Počet novorodencov s mikrocefáliou v Brazílii výrazne stúpol

Počet prípadov novorodencov, ktorí sa narodili v Brazílii s mikrocefáliou, v uplynulom týždni výrazne stúpol.

Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie tamojších úradov.
      

Brazílske ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti zaznamenáva už 404 prípadov novorodencov s mikrocefáliou, ktorá sa prejavuje abnormálne malými hlavami. Minulý týždeň pritom bolo takýchto prípadov len 270. Minimálne v 17-tich z nich sa tehotná žena predtým nakazila vírusom zika.
      

Brazílske úrady zároveň prešetrujú aj celkových 3670 pravdepodobných prípadov mikrocefálie, v dôsledku ktorej tam zomrelo už 72 detí.
      

Nakazenie zikou, ktorá sa prenáša komármi, sa u dospelých jedincov prejavuje zvyčajne len zvýšenou teplotou, vyrážkami na koži, bolesťami kĺbov, či prípadne aj zápalom očných spojiviek. Tieto symptómy však odznejú v priebehu niekoľkých dní, maximálne jedného týždňa.
      

Novorodencom však vírus pravdepodobne spôsobuje aj rôzne poruchy, v dôsledku ktorých viacerí zomrú alebo ostanú mentálne postihnutí. Proti tomuto infekčnému ochoreniu zatiaľ neexistuje nijaký liek ani vakcína.
      

Vírus zika sa veľmi rýchlo šíri celým americkým svetadielom a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok na mimoriadnom zasadnutí v Ženeve v súvislosti s ním vyhlásila stav medzinárodnej pohotovosti. Doposiaľ najviac zasiahnutou krajinou je práve Brazília.
 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo