Berlín chce urýchliť repatriáciu Severoafričanov finančnou pomocou

Nemecko chce finančnou pomocou urýchliť vrátenie odmietnutých žiadateľov o azyl z Tuniska, Alžírska a Maroka do ich domovských krajín. Na repatriačných dohodách sa vláda v Berlíne s troma severoafrickými krajinami v zásade dohodla, informovali dnes noviny Bild s odvolaním sa na vládne zdroje.

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere podľa správy pocestuje dohody spečatiť do Tunisu, Alžíra a Rabatu koncom februára.
      

Tieto tri krajiny dosiaľ v mnohých prípadoch odmietajú spätné prijatie svojich občanov, ktorí majú v Nemecku len malú nádej na to, že im dovolia zostať v krajine, píše agentúra DPA. Berlín ohlásil zaradenie týchto štátov na zoznam tzv. bezpečných krajín pôvodu, aby mohol azylantov z nich rýchlejšie poslať späť.
      

Nemecký minister pre rozvojovú pomoc Gerd Müller rokuje o pomoci pre projekty tvorby pracovných miest a vzdelávania v uvedených troch krajinách za rádovo milióny eur. Rozhovory v severnej Afrike podľa novín Bild v súčasnosti vedú zástupcovia nemeckých ministerstiev vnútra a rozvoja.
      

Rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz medzitým vyzval na zvýšenie tlaku na krajiny pôvodu utečencov. Ako uviedol v dnešnom rannom žurnále verejnoprávneho rozhlasu ORF, v prípade neprijatia odmietnutých žiadateľov a azyl späť by im EÚ mala zastaviť alebo aspoň obmedziť rozvojovú pomoc.
      

Ako príklady Kurz menoval Pakistan, Maroko a Tunisko. "V súčasnosti prúdi napríklad do Maroka 480 miliónov eur ročne, do Tuniska 414 miliónov eur ročne a napriek tomu odmietajú tieto krajiny vziať späť zamietnutých azylantov," zdôraznil minister. Summit EÚ 18. a 19. februára bude podľa neho dobrou príležitosťou zaoberať sa témou finančnej podpory ako prostriedkom tlaku v týchto prípadoch, informovala agentúra APA.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo