Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. február 2016

Počet novorodencov s mikrocefáliou v Brazílii výrazne stúpol

Počet prípadov novorodencov, ktorí sa narodili v Brazílii s mikrocefáliou, v uplynulom týždni výrazne stúpol.

Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie tamojších úradov.
      

Brazílske ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti zaznamenáva už 404 prípadov novorodencov s mikrocefáliou, ktorá sa prejavuje abnormálne malými hlavami. Minulý týždeň pritom bolo takýchto prípadov len 270. Minimálne v 17-tich z nich sa tehotná žena predtým nakazila vírusom zika.
      

Brazílske úrady zároveň prešetrujú aj celkových 3670 pravdepodobných prípadov mikrocefálie, v dôsledku ktorej tam zomrelo už 72 detí.
      

Nakazenie zikou, ktorá sa prenáša komármi, sa u dospelých jedincov prejavuje zvyčajne len zvýšenou teplotou, vyrážkami na koži, bolesťami kĺbov, či prípadne aj zápalom očných spojiviek. Tieto symptómy však odznejú v priebehu niekoľkých dní, maximálne jedného týždňa.
      

Novorodencom však vírus pravdepodobne spôsobuje aj rôzne poruchy, v dôsledku ktorých viacerí zomrú alebo ostanú mentálne postihnutí. Proti tomuto infekčnému ochoreniu zatiaľ neexistuje nijaký liek ani vakcína.
      

Vírus zika sa veľmi rýchlo šíri celým americkým svetadielom a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok na mimoriadnom zasadnutí v Ženeve v súvislosti s ním vyhlásila stav medzinárodnej pohotovosti. Doposiaľ najviac zasiahnutou krajinou je práve Brazília.
 

Inzercia

Odporúčame

Europoslanci podporili vznik platformy zameranej proti práci načierno

Europoslanci podporili vznik platformy zameranej proti práci načierno

Európsky parlament (EP) včera schválil legislatívny návrh, ktorý zakladá európsku platformu na posilnenie spolupráce orgánov členských štátov EÚ, ich odborových združení a zamestnávateľských zväzov v boji proti práci načierno a proti jej negatívnym účinkom na hospodárstvo a pracovný trh EÚ. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.