Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vojna na Ukrajine Dnes treba vedieť
01. apríl 2022, 17:55

Súboj cirkví

Ukrajina chce skonfiškovať majetok Moskovského patriarchátu na svojom území

Ukrajina chce skonfiškovať majetok Moskovského patriarchátu na svojom území

Provizórne náhrobky pre Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka pred kostolom na severe Ukrajiny v Žytomyrskej oblasti. Chrám poškodili ruské nálety. Foto – twitter.com

Podobným návrhom kontruje parlament na Rusmi okupovanom Kryme. Novelizovaný zákon môže zničiť solidaritu veriacich na Ukrajine.

Keďže moskovský patriarcha Kirill naďalej podporuje ruskú agresiu na Ukrajine, ukrajinský parlament bude rokovať o novele náboženského zákona, ktorou by sa zlegalizovalo znárodnenie majetku a zákaz činnosti cirkevných štruktúr Moskovského patriarchátu na Ukrajine. Upozornil na to server Nexta.

„Na území Ukrajiny sa zakazuje činnosť Moskovského patriarchátu – Ruskej pravoslávnej cirkvi a náboženských organizácií, ktoré sú súčasťou Ruskej pravoslávnej cirkvi, vrátane Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi,“ píše sa v predloženej novele zákona.

Navrhnutá novela ešte nebola posunutá do parlamentu, práve sa ňou zaoberá príslušný parlamentný výbor, no predpokladá sa, že za ňu zahlasuje drvivá väčšina ukrajinských zákonodarcov.

V odôvodnení predkladateľov novely sa uvádza, že „skoncuje s podnecovaním interkonfesionálneho nepriateľstva a s destabilizáciou náboženského prostredia na Ukrajine“.

Na základe navrhovanej novely náboženského zákona má všetok majetok Moskovského patriarchátu na Ukrajine prepadnúť v prospech štátu, a to do 48 hodín od schválenia novely ukrajinským parlamentom, informovali miestne médiá.

Ukrajinská pravoslávna cirkev uviedla, že zákonodarná iniciatíva bude porušovať slobodu vierovyznania a žiadnym spôsobom neprispeje k „ochrane národnej bezpečnosti, suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny“. Cirkev tiež dodala, že sa ňou otvorí náboženský front na mierovom území Ukrajiny a „rozdelí našu krajinu“ pre náboženské dôvody.

Ohrozí solidaritu veriacich na Ukrajine

Šéf prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak v súvislosti s navrhovanou novelou vyjadril obavu, že krajina sa môže ocitnúť vo vnútornom konflikte. „Dnes je jednota, ktorú Ukrajina ukázala svetu, principiálnejšia a dôležitejšia,“ povedal Podoľak na margo zmien v navrhnutej novele zákona „o slobode svedomia a náboženských organizáciách“.

Na pripravovanú novelizáciu náboženského zákona už zareagoval aj Kremeľ. Hovorca Dmitrij Peskov uviedol, že Moskva má k návrhu „výsostne negatívny“ postoj. Dodal však, že táto novelizácia by nemala mať nijaký vplyv na rusko-ukrajinské mierové rokovania.

Zničený pravoslávny kostol v dedine Jasnohorodka neďaleko Kyjeva. Foto – TASR/AP

Moskovský patriarchát upozornil ukrajinský parlament, že v prípade schválenia novely náboženského zákona ho neminú „nepredvídateľné následky“. Fakticky sa ním „zakáže činnosť kánonickej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi na Ukrajine,“ konštatoval archijerej Nikolaj Balašov z Moskovského patriarchátu. Pripomenul, že novela počíta s konfiškáciou hnuteľného aj nehnuteľného majetku cirkvi na Ukrajine.

Ukrajinskí poslanci už pred časom zahlasovali za podobný zákon, ktorým sa znárodňujú majetky Rusov podporujúcich vojnu na Ukrajine a tiež Ukrajincov s úzkymi väzbami na Rusko, informoval portál Ekonomická pravda.

Zareaguje okupovaný Krym

Reakciu na Kyjev pripravuje Ruskom okupovaný polostrov pri Čiernom mori. V súvislosti s novelou zákona, ktorá poputuje do ukrajinského parlamentu, šéf Krymu Sergej Aksjonov nariadil, aby zákonodarcovia vypracovali návrh zákona, ktorým sa zakážu cirkevné štruktúry Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny na Kryme.

Súčasťou návrhu má byť aj možnosť znárodnenia majetku všetkým ukrajinským oligarchom, politikom a štátnikom na Kryme, ktorí „otvorene podporujú nacizmus a kyjevský režim“. Legislatívu chcú dokončiť ešte tento týždeň a následne prijať v miestnom parlamente na Kryme.

Postavenie Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorá je autonómnou súčasťou Moskovského patriarchátu, sa začalo na Ukrajine zhoršovať po tom, ako ekumenický patriarcha Bartolomej priznal autokefáliu Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny. Mnohé prieskumy ukazujú, že väčšina pravoslávnych Ukrajincov príslušníkov Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi sa hlási k Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny k oddeleniu od Moskovského patriarchátu. (oprava - 6. apríl)

Patriarcha Kirill v objatí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Foto – Twitter

Problém spočíva v tom, že Moskovský patriarchát a jeho „dcérska“ Ukrajinská pravoslávna cirkev sa zdráha akceptovať autokefáliu ukrajinského pravoslávia.

Rusmi nenávidený najvyšší predstaviteľ autokefálnej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny – kyjevský metropolita Epifanij (Dumenko) sa rázne postavil proti ruskej invázii, keď povedal, že „duch antikrista pôsobí v ruskom vodcovi“.

Kolektívne, nie individuálne?

Kritici novelizácie ukrajinskej legislatívy o náboženských organizáciách podľa ruskej verzie spravodajskej inštitúcie Hlas Ameriky upozorňujú, že návrh by sa mal vzťahovať skôr na nezákonné kroky jednotlivých predstaviteľov Moskovského patriarchátu, a nie na celú cirkevnú štruktúru.

Ukrajinská religionistka a členka Národnej akadémie vied Ukrajiny Viktorija Titarenková uviedla, že „úplný zákaz tej či onej cirkvi je mimoriadnym krokom“.

Podľa Titarenkovej nebude ľahké implementovať zákon, keďže v situácii, keď milióny ľudí z Ukrajiny odišli, bude ťažké zistiť, „kto vlastne je zakázaný“. Obáva sa tiež otvorenia „náboženského frontu na Ukrajine“.

Inzercia

Problém môže nastať aj pri cirkevných budovách, ktoré boli postavené na náklady farnosti. Navrhovaná novela náboženského zákona hovorí, že nehnuteľnosť získa „miestna komunita“, neupravuje sa však mechanizmus prechodu vlastníctva nehnuteľnosti.

„Teoreticky je možné zakázať činnosť náboženskej organizácie zákonom, ale nikoho nezaujíma, ako sa to bude realizovať,“ dodala Titarenková.

Rusmi poškodený kostol v ukrajinskom Charkove. Foto – TASR/AP

Na konci roka 2021 bolo na Ukrajine viac ako 12-tisíc farností Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu. Ruská verzia Hlasu Ameriky sa obrátila na spomenutú cirkev so žiadosťou o vyjadrenie. Odpoveď nedostala.

Aktivisti za ľudské práva tiež zdôrazňujú, že zodpovednosť za spáchanie trestného činu je individuálna, nie kolektívna.

Ľudskoprávni aktivisti a medzinárodné organizácie by mali podľa predsedníčky predstavenstva Ukrajinského centra pre občianske slobody Oleksandry Matvijčukovej zaznamenávať trestné činy, ktorých sa dopustia kňazi Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu na Ukrajine, a neskôr ich vyšetriť a trestať, „no nie kolektívne, ale individuálne,“ povedala.

Navrhnutú novelu zákona podobne vníma aj teológ Dmitrij Goreva. Povedal, že nemá zmysel prijímať zákon, ktorý nebude uplatniteľný. „Nemyslím si, že je potrebné zakazovať celkovú organizáciu,“ upozornil Goreva, podľa ktorého môže legislatíva vyvolať ďalšiu vnútornú cirkevnú nestabilitu na Ukrajine.

Navrhnutá novela náboženského zákona má aj podporu

Napriek mnohým kritickým hlasom sa navrhnutá novela náboženského zákona niektorým expertom pozdáva. Tvrdia, že sa ním „likviduje najspoľahlivejšia nepriateľská agentúra“.

Vedúci výskumník na Katedre religionistiky Filozofického inštitútu Národnej akadémie vied Ukrajiny Oleksandr Sagan uviedol, že „je už načase radikálne vyriešiť otázku Moskovského patriarchátu na Ukrajine“.

Sagan tiež podotkol, že schválenie zákona spustí „zavýjanie“ aj na ukrajinskej strane, no podporí „zamedzenie kolaborácie“ s Ruskom. Podľa neho tiež zastaví „medzináboženskú nenávisť“.

Patriarcha Kirill s ikonou Bohorodičky, ktorú daroval ruským vojakom. Foto – Twitter.

Kyjevský metropolita Epifanij uviedol, že pre Putina a Ruskú federáciu zohráva cirkev na Ukrajine veľmi dôležitú úlohu a je prakticky „poslednou základňou podpory Putina na Ukrajine“.

Preto si hlava Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny myslí, že nezávislá ukrajinská cirkev je pre Rusko problémom. „Urobili všetko, čo bolo v ich silách, aby rozdelili pravoslávnych Ukrajincov na Ukrajine, no nepodarilo sa im to ani sa im to nepodarí,“ povedal Epifanij podľa agentúry Ukrinform.

Poznamenal tiež, že „Ruská pravoslávna cirkev nie je cirkvou, ale akýmsi oddelením pre náboženské záležitosti ruského štátu“, ktorý inštrumentalizuje cirkev na svoje účely nielen v Rusku, ale aj na Ukrajine a v Bielorusku.

Ukrajinci sa dištancujú od Kirilla

Od konca februára viaceré eparchie a farnosti Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu ostro kritizujú skutočnosť, že Kirill v podstate ignoruje vojnu na Ukrajine. Viacero duchovných sa dištancovalo od vysokopostavených moskovských duchovných, pretože títo kolaborujú s Kremľom.

Ukázal to aj prieskum, v ktorom sa 52 percent príslušníkov Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi vyslovilo za odluku od Moskovského patriarchátu. Proti bolo 13 percent príslušníkov spomenutej cirkvi.

V máji sa zíde Biskupský koncil Ruskej pravoslávnej cirkvi. Celý rad cirkevných expertov už teraz vyzýva, aby sa koncil zaoberal otázkou prepustenia Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi do autokefálie, ako aj otázkou odvolania Kirilla z postu patriarchu, píšu médiá.

Kirill opakovane tvrdí, že za vojnu na Ukrajine môže Západ. Najvyšší predstaviteľ Pravoslávnej cirkvi Moskvy a celej Rusi je presvedčený, že pôvodcami konfliktu „nie sú národy Ruska a Ukrajiny, ktoré pochádzajú z jednej kyjevskej krstiteľnice“.

Moskovský patriarcha zároveň „žehná ruskej armáde, aby zničila nevinných Ukrajincov,“ povedal Epifanij, podľa ktorého Kirill dostane „to, čo si zaslúži“.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.