Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. apríl 2022, 19:44

Svätý týždeň

Po novom slávime Palmovú nedeľu. Zmenili sa aj názvy ďalších veľkonočných dní

Po novom slávime Palmovú nedeľu. Zmenili sa aj názvy ďalších veľkonočných dní

Ilustračné foto – TASR/Oliver Ondráš

Štvrtok Pánovej večere či Piatok utrpenia Pána. Nové vydanie Rímskeho misála zavádza nové pomenovania.

Nové vydanie Rímskeho misála, ktoré sa na Slovensku pri svätých omšiach používa od 1. januára, prináša nové názvy dní Veľkého týždňa. Teda po novom Svätého týždňa.

Kvetná nedeľa sa mení na Palmovú nedeľu; Zelený štvrtok na Štvrtok Svätého týždňa alebo Štvrtok Pánovej večere; Veľký piatok na Piatok utrpenia Pána a Biela sobota na Svätú sobotu.

„V novom vydaní Rímskeho misála boli názvy týchto dní upravené presnejšie podľa ich latinského znenia. V zátvorke sa zároveň uvádza aj náš tradičný názov,“ vysvetlil pre Svet kresťanstva tajomník Liturgickej komisie KBS Andrej Krivda.

„V oficiálnych liturgických podkladoch sa budú v budúcnosti uvádzať novšie názvy, ale môžu a budú sa používať aj doterajšie tradičné názvy, ktoré sú používané celospoločensky a interkonfesionálne. Dôvod úpravy nie je nejaký hlboký ani teologický. Ide naozaj len o presnejší preklad názvov týchto dní podľa latinského znenia Rímskeho misála,“ zdôvodnil Krivda.

Gréckokatolícka cirkev bude aj naďalej používať označenie Kvetná nedeľa. Jednotlivé dni Svätého týždňa sú nazývané Svätý a veľký pondelok (utorok, streda...) až po Svätú a veľkú nedeľu Paschy.

Evanjelická cirkev augsburského vyznania taktiež používa pomenovanie Kvetná nedeľa (prípadne 6. nedeľa pôstna). Veľkonočné dni označuje klasickými názvami Zelený štvrtok, Veľký piatok, Biela sobota a 1. slávnosť veľkonočná.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 minútami

ZMOS vstupuje do štrajkovej pohotovosti. Združenie vyzvalo obce a mestá, aby prerušili či obmedzili komunikáciu s ústrednými orgánmi štátnej správy, zabezpečovali realizáciu prenesených kompetencií iba do obdobia, ktoré je finančne kryté dotáciami zo štátu, či stiahli obecné vlajky na pol žrde. (tasr)

pred hodinou

Na Najvyššom súde sa začal odvolací proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Špecializovaný trestný súd ho vlani v septembri neprávoplatne odsúdil na 14-ročný nepodmienečný trest. Kováčik je na pojednávaní prítomný a súdu predložil odvolanie, ktoré má tisíc strán. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.