Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. február 2016

Nemecko venuje najbližšie roky na pomoc utečencom zo Sýrie 2,3 mld. eur

Nemecko vyplatí v priebehu najbližších troch rokov 2,3 miliardy eur medzinárodným organizáciám zameriavajúcim sa na pomoc utečencom zo Sýrie.

Kancelárka Angela Merkelová to vyhlásila dnes v Londýne, kde sa zúčastňuje na darcovskej konferencii na podporu Sýrie a priľahlého regiónu.
      

Z uvedenej sumy pripadá približne 1,2 miliardy eur na rok 2016, informuje agentúra DPA. Podľa Merkelovej bude z tohtoročnej čiastky 200 miliónov eur určených na vzdelávacie, pracovné a stabilizačné programy. Kancelárka v tejto súvislosti vyjadrila presvedčenie, že "veľké pohyby utečencov je možné riešiť tak, že budeme priamo na mieste bojovať proti príčinám úteku".
      

"Chceme docieliť, aby už nikdy nenastala situácia, že budú musieť byť tak výrazne krátené prídely potravín," povedala Merkelová, pričom narážala na problémy s financovaním pomoci pre sýrskych utečencov prostredníctvom agentúr OSN. Nemecko patrí popri USA, Británii, Japonsku a EÚ ako celku k piatim najvýznamnejším darcom, ktorí financujú viac ako 60 percent z programov pomoci Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), informuje DPA.
      

Minister zahraničných vecí USA John Kerry medzitým na konferencii v Londýne oznámil, že Washington prispeje na pomoc Sýrčanom postihnutým občianskou vojnou takmer 900 miliónmi dolárov (823 mil. eur). Približne dve tretiny majú byť určené na "život zachraňujúcu podporu", okrem iného v podobe potravín, prístreškov a dodávok pre tábory, uvádza agentúra AP bez uvedenia konkrétneho časového rámca. Celkové výdavky USA na humanitárnu pomoc v súvislosti s päť rokov trvajúcou vojnou v Sýrii tak podľa nej vzrastú na 5,1 miliardy dolárov (4,66 mld. eur).
      

Cieľom dnešnej konferencie pod záštitou OSN je vyzbierať na humanitárnu pomoc Sýrčanom v tomto roku viac než sedem miliárd eur. Británia a Nórsko pred začiatkom tohto podujatia prisľúbili, že poskytnú dokopy 2,65 miliardy eur do roku 2020.
      

Vojna v Sýrii si podľa odhadov vyžiadala 250.000 obetí na životoch a vyhnala milióny ľudí z domovov - šesť miliónov Sýrčanov je vnútorne vysídlených v samotnej Sýrii a ďalšie štyri milióny utiekli do Jordánska, Libanonu, Turecka a ďalej, mnohí do Európy.
     

 Na darcovskej konferencii, ktorá sa dnes koná v Londýne, sa zúčastňujú lídri a diplomati z viac ako 70 krajín sveta, ako aj zástupcovia početných humanitárnych organizácií. Medzi účastníkmi je aj slovenský premiér Robert Fico.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.