Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. február 2016

V Michalovciach odštartoval európsky šampionát kňazov v halovom futbale

V zemplínskom meste Michalovce odštartoval dnes európsky šampionát kňazov vo futsale. Pricestovali naň duchovní z 15 krajín. Medzištátne majstrovstvá majú niekoľkoročnú tradíciu, konajú sa už po desiaty raz.

"Kňaz musí vstupovať do všetkých oblastí spoločenského kultúrneho i športového života, ak na to má, prečo nie," konštatoval na margo prebiehajúceho šampionátu jeden z jeho organizátorov, košický eparchiálny biskup - vladyka Milan Chautur.
     

 Slovenskí duchovní si podľa jeho slov prišli do Michaloviec zašportovať a pozdraviť svojich priaznivcov. Tešia sa aj na fanúšikov z radov mladšej generácie. "Nápad zorganizovať šampionát na Slovensku vznikol aj pre to, lebo vnímam, že je potrebné stretnúť sa s mladým človekom, hovoriť s ním normálne a prirodzene a pri športe sa to dá."
     

 Na desiaty ročník šampionátu vo futsale pricestovalo 200 kňazov, ktorí budú počas majstrovstiev, v dňoch 1. až 4. februára, ubytovaní na Zemplínskej šírave. Slovenskú reprezentáciu tvoria duchovní oboch obradov, rímskokatolíckeho a gréckokatolíckeho, z troch biskupstiev - Gréckokatolíckej eparchie Košice, Arcidiecézy Košice a Prešovskej archieparchie. Prvý zápas odohrajú dnes o 13.00 h s Čiernou Horou, neskôr si zmerajú sily s výberom z Česka a Poľska.
     

 Súčasťou slovenského tímu je aj samotný biskup. "Hrával som kedysi stále za jednotlivé dediny, vo farnostiach kde som pôsobil," priblížil Chautur svoj dlhoročný vzťah k futbalu. Niekoľko rokov organizuje na Slovensku vianočné turnaje, ako aj futbalový turnaj o pohár predsedu Konferencie biskupov Slovenska.
      

Dejiskom prebiehajúceho šampionátu kňazov bude mestská športová hala v Michalovciach a michalovská Chemkostav aréna. Mužstvá z 15 krajín sú rozdelené do štyroch základných skupín. Rozhodlo o tom žrebovanie v Chráme Zoslania Svätého Ducha v Michalovciach ešte na sklonku vlaňajška po slávení svätej omše. Finálový zápas je naplánovaný na štvrtkový (4.2.) podvečer. Vstup na šampionát je počas všetkých dní voľný.
     

 Majstrovstvá Európy kňazov sa konali spočiatku každé dva roky. Od roku 2011 ich však organizujú každoročne. Slovensko sa na nich zúčastňuje od roku 2009, keď našich kňazov vyslali na šampionát do Portugalska. Ich najväčším úspechom bolo tretie miesto v roku 2013 v Slovinsku.
     

 "Myslím si, že s kňazmi, ktorých máme, by sme sa mohli umiestniť do piateho miesta, ale možno prekvapíme i lepším výsledkom. Favoritom šampionátov býva väčšinou Poľsko. Má dobre trénovaných hráčov, dávajú si na tom tradične veľmi záležať," uzavrel Chautur.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.