Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. február 2016

Iniciatívu slovenských učiteľov podporilo v Ružomberku viac ako 200 ľudí

Viac ako 200 štrajkujúcich prišlo dnes do centra Ružomberka vyjadriť svoju nespokojnosť so stavom v slovenskom školstve. Okrem učiteľov z najbližšieho okolia merali cestu do metropoly dolného Liptova aj pedagógovia z Martina, Banskej Bystrice, Levíc či z Oravy.

"Učitelia v Ružomberku sú zomknutí. Neustále sa k nám pridávajú ďalšie školy, čo je dobrý znak. Znamená to, že učiteľom a riaditeľom škôl záleží na zmene celého školstva," povedala pre TASR Mária Peťová, predsedníčka Iniciatívy ružomberských učiteľov a učiteľka z Diagnostického centra Ružomberok. Dobrú náladu medzi pedagógmi v Ružomberku potvrdila aj členka štrajkového výboru Mária Grafová. "Učitelia si zo svojho platu nemôžu dovoliť štrajkovať po celý čas. Skúšame preto taktiku, striedame sa. V školách sú urobené rozpisy, chceme však vydržať čo najdlhšie," uviedla.

V susednom Liptovskom Mikuláši podporili myšlienku Iniciatívy slovenských učiteľov len dve školy. Podľa ružomberskej iniciatívy je to spôsobené tým, že v meste sa nenašla osoba, ktorá by všetkých stiahla so sebou. "V Bratislave sa takí ľudia našli najskôr, v Ružomberku sme sa tiež spojili a v Mikuláši sa to začína prebúdzať práve teraz. Ide to všetko postupne," dodala Grafová.

Víziou učiteľských protestov je skvalitnenie celého školstva. "Cieľom je, aby riaditelia vedeli zaplatiť učiteľov, aby nemuseli chodiť poobede do druhej práce a mohli sa venovať na 100 percent len svojim žiakom. Tiež chceme, aby sa zmenil hlúpy kreditový systém, ktorý riešime od roku 2011. Ten systém nepomáha školstvu, len z neho tečú peniaze do súkromných vreciek," vysvetlil predseda Nových školských odborov a člen štrajkového výboru Iniciatívy slovenských učiteľov Ľudovít Sebelédi s tým, že v budúcnosti bude Slovensko musieť investovať do vzdelania detí, nie do polície a armády.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.