Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. máj 2022, 09:53

Pápež František pre Corriere della Sera

Kirill mi 20 minút obhajoval vojnu, nemôže sa stať Putinovým miništrantom

Kirill mi 20 minút obhajoval vojnu, nemôže sa stať Putinovým miništrantom

Foto: TASR/AP Photo - Andrew Medichini

František tvrdí, že mu Viktor Orbán povedal o pláne Rusov ukončiť vojnu 9. mája.

Maďarský premiér Viktor Orbán počas aprílovej návštevy vo Vatikáne pápežovi Františkovi povedal, že Rusi majú plán ukončiť vojnu na Ukrajine 9. mája.

Uviedol to pápež v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera.

„Keď som sa s Orbánom stretol, povedal mi, že Rusi majú plán a že všetko sa skončí 9. mája. Dúfam, že to tak bude, možno tak pochopiť aj rýchlosť eskalácie týchto dní. Pretože teraz nejde len o Donbas, ale aj o Krym, Odesu, o ukrajinský čiernomorský prístav, o všetko. Som pesimista, ale musíme urobiť všetky možné kroky na zastavenie vojny,“ vyjadril sa František.

Pápež zopakoval, že hneď po vypuknutí vojny sa spojil s prezidentom Zelenským, ale nie s Putinom. S tým naposledy hovoril v decembri, keď mu ruský prezident telefonicky blahoželal k 85. narodeninám.

„Potom som požiadal kardinála Parolina, po dvadsiatich dňoch vojny, aby poslal Putinovi odkaz, že som ochotný ísť do Moskvy,“ vravel pápež s tým, že zatiaľ nedostali odpoveď. Obáva sa, že Putin v tomto čase nemôže a nechce toto stretnutie uskutočniť. „Ale ako je možné, že sa takáto brutalita nedá zastaviť? Pred dvadsiatimi piatimi rokmi sme zažili to isté v Rwande,“ hovoril pontifex.

Pápež František sa zároveň obáva, že Putin sa zatiaľ nezastaví. V rozhovore sa dotkol aj možných koreňov tohto správania. Možno „štekot NATO na dvere Ruska“ viedol šéfa Kremľa k zlej reakcii a rozpútaniu konfliktu. „Hnev, o ktorom neviem povedať, či bol vyprovokovaný,“ uvažuje, „ale možno uľahčený.“

Pápež sa vyjadril aj k otázke, či je správne dodávať brániacej sa Ukrajine zbrane.

„Neviem, ako odpovedať na otázku, či je správne dodávať zbrane Ukrajincom, som príliš ďaleko,“ reagoval. „Jasné je, že sa tam testujú zbrane. Rusi teraz vedia, že tanky sú málo užitočné, a myslia na iné veci. Preto sa vedú vojny: aby sa otestovali zbrane, ktoré sme vyrobili,“ hovoril.

Pápež Bergoglio zopakoval, že nateraz sa do Kyjeva nechystá. „Najprv musím ísť do Moskvy, najprv sa musím stretnúť s Putinom. Ale ja som tiež kňaz, čo môžem robiť? Robím, čo môžem. Ak by Putin otvoril dvere...“

Inzercia


Viktor Orbán počas návštevy Vatikánu 21. apríla 2022. Foto: TASR/AP

Pápež v rozhovore priblížil aj to, ako vyzeral jeho videohovor s ruským pravoslávnym patriarchom Kirillom, ktorý sa uskutočnil 16. marca.

„S Kirillom som hovoril 40 minút prostredníctvom Zoomu. Prvých dvadsať mi s papierom v ruke prečítal všetky ospravedlnenia vojny. Počúval som ho a povedal som mu: Ničomu z toho nerozumiem. Brat, my nie sme klerici štátu, nemôžeme používať jazyk politiky, ale jazyk Ježiša. Sme pastiermi toho istého svätého Božieho ľudu. Preto musíme hľadať cesty k mieru, zastaviť paľbu zbraní. Patriarcha sa nemôže stať Putinovým miništrantom,“ vravel pápež.

Pripomenul, že na 14. júna mal s Kirillom dohodnuté stretnutie v Jeruzaleme. „Bolo by to naše druhé osobné stretnutie, nemalo by nič spoločné s vojnou,“ vyjadril sa a dodal, že teraz aj Kirill súhlasí, že v prípade stretnutia by mohlo ísť o nejednoznačný signál.

František vyjadril pochopenie aj pre ukrajinské reakcie na plán, aby Ruska a Ukrajinka počas krížovej cesty v Koloseu spoločne čítali modlitbu.

„Majú pravdu, aj keď im nedokážeme úplne porozumieť. Preto mlčali. Sú citliví, cítia sa porazení alebo zotročení, pretože v druhej svetovej vojne veľa zaplatili,“ mienil pápež.

V rozhovore, na ktorom sa zúčastnil šéfredaktor Corriere della Sera Luciano Fontana a jeho zástupkyňa Fiorenza Sarzanini, sa vyjadril aj k svojmu zdraviu. František prezradil, že práve dnes sa podrobí malej operácii kolena. „Už nejaký čas som na tom tak, že nemôžem chodiť. Kedysi pápeži chodili s gestorským kreslom. Chce to trochu bolesti, poníženia...“

Dnes treba vedieť

pred 29 minútami
pred 41 minútami

Úrady amerického štátu Aljaška zadržali dvoch mužov ruskej národnosti, ktorí na člne preplávali viac ako 480 kilometrov z Ruska cez Beringov prieliv až na Aljašku. Podľa vyjadrenia miestnych obyvateľov Rusi utiekli pred vojenskou mobilizáciou. (tasr)

pred hodinou

Prezidentka Zuzana Čaputová sa na Malte stretla s 11 prezidentmi členských krajín EÚ združených v skupine Arraiolos. "Všetci čelíme rovnakým výzvam – vysokým cenám energií, svojvoľnému znižovaniu dodávok plynu do Európy zo strany Moskvy a pokračujúcej ruskej vojne na Ukrajine," vyhlásila. Grécko, Portugalsko, Taliansko a Poľsko označila za dôležitých hráčov v preprave zemného plynu do Európy, čo môže posilniť aj energetickú bezpečnosť SR. (tasr)

pred hodinou

Kapitán argentínskej futbalovej reprezentácie Lionel Messi potvrdil, že tohtoročné MS v Katare budú jeho posledné v kariére. "Fyzicky sa cítim dobre, tento rok mám za sebou veľmi dobrú predsezónnu prípravu, čo sa mi minulý rok nepodarilo," povedal tridsaťpäťročný útočník Paríža St. Germain. Debutoval v roku 2005, na konte má 164 štartov a 90 gólov za národný tím. (tasr)

pred 2 hodinami

Národný bezpečnostný úrad varuje pred koordinovanými kybernetickými útokmi na Slovensku, za ktorými je ruská skupina anonymus.ru. "V spolupráci s bezpečnostnými zložkami štátu sme zaznamenali sériu kybernetických bezpečnostných incidentov. Útoky boli vykonané metódou zneprístupnenia služby," upozornil úrad. Cieľmi sú webové sídla bánk, úradov a menších komerčných subjektov. V prípade potreby je k dispozícii adresa incident@nbu.gov.sk. (tasr)

pred 2 hodinami

USA uvalili ďalšie sankcie na Irán v súvislosti s úmrtím 22-ročnej Mahsy Amíníovej a násilím voči účastníkom protivládnych protestov. Protesty, ktoré vypukli po smrti Amíníovej, sa v desiatkach iránskych miest konajú už od 17. septembra. Mahsu zadržali za údajne nesprávny spôsob nosenia hidžábu a po kolapse na policajnej stanici zomrela v nemocnici. Rodina a aktivisti tvrdia, že polícia použila brutálne násilie. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.