Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. apríl 2022

Polemický liek na covid

Definitívny rozsudok v kauze ivermektín

Na verejnosť sa konečne dostali výsledky prvej veľkej a dôveryhodnej štúdie, ktorá skúmala účinnosť tohto lieku.

Definitívny rozsudok v kauze ivermektín

FOTO – Profimedia

Zdá sa, že viac ako dva roky po začiatku pandémie máme definitívnu odpoveď na ďalšiu z mnohých otázok, ktoré priniesla.  

Iba pár mesiacov po tom, čo prakticky celý svet zostal ochromený v dôsledku nového vírusu, sa do všeobecného povedomia začal dostávať liek ivermektín. Do apríla 2020 bol na Západe známy najmä ako antiparazitikum využívané veterinármi. No po tom, ako sa objavili štúdie, ktoré naznačovali, že by mohol byť účinný v boji s novým ochorením, sa stal senzáciou.

I keď jeho reálne účinky neboli podložené hodnovernými štúdiami, množstvo ľudí po celom svete v ňom uvidelo nádej a v prípade nedostatku ľudskej verzie nedbalo siahnuť aj po ivermektíne určenom pre zvieratá.

Liek vo veľkom odporúčali aj niektorí lekári a niektoré krajiny vrátane Slovenska toto antiparazitikum aj oficiálne schválili na liečbu covidu, i keď stále neexistovali reálne štúdie, ktoré by potvrdzovali jeho účinnosť. Svet sa tak rozdelil na dva tábory: jedni liek vo veľkom odporúčali, iní odsudzovali.

Nedávno však v renomovanom odbornom časopise The New England Journal of Medicine vyšla rozsiahla štúdia, ktorá, ako sa zdá, dáva za ivermektínom definitívnu bodku.

Placebo účinkovalo lepšie ako ivermektín

Ide totiž o prvú veľkú štúdiu, ktorá analyzovala účinnosť ivermektínu. Až doposiaľ boli totiž k dispozícii iba malé analýzy, z ktorých nebolo možné vyvodiť definitívne závery.

Brazílski vedci však v rámci projektu TOGETHER zrealizovali štúdiu na vzorke viac ako 1300 pacientov nakazených covidom. 679 pacientom bol podaný ivermektín, ďalším 679 placebo. Vo všetkých prípadoch išlo o pacientov v prvom týždni od prejavu prvých príznakov a zároveň mali aspoň jeden rizikový faktor, ktorý zvyšoval pravdepodobnosť ich hospitalizácie.

Obe skupiny dostávali počas troch dní ivermektín alebo placebo a následne vedci sledovali, z ktorej skupiny bude pre zhoršené príznaky potrebovať hospitalizáciu alebo návštevu pohotovosti viac ľudí.

Celkovo v nemocnici alebo na pohotovosti skončilo 211 ľudí, pričom v 111 prípadoch išlo o pacientov, ktorí dostali ivermektín.

Vedci v rámci štúdie pozorovali aj zmeny v objeme vírusovej nálože. Aj tu sa však ukázalo, že na siedmy deň od podania lieku nebol medzi skupinami rozdiel. Ako teda konštatujú autori štúdie, „liečba ivermektínom neviedla k nižšiemu výskytu hospitalizácii pre covid ani k nižšiemu počtu návštev pohotovosti“.

Možnú účinnosť pritom skúmali z viacerých uhlov a pozreli sa aj na to, či liek náhodou nie je účinný iba v prípade, keď sa podá na úplnom začiatku infekcie. Istej skupine preto ivermektín podali v prvých troch dňoch od prejavu prvých príznakov. Výsledky však aj v tomto prípade vyšli v neprospech antiparazitika.

Vedci v rámci projektu skúmali možné účinky mnohých iných liekov na covid a okrem ivermektínu analyzovali napríklad aj antidepresívnu látku fluvoxamín, pri ktorej sa účinnosť preukázala. Výsledky ukázali, že podanie lieku znižovalo potrebu hospitalizácie o tretinu.

Inzercia

Prvá štúdia, ktorá pobláznila svet

Ako prvá prepojila ivermektín s liečbou covidu ešte v apríli v roku 2020 štúdia malej chicagskej výskumnej spoločnosti Surgisphere Corporation. Táto štúdia bola neskôr publikovaná aj v renomovaných vedeckých časopisoch The LancetThe New England Medical Journal a naozaj naznačila pozitívny vzťah medzi užívaním antiparazitika a liečbou covidu.

Onedlho sa však ukázalo, že dáta použité v štúdii neboli spoľahlivé a spochybnená bola celá metodológia aj vedecký tím. Lenže ivermektín sa už dostal do povedomia verejnosti a táto štúdia vyvolala záujem vedcov po celom svete. Ďalšia pozitívna správa v súvislosti s ivermektínom prišla onedlho z Austrálie.

Podľa tejto štúdie ivermektín spomaľoval rozmnožovanie vírusu. No išlo iba o laboratórny experiment v bunkách a nie v ľudskom tele. Okrem toho, vedci v štúdii použili vysoké dávky liečiva, ktoré sa u ľudí ani nedajú dosiahnuť.

Aj tento výskum však povzbudil výskumníkov v realizácii ďalších malých klinických štúdií. V decembri 2020 virológ z Liverpoolskej univerzity v Anglicku Andrew Hill preskúmal výsledky 23 štúdií a dospel k záveru, že ivermektín zrejme významne znižuje riziko úmrtia na covid.

Ako pripomína denník The New York Times, samotný Hill sa vtedy vyjadril, že ak by výsledky malých štúdií potvrdili aj rozsiahlejšie štúdie, pôjde o liek, ktorý úplne zmení boj s covidom. Čoskoro sa však ukázalo, že Hillova metaštúdia zahŕňala štúdie, ktoré boli chybne vypracované či išlo dokonca o podvody.

Samotný Hill tak svoj prácu stiahol a prepracoval s tým, že zahrnul iba dôveryhodné štúdie, no a záver bol už iný. Hill sa pre The New York Times vyjadril aj k najnovšej brazílskej štúdii. „Zrealizovali naozaj vysokokvalitný, placebom kontrolovaný test,“ uviedol.

Ivermektín pokračuje ďalej

Po tejto štúdii je teda už jasné, že ivermektín nemá pri liečbe covidu väčšie účinky ako placebo. No i keď sa pri koronavíruse tento liek neosvedčil, neznamená to, že by bol odsúdený na zapadnutie prachom.

Vedci totiž už roky skúmajú jeho možné použitie na prevenciu malárie a začiatkom apríla bol v rámci štúdie masovo podaný v jednom regióne Mozambiku.

Štúdie totiž ukázali, že ak komáre prijmú krv od ľudí, ktorí za posledný mesiac užili ivermektín, výrazne sa zvyšuje ich úmrtnosť. To by mohlo pomôcť pretrhnúť nekonečný cyklus prenášania nákazy a mohlo by tak byť dôležitou zbraňou v boji s maláriou.

Vedci v rámci projektu plánujú podávať ivermektín aj zvieratám. To okrem úhynu komárov zlepší aj celkové zdravie zvierat, ktoré často trpia rôznymi parazitickými ochoreniami, a teda zdravie ľudí, ktorí konzumujú mäso z nich.

Príbeh tohto lieku, za ktorý jeho vynálezcovia dostali svojho času Nobelovu cenu a v rámci dôležitosti pre svetové zdravie je prirovnávaný k objavu penicilínu, tak pokračuje ďalej.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.