Tvár ukrajinských reforiem končí. Nedokáže vzdorovať oligarchom

Aivaras Abromavičius, litovský politik s ukrajinským pasom, ktorého poradcom bol doteraz aj náš bývalý minister financií Ivan Mikloš, mal byť garantom reformného kurzu vlády. Nakoniec to však vzdal. Za hlavný dôvod označil aktivity ľudí z blízkeho okruhu prezidenta Petra Porošenka, ktorí sa snažili do kľúčových pozícií v rezorte dosadiť svojich ľudí a sabotovali reformy.
Ostrý spor mal Abromavičius najmä s Igorom Kononenkom, vplyvným podpredsedom parlamentnej frakcie Strany Petra Porošenka, ktorý plnil úlohu akejsi politickej prevodovej páky oligarchov z okolia strany prezidenta Porošenka. „V poslednom čase urobil tento muž veľa preto, aby zablokoval moju prácu a prácu môjho tímu,“ vyhlásil Abromavičius a dodal: „Nechcem na ekonomickej konferencii v Davose rozprávať o našich úspechoch, zatiaľ čo doma sa za naším chrbtom riešia dôležité veci v prospech určitých ľudí.“
Ukrajinské médiá už otvorene hovoria o tom, že Jaceňukova vláda by nemusela prežiť túto jar. Pričom práve odchod ministra hospodárstva môže jej pád urýchliť. Ukrajinská vládna koalícia však bez ohľadu na to už teraz drží pokope len s veľkými problémami. Parlament dokázal schváliť len približne tretinu vládnych zákonov, politici zo strany Petra Porošenka čoraz hlasnejšie hovoria o tom, že ministrov – technokratov by mali vystriedať politici (samozrejme, že ich ľudia) a koaličné strany ako Tymošenkovej Baťkivščina či strana Samopomoc ľvovského primátora Andreja Sadového balansujú na hrane odchodu z koalície a otvorene hovoria o predčasných voľbách.
Podľa prieskumov verejnej mienky rastie aj počet Ukrajincov, ktorí kritizujú zlú sociálnu situáciu, a najmä fakt, že korupcia sa ani počas vlády postmajdanských politikov nezmenšila a došlo len k vystriedaniu jedných oligarchov inými.
Foto: TASR/ AP