Postoj Postoy-a: sudcovia Stiffel, Bždoch, Siebenstichová a ďalší, odíďte!

Máme sa horšie alebo lepšie? Takto znie dnes, podobne ako po ostatné roky, otázka reflektujúca zmeny, ktoré nám priniesol 17. november. V roku 1989 som bol vo veku, kedy som už vnímal, že sa čosi deje, no bol som ešte vzdialený tomu, aby som to „čosi“ dokázal plnohodnotne chápať a prežívať.

Svoj „revolučný“ 17. november som prežil až tohto roku. Nezostal som – ako po minulé roky – len pri pasívnom uvažovaní nad týmto dňom. Spolu s ostatnými členmi redakcie Postoy-a a našimi priateľmi z Networku Slovakia, Fóra pre verejné otázky či zo Spoločenstva Ladislava Hanusa sme pred budovou Najvyššieho súdu SR apelovali na dotiahnutie toho, za čo pred šestnástimi rokmi bojovali naši rodičia a starí rodičia na námestiach: za morálnu očistu súdnictva a všetkých ďalších sfér života od ľudí kolaborujúcich s prednovembrovou totalitnou mocou.

„...očistu potrebujeme v rôznych sférach spoločenského života, dnešný protest teda môžeme chápať ako časť za celok, čo je isto účinnejšie než vágne zovšeobecňovanie,“ povedala presne na poludnie, kedy sa začalo protestné zhromaždenie, predsedníčka Networku Slovakia a členka redakcie Postoy-a Terézia Kolková. Nasledovalo čítanie rozsudkov spred novembra 1989, ktorými sudcovia Harald Stiffel, Emil Bždoch, Elena Siebenstichová (dnes sudcovia Najvyššieho súdu), Milan Hanzel (donedávna generálny prokurátor), Iveta Zelenayová a Eva Vajdičková (dnes sudkyne Krajského súdu v Bratislave), Karol Kučera (dnes sudca Krajského súdu v Košiciach) a ďalší, poslali za mreže ľudí odsúdených v absurdných procesoch.

Otázku, či sa máme horšie alebo lepšie, si budeme klásť aj o rok. 17. november nebol vstupom do raja. Bol „len“ exodom zo štyridsaťročného zajatia. Vytvoril rámec pre vznik slušnej spoločnosti. To, či takou naozaj bude – aj keď to znie frázovito – je len na nás.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo