Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. január 2016

Nemecký vicekancelár: Nord Stream 2 sa postaví, ak bude pokračovať tok plynu cez Ukrajinu

Nový plynovod Nord Stream 2 bude postavený len v prípade, že Rusko nezastaví tranzit plynu cez Ukrajinu a ďalšie východoeurópske krajiny.

Uviedol to v piatok (29.1.) v rozhovore s predstaviteľmi poľskej vlády nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel. Informovala o tom agentúra Reuters.

Nemecko tvrdí, že projekt Nord Stream 2 pomôže zmierniť klesajúcu produkciu plynu v Európe a dôsledky prípadného prerušenia dodávok suroviny cez konfliktom sužovanú Ukrajinu. Plán však narazil na odpor niektorých štátov Európskej únie, najmä krajín zo strednej Európy.

Počas jednodňovej návštevy Poľska sa Gabriel snažil upokojiť Poliakov a uviedol, že už skôr dalo Nemecko Moskve najavo, že projekt Nord Stream 2 sa bude realizovať len v prípade, ak tranzit plynu cez Ukrajinu bude pokračovať aj po skončení súčasnej zmluvy. Jej platnosť sa končí v roku 2019. Navyše, dodal Gabriel, garantované musia byť aj dodávky plynu cez plynovod Jamal, ktorý zabezpečuje dodávky ruského plynu do Nemecka cez Bielorusko a Poľsko.

Podľa nemeckého vicekancelára je projekt plynovodu "pre Nemecko ekonomickou otázkou a pre Poľsko otázkou politickou". Podpredseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki však uviedol, že sa týmto projektom zvyšuje závislosť od dovozu energií z Ruska, čo pre Európsku úniu predstavuje riziko.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.