Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. apríl 2009

MÉDIÁ: TV Lux sa chystá na svoje prvé narodeniny. Ukáže aj brbty moderátorov

Katolícka televízia uvažuje o 24-hodinovom vysielaní. Slováci majú už rok katolícku televíziu. TV Lux vznikala s veľkým nadšením jej zakladateľov a malou dušičkou skeptikov. Najbližší pondelok (4.mája 2009) plánujú luxáci oslavu s mimoriadnym vysielaním, ktorého súčasťou budú nové programy a rekapit...

Katolícka televízia uvažuje o 24-hodinovom vysielaní.

Slováci majú už rok katolícku televíziu. TV Lux vznikala s veľkým nadšením jej zakladateľov a malou dušičkou skeptikov. Najbližší pondelok (4.mája 2009) plánujú luxáci oslavu s mimoriadnym vysielaním, ktorého súčasťou budú nové programy a rekapitulácia zlomových udalostí zo života televízie. Vrcholom bude prenos zo slávnostnej omše, ktorú bude celebrovať bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Po nej recepcia pre pozvaných hostí.

Predchádzať oslavám bude nedeľný Deň otvorených dverí. Organizátori návštevníkom pripravili program, počas ktorého sa budú môcť stretnúť s moderátormi a pracovníkmi televízie, či vyskúšať si prácu za kamerou v televíznom štúdiu. „Nebude chýbať možnosť zabaviť sa pri zostrihu brptov a najzaujímavejších momentov vysielania,“ vyjadril sa zástupca riaditeľa TV Lux Peter Novák.

Počiatočný adrenalín
Luxáci začali vysielať presne pred rokom 4. mája. Pri zrode stanice stáli najmä ľudia z LUX Communication, Saleziáni don Bosca a Konferencia biskupov Slovenska. „Keď sme začínali, nikto si netrúfol povedať, ako sa nám podarí prežiť a či budeme vysielať aj na ďalší deň,“ povedal pre Postoy.sk Novák. Dnes má TV Lux pobočky v Trnave, Banskej Bystrici a Prešove. Diváci ju môžu sledovať cez internet, satelit, káblovú televíziu či prostredníctvom. „Napriek tomu, že nie sme komerční a ponúkame špecifické vysielanie pre úzku skupinu ľudí, si TV LUX našla svojich divákov a sympatizantov,“ hovorí Novák.

Inzercia

Aj slovenskí biskupi hodnotia doterajšie pôsobenie katolíckej televízie v dobrom svetle. „Je prirodzené, že TV Lux je alternatívnou televíziou a nemá ambíciu byť konkurenciou silným komerčným televíziám. Výsledok nás veľmi milo prekvapil,“ vyjadril sa pre Postoy.sk hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik.

Darí aj nedarí
Cieľom TV Lux je „ponúknuť na Slovensku kvalitný program so zameraním na duchovné a hlboko ľudské hodnoty“. Podľa Nováka aj Kováčika sa to televízii darí. Za úspech považujú tiež fakt, že si jej vysielanie v súčasnosti môže pozrieť 2,4 milióna divákov. „Na ďalšom pokrytí pracujeme,“ dodáva Novák. Tou nepríjemnejšou stránkou sú financie. Hoci s nimi televízia výrazné problémy nemá, viac peňazí by im podľa neho poskytlo možnosť nákupu zaujímavých programov alebo výrobu nových relácií.

Napriek tomu však majú v televízii plány s rozširovaním vysielania. „Uvažujeme o 24-hodivovom vysielaní. Chceme zvýšiť počet premiér dokumentov v priebehu jedného týždňa. Štruktúra sa ešte vyvíja. Definitívnu štruktúru schválime a interne predstavíme začiatkom júna,“ odkryl plánované zmeny v TV Lux Peter Novák.

Andrea Šalková
Foto: Pavol Rábara

Odporúčame

OSTRÝ JAZYK: SNS - odborníci so šťastnými riešeniami

OSTRÝ JAZYK: SNS - odborníci so šťastnými riešeniami

Šťastné a praktické riešenie – takýmto prívlastkom počastoval Rafael Rafaj zvolenie Igora Štefanova do funkcie ministra výstavby a regionálneho rozvoja. Najmä Rafaj si takéto tvrdenie môže dovoliť. Ako pravá ruka (doslovne) Jána Slotu sa vie vžiť do situácie pravej ruky Mariána Janušeka. Obaja majú...

Sú katolícke univerzity ešte katolícke?

Sú katolícke univerzity ešte katolícke?

Udelenie čestného doktorátu americkému prezidentovi Barackovi Obamovi katolíckou univerzitou Notre Dame či prednáška prezidentskej kandidátky Ivety Radičovej na Katolíckej univerzite v Ružomberku vyvolali búrlivú polemiku o stave katolíckych univerzít. Provokujúce námety k tejto téme ponúka aj ameri...

MONITORING 18. týždeň

MONITORING 18. týždeň

Výrok týždňa: Je to freeride. Keď sa rútite šesťdesiatkou z kopca, musíte mať poriadne brzdy. Súčiastky som objednával cez eBay. Trnavský arcibiskup Róbert Bezák o svojom bicykli. Monitoring: POLITIKA: Radičová po česku. Za podvod se přece neodchází POLITIKA: Pravicu čaká veľký výprask EKONOMIKA: ...