Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
22. apríl 2022

Slávnostná premiéra nového filmu Kryštof pritiahla do kina mnohé známe osobnosti

V týchto dňoch prichádza do kín na celom Slovensku očakávaný slovensko-český koprodukčný film Kryštof. V stredu ho na veľkolepej premiére slávnostne uviedla početná slovensko-česko-maďarská delegácia a do bratislavského Cinemaxu si ho prišlo vychutnať množstvo známych osobností.

Slávnostná premiéra nového filmu Kryštof pritiahla do kina mnohé známe osobnosti

Slovenským divákom film slávnostne predstavili jeho tvorcovia a herci v hlavných aj vo vedľajších úlohách.

Snímku, ktorá zachytáva temné 50. roky, likvidáciu kláštorov komunistickým režimom v Česko-Slovensku či úteky ľudí za hranice, prišli predstaviť hlavní hereckí protagonisti Mikuláš Bukovjan, Alexandra Borbély, Dávid Uzsák, herci vo vedľajších úlohách Marián Mitaš, Peter Šimun, Ági Gubiková, kameraman Laco Kraus, ktorý mal vo filme na starosti obrazový dizajn, hudobná skladateľka Katarína Máliková, zvukový majster Michal Džadoň, strihač Radoslav Dubravský, producenti Marian Urban a Olga Raitoralová, koproducent Marek Urban zo spoločnosti UN FILM, a keďže koproducentom filmu Kryštof bola aj RTVS, divákov na premiére privítal aj jej programový riaditeľ Anton Šulík a dramaturg Roman Brat.

Hlavného predstaviteľa filmu si zahral Mikuláš Bukovjan.

Oceňovaná slovenská herečka maďarskej národnosti Alexandra Borbély, ktorá sa preslávila najmä hlavnou úlohou vo filme O tele a duši, nominovanom na Oscara, si našla čas vo svojom nabitom programe a na premiéru pricestovala priamo z divadelnej skúšky v Budapešti. Predstaviteľ hlavného hrdinu Kryštofa, mladý český herec Mikuláš Bukovjan, pre ktorého znamenala táto rola vôbec prvú filmovú skúsenosť, zase zavítal medzi slovenských divákov z Nového Hrozenkova na Morave.

Hlavnú ženskú postavu stvárnila slovenská herečka maďarskej národnosti Alexandra Borbély.

Slávnostná premiéra nového domáceho filmu sa tešila mimoriadnej pozornosti médií, významných osobností aj známych tvárí slovenského kultúrneho, filmového a spoločenského života. Výnimočnú historickú snímku, zachytávajúcu udalosti, o ktorých sa dnes veľa nehovorí, si nenechala ujsť poslankyňa Anna Záborská, ktorá prišla v spoločnosti Michala Považana, riaditeľa Úradu splnomocnenca pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia, režisér Peter Bebjak, kameraman Ján Ďuriš, herci Anna Šišková a Dávid Hartl, ktorý si vo filme zahral jednu z vedľajších postáv, či moderátorky Karin Majtánová, Hana Overweter Rapantová a Kristína Kövešová. Film Kryštof si v premiére prišiel pozrieť aj biskupský vikár Peter Nižník, zástupca benediktínov, otec Michal Mária Kukuča, a nechýbal ani zástupca Ústavu pamäti národa Peter Jašek či riaditeľka organizácie Post Bellum Sandra Polovková. Práve jedna zo spomienok pamätníkov, ktoré zhromažďuje organizácia Post Bellum, sa stala námetom snímky Kryštof

Hostia sa zhodli na tom, že ide o veľmi dôležitý a mimoriadne kvalitne spracovaný film, ktorého posolstvo je dnes aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým.

Inzercia

Kryštof (Mikuláš Bukovjan) je mladučký budúci novic, ktorý žije na prelome 40. a 50. rokov minulého storočia v komunite mníchov v česko-nemeckom pohraničí. Do kláštora odišiel, aby utiekol pred svetom, teraz musí utekať, aby si zachránil holý život...

Na slávnostnej premiére sa okrem iných osobností zúčastnila aj Anna Záborská spolu s Michalom Považanom.

Kryštof odišiel k mníchom nielen pre svoju vieru v Boha, ale aj pre konflikty s otcom a politické pomery po februárovom prevrate. Popri mníšskom živote sa venuje prevádzačstvu – pomáha ľuďom prenasledovaným komunistickým režimom prejsť cez hranice do Nemecka. Jednej noci sa stane svedkom brutálneho zásahu policajných zložiek proti skupine študentov utekajúcich za hranice a po návrate do kláštora ho nachádza prázdny a spustošený. Bola to totiž noc z 13. na 14. apríla 1950, ktorá vošla do dejín ako Akcia K či takzvaná Barbarská noc. Noc, keď komunisti zlikvidovali najväčšie kláštory v Česko-Slovensku. Kryštof sa stáva štvancom, no v jeho beznádejnej situácii mu poskytne pomoc mladá žena Johana (Alexandra Borbély) na šumavskom hospodárstve. Jej rodina odmietla kolektivizáciu – otec spáchal samovraždu a brata poslali na nútené práce do bane. Johana ukryje Kryštofa v stodole, ale vo chvíli, keď obidvaja začínajú vnímať nádej a vzájomnú blízkosť, komunisti násilne obsadia jej hospodárstvo. Podarí sa im prejsť cez ešte „nezadrôtovanú“ hranicu?

Napínavý príbeh o viere, nádeji aj láske si môžu slovenskí diváci vychutnať v kinách od 21. apríla 2022.


TRAILER

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Záujemcom o túto prácu zaplatí Nadačný fond HARTMANN kurz opatrovania

V zariadeniach sociálnych služieb chýbajú opatrovatelia

Záujemcom o túto prácu zaplatí Nadačný fond HARTMANN kurz opatrovania

Kurz opatrovania zaplatí Nadačný fond HARTMANN v plnej výške až do 300 eur všetkým uchádzačom spĺňajúcim kritériá, ktorí sa rozhodnú zmeniť svoje doterajšie povolanie a stanú sa opatrovateľmi v niektorom zo zariadení sociálnych služieb na Slovensku. Na tento účel prerozdelí v tomto roku až 18 000 eur, čím podporí 60 záujemcov o kurz opatrovania.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.