Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
04. apríl 2022

Fidesz opäť zvíťazil

Zmení Buča cynickú politiku Orbána voči Ukrajine?

Zahraničné dozvuky volebného triumfu hegemóna maďarskej straníckej scény budú zaujímavejšie než tie domáce.

Zmení Buča cynickú politiku Orbána voči Ukrajine?

Maďarský premiér Viktor Orbán. FOTO TASR/AP

Viktor Orbán je maďarským premiérom už od roku 2010 a vďaka výsledku včerajších parlamentných volieb sa jeho Fidesz môže tešiť na ďalšie štyri roky pri moci. Z dvanástich rokov tak môže byť šestnásť… alebo aj viac.

Ak sú strana a jej líder pri moci príliš dlho, logicky by sa mali voličom časom zunovať. Navyše, dlhý mocenský monopol zvykne viesť u vládnych politikov k pohodlnosti a ľahšiemu podliehaniu korupcii – keď ste totiž pri moci niekoľko volebných období, ľahko podľahnete ilúzii, že tam už budete navždy.

Prečo sa Viktor Orbán ani po dvanástich rokoch pri moci Maďarom nezunoval? Časť vysvetlenia zrejme spočíva v nepresvedčivom výkone lídra opozície. V čase písania tohto článku sa zdalo, že Péter Márki-Zay ani len neobháji vlastné kreslo v parlamente.

Jeho opozičné zoskupenie V jednote za Maďarsko združovalo šesť politických strán od zelených a ľavicových liberálov cez socialistov až po hnutie Jobbik, pokladané ešte pred pár rokmi za extrémistické. A zrejme práve toto zloženie opozičnej alternatívy zohrávalo v rozhodovaní Maďarov tiež svoju rolu.

Orbánovmu Fideszu vyčítajú doma i v zahraničí vytvorenie bezprecedentného klientelistického systému. No vedľa súčasného premiéra stačí postaviť niekdajšieho socialistického predsedu vlády Ferenca Gyurcsánya, ktorého legendárny prejav z roku 2006 odhalil jeho vlastnú ľavicovú vládu ako bandu pokryteckých klamárov. V Maďarsku to vtedy spustilo masové protesty v uliciach a vlnu spoločenského pohoršenia, ktorá pomohla opäť vyniesť k moci Fidesz.

Gyurcsány neskôr socialistov opustil a založil ľavicovo-liberálnu stranu s názvom Demokratická koalícia. Ide o jeden zo subjektov aliancie V jednote za Maďarsko, ktorá sa v týchto voľbách pokúsila neúspešne vyzvať Fidesz.

Orbánovej strane tiež vyčítajú nacionalistické tendencie. No súčasťou opozičného zoskupenia V jednote za Maďarsko je tiež už spomenutý Jobbik, ktorý sa síce pred pár rokmi začal krotiť, aby bol prijateľný pre politických partnerov, lenže ešte predtým išlo o otvorene antisemitskú nacionalistickú stranu.

Fidesz na jednej strane a opozícia na strane druhej teda v mnohom vyzerajú ako „jeden za osemnásť a druhý bez dvoch za dvadsať“. K tomu však treba pridať, že Viktor Orbán je nesporne talentovaný politik – či, ak chcete, talentovaný demagóg.

Jeho Fidesz a s ním spriaznené médiá urobili z prebiehajúcej vojny na Ukrajine šikovne predmet maďarského vnútropolitického zápasu. Opozíciu obvinili, že v prípade jej víťazstva začne Maďarsko na Ukrajinu posielať nielen vojenský materiál (k čomu, mimochodom, už dávno pristúpilo aj Poľsko, Česko a Slovensko), ale vyšle tam dokonca maďarských vojakov!

Inzercia

Inak povedané, maďarský volič mal nadobudnúť dojem, že opozícia zatiahne v prípade svojho víťazstva Maďarsko do vojny, kým Fidesz chce udržať krajinu za každú cenu mimo rusko-ukrajinského konfliktu. Kto by za týchto okolností nehlasoval za Fidesz, stranu mieru?! Opozičný líder Péter Márki-Zay sa darmo bránil podávaním trestných oznámení pre zjavne absurdné tvrdenie, že chce Maďarsko zatiahnuť do vojny…

No Viktor Orbán by predsa len mal svoju cynickú hru s ukrajinskou kartou prehodnotiť. Voľby už vyhral. A novým rozmerom prebiehajúcej vojny na východe sú množiace sa správy o vojnových zločinoch ruských okupantov proti ukrajinskému civilnému obyvateľstvu. Vrcholom je zatiaľ masaker v meste Buča (pred vojnou išlo o mesto, v ktorom žilo 37-tisíc ľudí), kde Rusi údajne chladnokrvne popravovali civilistov.

Moskva svoju zodpovednosť za masaker popiera. No Poľsko už vyzvalo na medzinárodné vyšetrovanie a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pripravený pozvať do Buče hoci aj priamo francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a bývalú nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú.

Správy o vojnových zločinoch zvyšujú emocionálny náboj konfliktu na Ukrajine. Ak ani tento vývoj neprivedie maďarskú vládu k priaznivejšej politike voči Ukrajine, v Kyjeve si to zrejme do budúcnosti zapamätajú.

Pokiaľ Ukrajina obháji v tejto vojne svoju nezávislosť, môže sa stať v našom regióne silným mocenským hráčom. Keď sa ktorýkoľvek sused Maďarska dostane v budúcnosti s Budapešťou do nejakého diplomatického konfliktu, bude môcť automaticky rátať s pomocou Ukrajiny. V Kyjeve totiž bude ľahké rozlišovať medzi tými, ktorí im v núdzi pomohli, a jedinou stredoeurópskou krajinou, ktorá sa v tomto zápase tvárila neutrálne až nepriateľsky.

No ešte vážnejšie ako postoj Ukrajiny bude pre Viktora Orbána odcudzenie od Poľska. Varšava má viacero zahraničných možností. Po ceste premiérov do Kyjeva to vyzerá na zblíženie poľskej vlády s českou vládou Petra Fialu. Keby sa pridal ešte Eduard Heger, vznikol by pekný konzervatívny blok západných Slovanov.

Naproti tomu Maďarsko sa chce od vojny na Ukrajine izolovať. No zároveň samo seba izoluje aj od svojich potenciálnych spojencov.

Viktor Orbán si ako prešibaný politik zrejme toto riziko uvedomuje a možno po vyhratých voľbách trošku skoriguje svoj zahraničnopolitický kurz voči ukrajinskému susedovi. A možno už plánuje nejaký ďalší ťah, ktorým všetkých prekvapí.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.