Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. február 2016

Inšpektori udelili pokutu za nelegálnu prácu 156 zamestnávateľom

Pokuty boliudelené vo výške viac ako 468 tisíc eur. Celkovo skontrolovali 1941 zamestnávateľov a 4711 zamestnávateľov. Vyplýva to z výsledkov kontroly Istota, ktorá bola zameraná na nelegálnu prácu a nelegálne zamestnávanie.

Inšpektori sa v rámci kontrol zamerali na zamestnávateľov pôsobiacich v oblasti maloobchodu, služieb a na menšie prevádzky. "Skontrolovaných bolo 1941 zamestnávateľov a skontrolovali sme 4711 zamestnancov. Inšpektori zistili u 156 zamestnávateľov nelegálne zamestnávanie, čo je približne 8 % z celkového počtu a zistili 227 prípadov nelegálne zamestnaných občanov. Ide zhruba o 5 % z celkového počtu kontrolovaných," vyčíslil Valentovič.

V 156 prípadoch pritom bola udelená pokuta vo výške 468.290 eur. "Ide o predbežnú výšku, nakoľko bude prebiehať správne konanie a výška sa môže meniť," vysvetlil šéf ústredia práce.

Kontroly tiež ukázali, že až 30 % všetkých kontrolovaných zamestnancov boli pracujúci na dohodu. "Zhruba 7 % skontrolovaných uchádzačov o zamestnanie neboli ani pracovníci na dohodu, boli nelegálne pracujúci. V týchto prípadoch budeme postupovať v zmysle zákonom ustanovených podmienok," doplnil Valentovič.

Ako zhodnotil minister práce Ján Richter (Smer-SD), hoci bola táto kontrolná akcia oznámená dopredu, z výsledkov kontrol "nemôže mať nikto radosť". Kontroly zároveň podľa neho ukázali na vysokú pravdepodobnosť, že sú naďalej vo veľkom zneužívaní dohodári a nie je dodržiavaný zákon o minimálnej mzde. "Rozbor zneužívania dohôd je veľavravný. Najmä v službách je zneužívaná aj nelegálna práca, aj nelegálne zamestnávanie," dodal Richter.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.