Tvár ukrajinských reforiem končí. Nedokáže vzdorovať oligarchom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tvár ukrajinských reforiem končí. Nedokáže vzdorovať oligarchom

Ukrajinský minister hospodárstva podal demisiu. Na Ukrajine sa už otvorene hovorí aj o páde celej postmajdanskej vlády Arsenija Jaceňuka.

Aivaras Abromavičius, litovský politik s ukrajinským pasom, ktorého poradcom bol doteraz aj náš bývalý minister financií Ivan Mikloš, mal byť garantom reformného kurzu vlády. Nakoniec to však vzdal. Za hlavný dôvod označil aktivity ľudí z blízkeho okruhu prezidenta Petra Porošenka, ktorí sa snažili do kľúčových pozícií v rezorte dosadiť svojich ľudí a sabotovali reformy.

Ostrý spor mal Abromavičius najmä s Igorom Kononenkom, vplyvným podpredsedom parlamentnej frakcie Strany Petra Porošenka, ktorý plnil úlohu akejsi politickej prevodovej páky oligarchov z okolia strany prezidenta Porošenka. „V poslednom čase urobil tento muž veľa preto, aby zablokoval moju prácu a prácu môjho tímu,“ vyhlásil Abromavičius a dodal: „Nechcem na ekonomickej konferencii v Davose rozprávať o našich úspechoch, zatiaľ čo doma sa za naším chrbtom riešia dôležité veci v prospech určitých ľudí.“

Ukrajinské médiá už otvorene hovoria o tom, že Jaceňukova vláda by nemusela prežiť túto jar. Pričom práve odchod ministra hospodárstva môže jej pád urýchliť. Ukrajinská vládna koalícia však bez ohľadu na to už teraz drží pokope len s veľkými problémami. Parlament dokázal schváliť len približne tretinu vládnych zákonov, politici zo strany Petra Porošenka čoraz hlasnejšie hovoria o tom, že ministrov – technokratov by mali vystriedať politici (samozrejme, že ich ľudia) a koaličné strany ako Tymošenkovej Baťkivščina či strana Samopomoc ľvovského primátora Andreja Sadového balansujú na hrane odchodu z koalície a otvorene hovoria o predčasných voľbách.

Podľa prieskumov verejnej mienky rastie aj počet Ukrajincov, ktorí kritizujú zlú sociálnu situáciu, a najmä fakt, že korupcia sa ani počas vlády postmajdanských politikov nezmenšila a došlo len k vystriedaniu jedných oligarchov inými.

Foto: TASR/ AP

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo