získal v roku 2001 v českých Poděbradoch Krištáľovú ružu za celoživotný umelecký prínos v prednese poézie a prózy. Pribinov kríž I. stupňa mu udelil prezident SR Ivan Gašparovič v roku 2006. V tom istom roku mu za celoživotné herecké dielo udelili Mimoriadnu cenu Krištáľové krídlo, aj Cenu Jozefa Krónera. Z rúk vtedajšieho ministra kultúry SR Daniela Krajcera si herec 3. marca 2011 prevzal Cenu ministra kultúry za rok 2010.
     

 V ostatnom období si zahral Osvalda Závodského v televíznom seriáli Divoké kone. Netajil sa tým, že natáčanie seriálu bolo pre neho naozaj ťažké, dôvodom bola aj jeho choroba. Za túto postavu získal 23. novembra 2015 cenu Literárneho fondu (LF).
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.