Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
04. február 2016

Tvár ukrajinských reforiem končí. Nedokáže vzdorovať oligarchom

Ukrajinský minister hospodárstva podal demisiu. Na Ukrajine sa už otvorene hovorí aj o páde celej postmajdanskej vlády Arsenija Jaceňuka.
Tvár ukrajinských reforiem končí. Nedokáže vzdorovať oligarchom

Aivaras Abromavičius, litovský politik s ukrajinským pasom, ktorého poradcom bol doteraz aj náš bývalý minister financií Ivan Mikloš, mal byť garantom reformného kurzu vlády. Nakoniec to však vzdal. Za hlavný dôvod označil aktivity ľudí z blízkeho okruhu prezidenta Petra Porošenka, ktorí sa snažili do kľúčových pozícií v rezorte dosadiť svojich ľudí a sabotovali reformy.

Ostrý spor mal Abromavičius najmä s Igorom Kononenkom, vplyvným podpredsedom parlamentnej frakcie Strany Petra Porošenka, ktorý plnil úlohu akejsi politickej prevodovej páky oligarchov z okolia strany prezidenta Porošenka. „V poslednom čase urobil tento muž veľa preto, aby zablokoval moju prácu a prácu môjho tímu,“ vyhlásil Abromavičius a dodal: „Nechcem na ekonomickej konferencii v Davose rozprávať o našich úspechoch, zatiaľ čo doma sa za naším chrbtom riešia dôležité veci v prospech určitých ľudí.“

Ukrajinské médiá už otvorene hovoria o tom, že Jaceňukova vláda by nemusela prežiť túto jar. Pričom práve odchod ministra hospodárstva môže jej pád urýchliť. Ukrajinská vládna koalícia však bez ohľadu na to už teraz drží pokope len s veľkými problémami. Parlament dokázal schváliť len približne tretinu vládnych zákonov, politici zo strany Petra Porošenka čoraz hlasnejšie hovoria o tom, že ministrov – technokratov by mali vystriedať politici (samozrejme, že ich ľudia) a koaličné strany ako Tymošenkovej Baťkivščina či strana Samopomoc ľvovského primátora Andreja Sadového balansujú na hrane odchodu z koalície a otvorene hovoria o predčasných voľbách.

Podľa prieskumov verejnej mienky rastie aj počet Ukrajincov, ktorí kritizujú zlú sociálnu situáciu, a najmä fakt, že korupcia sa ani počas vlády postmajdanských politikov nezmenšila a došlo len k vystriedaniu jedných oligarchov inými.

Foto: TASR/ AP

 

Inzercia

Odporúčame

Dan Kaiser: Babiš je náš divoch

Dan Kaiser: Babiš je náš divoch

S Andrejom Babišom a Istvánom Lékom je v ostrom spore, k Slovákom však cíti prirodzenú náklonnosť. O Andrejovi Babišovi a Slovákoch v Prahe sme sa rozprávali s českým novinárom a komentátorom týždenníka Echo Danom Kaiserom.