Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. apríl 2022, 12:31

Kostoly Slovenska

Dvojica nadšencov vytvorila internetovú stránku mapujúcu viac ako 4 000 chrámov

Dvojica nadšencov vytvorila internetovú stránku mapujúcu viac ako 4 000 chrámov

Kostol svätého Michala Archanjela z 12. storočia v Nitre-Dražovciach. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Fotograf Zdenko Dzurjanin a bývalý diplomat Pavol Demeš zistili aj to, že najviac chrámov na Slovensku je zasvätených sv. Michalovi.

Fotograf Zdenko Dzurjanin fotografuje slovenské kostoly od roku 2008. Pri jednej príležitosti ho oslovil bývalý diplomat Pavol Demeš, ktorý hľadal odpoveď na otázku, koľko kostolov u nás je zasvätených svätým Cyrilovi a Metodovi.

„Keď som mu povedal, že fotím všetky kostoly, povedal mi, že keď to dokončím, urobí mi výstavu,“ spomína si Zdenko Dzurjanin, ktorý do decembra 2014 naozaj navštívil a odfotografoval každý jeden chrám na Slovensku.

Prvá internetová stránka, ktorá zobrazovala slovenské kostoly, začala fungovať v roku 2015 a skončila v roku 2017.

Teraz Zdenko Dzurjanin v spolupráci s Pavlom Demešom spustil nový web Kostoly Slovenska, kde sú na interaktívnej mape označené všetky kostoly na Slovensku a každý chrám je odfotografovaný.

Na stránke sa dá zistiť dátum posviacky chrámu, ktorý biskup chrám posvätil či konsekroval, ktorý kňaz bol pri posviacke kostola či kto kostol navrhol. Tieto údaje však ešte nie sú pri všetkých kostoloch, keďže sa postupne dopĺňajú.

„Takto spracované sakrálne stavby nemá žiadna krajina, je to výsledok Zdenkovho putovania a môjho manažovania a naháňania,“ povedal pri oficiálnom spustení stránky Pavol Demeš, ktorý dodal, že za projektom nie je žiadna inštitúcia či grant. Podľa Demeša „v ničom nie je lepšie zapísaná naša kultúra a história ako v kostoloch od 9. storočia po dnešok“.


Na oficiálnom spustení stránky sa zúčastnili duchovní jednotlivých cirkví. Prvý zľava Pavol Demeš, tretí sprava fotograf Zdenko Dzurjanin. Foto: autor

Zdenko Dzurjanin prezradil, že kostoly najintenzívnejšie fotil od roku 2012 do roku 2014. Každý víkend bol vtedy na ceste po Slovensku a za mesiac minul okolo 1 200 eur. Približne polovicu kostolov navštívil prostredníctvom vlakov a autobusov a druhú polovicu ho vozil známy autom. Najazdili okolo dvestotisíc kilometrov a na benzín minul približne 38-tisíc eur.

Inzercia

„Mohol som mať rodinný dom, ženu, deti a nemám nič. Ale som nesmierne bohatý duchom,“ hovorí pre Svet kresťanstva Dzurjanin, ktorý teraz plánuje vyfotografovať všetky chrámy zvnútra.

Počas pandémie Dzurjanin obtelefonovával jednotlivé farnosti a zisťoval, kedy a ktorým biskupom bol kostol posvätený či konsekrovaný, ktorý architekt chrám navrhol a ktorý kňaz tam pôsobil.

Na Slovensku máme podľa zistení Dzurjanina 4 181 kostolov. Sú medzi nimi zarátané aj chrámy, ktoré sa dnes nepoužívajú alebo sú ruinami.

Najviac chrámov na Slovensku je zasvätených svätému Michalovi, a to 201, Nanebovzatiu Panny Márie je zasvätených 145 chrámov, Narodeniu Panny Márie 120 a Povýšeniu sv. Kríža 104 kostolov.

Patrónke Slovenska je zasvätených „len“ 90 kostolov.

Najviac kostolov má podľa štatistik zo stránky Rímskokatolícka cirkev (2 647), nasleduje Evanjelická cirkev augsburského vyznania (541), Gréckokatolícka cirkev (520), Reformovaná cirkev (311) a Pravoslávna cirkev (161).

Dnes treba vedieť

pred 59 minútami

Exminister vnútra a niekdajší Záborskej kolega z KDH Vladimír Palko dostal ponuku viesť kandidátku Kresťanskej únie do eurovolieb. Pre Postoj však potvrdil, že kandidovať nebude. „Boli nejaké úvahy, ale nedošlo k tomu,“ povedal. Anna Záborská, ktorá v roku 2019 viedla eurokandidátku KÚ, do europarlamentu kandidovať už nebude. O hlasy voličov by sa mali uchádzať členovia jej strany Michal Považan či Richard Vašečka.

pred 2 hodinami
pred 5 hodinami

Dvojkou eurokandidátky KDH bude podľa informácií denníka Postoj exminister spravodlivosti Viliam Karas. Trojku dostal vysokoškoský učiteľ Gabriel Paľa, štvorku súčasný europoslanec Ivan Štefanec a päťku bývalý europoslanec Branislav Škripek. Z posledného miesta by mal kandidovať podobne ako v posledných eurovoľbách expredseda KDH Ján Figeľ. Kto ďalší kandiduje a koho oslovila Kresťanská únia Anny Záborskej?

pred 5 hodinami

Milan Krajniak, ktorý nedávno odišiel zo Sme rodina, pre Postoj potvrdil, že uvažuje o svojej kandidatúre do europarlamentu za Kresťanskú úniu. „Uvidíme, ako sa to definitívne uzavrie, ale po rozhodnutí KDH podporiť Ivana Korčoka už v prvom kole prezidentských volieb a po tom, čo dali opäť na kandidátku do eurovolieb Ivana Štefanca, asi treba ponúknuť konzervatívnejším voličom na Slovensku aj inú alternatívu.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.