Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
04. máj 2022

Fico na slobode

O hysterickej koalícii a zbastardizovanom Smere

Samo osebe nie je žiadnou katastrofou, že Roberta Fica nevydali na väzobné stíhanie. Tú si môže privodiť len samotná koalícia.

O hysterickej koalícii a zbastardizovanom Smere

Robert Fico na dnešnom hlasovaní, FOTO TASR – Martin Baumann

Už niekoľko dní bolo zjavné, že pôjde o veľmi tesné hlasovanie, vydaniu Fica chýbali napokon dva hlasy. 

A opäť sme svedkami hlbokej vnútrokoaličnej dekadencie. 

Richard Sulík a SaS, ktorí v tejto téme stavili na prvosignálnu sústavu a za vydanie Fica horlili ešte prv, než boli známe dôvody obvinenia, si dnes užívajú útok na Matoviča. „Toto je najväčšia prehra politickej kariéry lídra OĽaNO. (...) Už nikdy nebudú môcť hovoriť o boji proti korupcii,“ vyhlásil Sulík škodoradostne na adresu Matoviča, ktorý dodal za vydanie Fica 48 zo 74 poslancov. Ten mu to vrátil tým, že SaS sa údajne pre pomoc rodinám chystá odísť z vlády a už sa vraj dohodla s Hlasom.

Andrej Stančík z klubu OĽaNO zas obvinil svoje dve kolegyne, Katarínu Hatrákovú a Romanu Tabák, ktoré nehlasovali za vydanie, z korupcie („neverím, že to bolo zadarmo“), neskôr obe poslankyne klub vylúčil. 

Borisa Kollára zas posielajú z koalície predstavitelia SaS. Kollár sa však dnes večer môže v tichosti usmievať a nehovoriť nič. Svoje dno prerazil minulý týždeň, keď celým telom prikryl svojho poslanca, exsmeráka Martina Borguľu, ktorý čelí obvineniu NAKA s ťažko uveriteľnou legendou, že 50-tisíc eur policajtovi Kučerkovi nebol úplatok, ale výpalné, aby mu dali pokoj pred voľbami na starostu.

Dnešné hlasovanie si zaslúži tri poznámky.

1. Hoci tému vydania Fica na väzobné stíhanie sprevádzali uplynulé dni prudké vášne až po hlasovaciu drámu, ktorá bude mať ďalšie hlučné dozvuky, samotný zápas za spravodlivosť dnes nijako zvlášť neutrpel.

Fico je naďalej obvinený, v jeho veci budú vypočutí svedkovia a bude na prokurátoroch, aby vypracovali kvalitnú obžalobu s primeranou trestnoprávnou kvalifikáciou. Trestné činy a prečiny, z ktorých je líder Smeru obvinený, kráčajú miestami na tenkej hranici medzi politickým intrigánstvom a gangsterstvom. Pred vyšetrovateľmi a prokurátormi je preto neľahká výzva, aby si udržali nadhľad a cit pre rozlišovanie. Faktom je, že Fico ako premiér dlhé roky fungoval jednou nohou v bödörovskom podsvetí, preto expremiéra čakajú ešte desiatky bezsenných nocí, až kým sa nepostaví pred súd.

Obvinenie Fica je len špičkou ľadovca, ktorý sa postupne rozpadáva v dôsledku pribúdajúcich trhlín: Najvyšší súd poslal tento týždeň do vyšetrovacej väzby Mareka Paru, na druhostupňový verdikt čaká momentálne vo väzbe Robert Kaliňák, Ficova dvojička a najmocnejší ponovembrový minister vnútra. 

Niekedy po lete sa začne súd v kauze Očistec s Norbertom Bödörom, Tiborom Gašparom a spol. A aby to všetko nestačilo, práve v týchto dňoch začal vypovedať Zoroslav Kollár, z čoho môže byť ešte poriadny uragán nielen na bratislavských súdoch.

Ak niekto prepadol pocitu, že dnešným hlasovaním sa odkaz volebného marca 2020 zdiskreditoval a celému úsiliu je koniec, je najmä obeťou protikorupčného emocionálneho gýča, ktorý je posadnutý obrazom Fica v base.

2. Viem, že s týmto názorom som medzi väčšinou čitateľov Postoja nepopulárny a po vyhecovanom dnešku budú protikorupční savonarolovia obviňovať každého, kto vec vidí inak, že je kúpený. Ale nemôžem inak, rozhodnutie parlamentu nevydať Fica považujem naďalej za správne z dôvodov, ktoré som uviedol pred týždňom.

K týmto dôvodom po dnešku pribúda dodatočný praktický argument: aj niektorí zástancovia väzobného stíhania Fica uznávajú, že údajné kolúzne dôvody, pre ktoré mal byť vydaný začiatkom minulého týždňa, už vlastne nemajú veľký zmysel. Ak aj prijmeme predpoklad, že Fico mal putovať do väzby čo najrýchlejšie po obvinení, aby nemohol pôsobiť na príslušných svedkov, po toľkých prieťahoch malo večerné hlasovanie len symbolický, nie praktický význam. 

Sám prokurátor Masár dôvodil, že chcú Fica vo väzbe len na obmedzený čas do konca mája, aby svojou prítomnosťou na slobode neohrozil výsluchy svedkov. Ten argument neznel presvedčivo už minulý týždeň, pretože líder opozície celé mesiace verejne komentuje – alebo ak chcete, zastrašuje – hlavných svedkov, Imreczeho, Makóa, Slobodníka či Čecha. Ako viac by ich mohol ovplyvniť v najbližších troch týždňoch? 

Inzercia

Aj preto sa viacerí poslanci OĽaNO celkom legitímne pýtali, či sú naozaj presvedčivé dôvody vydať opozičného poslanca na väzobné stíhanie, keďže úlohou poslancov pri tomto type hlasovania nie je stláčať gombíky podľa želania prokurátora, ale podľa predložených argumentov. 

Pred pár dňami nechcelo za vydanie Fica hlasovať päť poslancov Matovičovho klubu, pod verejným aj straníckym tlakom si to napokon traja rozmysleli. A tie dve poslankyne, ktoré si to nerozmysleli, si museli pred vyhodením od vlastných kolegov vypočuť, že sú úplatné.   

Od začiatku to bola najmä symbolická bitka, v ktorej SaS a OĽaNO prepálili emócie, urobili z hlasovania drámu, na ktorej sa láme zúčtovanie s Ficom – a súčasne podcenili súpera.

Bolo smutné počúvať napríklad šéfku poslaneckého klubu SaS, ako pri zdôvodňovaní, prečo vydať opozičného poslanca na väzobné stíhanie, zjavne netušila, že Fico nepožíva žiadnu trestnoprávnu imunitu a bez ohľadu na parlament môže byť obžalovaný aj odsúdený na väzobný trest.

Ako to už býva, najväčším nepriateľom tejto koalície si je ona sama – svojou rozhádanosťou, amaterizmom a hystériou ako životným štýlom.

3. Dnešné hlasovanie bude mať ďalšie politické následky. Igor Matovič a Boris Kollár dlho fungovali ako koalícia v koalícii, ale to už prestáva platiť, medzi oboma sa prehlbuje isté odcudzenie. Kollár má podozrenie, že OĽaNO vo svojom protikorupčnom zápale ide aj po ňom a Borguľa či Pčolinský sú len predkrm. Matovič a spol. si medzi sebou hovoria, že aj Kollár funguje vlastne smerácky podľa filozofie „našich ľudí“, čím ohrozuje najdôležitejšiu agendu vlády.

Tmel OĽaNO a Sme rodina bude po dnešku lepiť ešte menej, do toho sa dnes večer vzájomne obviňujú Matovič so Sulíkom, ktorí by podľa normálnej politickej logiky mali dnes pevne držať spolu – lenže kedy bolo medzi nimi dvomi niečo normálne?

OĽaNO poslalo preč zo svojej obežnej dráhy Hatrákovú a Tabák, Matovič hovorí, že Sulík chce v prípade schválenia pomoci rodinám odísť z vlády, zo SaS zas zaznieva, že po dnešku by mala odísť z vlády Sme rodina. 

Koaličníci dnes večer zabudli rátať do 76, uvidíme, či sa im zajtra rozvidní.

Pritom oveľa horší je pohľad na opozíciu, najmä Smer, ktorý sa preferenčne dorovnáva Hlasu. Robert Fico a jeho strana sa pod tlakom vyšetrovacích orgánov radikalizujú na obraz extrémistov z ĽSNS a Republiky. O súčasnej vláde sa vyjadrujú rovnako ako Putin o Ukrajine, všetci navôkol sú fašisti a nacisti. Strana, ktorá bola kedysi hrdá na svoje dobré vzťahy napríklad s nemeckou SPD, kde si Fica vážili ako talentovaného socialistu stredoeurópskeho strihu, sa už celkom izoluje na európskej scéne. Ani po 24. februári v Smere nekritizujú Rusko, ale v prvom rade USA, ktoré je podľa nich hlavnou prekážkou mieru v Európe. O nemeckej armáde hovorí Fico ako o wehrmachte, ale sú to paradoxne on, Blaha a ďalší, ktorí dnes hovoria ako Putinovi henleinisti.

Na domácej scéne síce Fico pôsobí ako obor, ktorý opantáva svojich súperov, ale v skutočnosti ním nie je – svoje jadro vie zmobilizovať, no oproti slávnej minulosti je to už len skôr také väčšie jadierko. Jeho jediný perspektívny spojenec Peter Pellegrini, ktorému vždy nadovšetko záležalo na pozícii v domácich aj európskych salónoch, sa zmutovaného smeráckeho monštra štíti a po najbližších voľbách urobí veľa preto, aby neskončil so Smerom vo vláde.  

Z Fica, model 2022, ide strach. Ale to nie je dôvod prepadať panike – a bezútešne uveriť tomu, že definitívne ho možno poraziť len trestnoprávnymi, a nie politickými prostriedkami.

Lenže ak vládna koalícia stratí po dnešku posledné zvyšky racionality, Fico bude ešte doživotne ďakovať prokurátorovi, že požiadal parlament o jeho väzobné stíhanie.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.