KOMENTÁR: Biely dym nad Trnavou

Tá správa má jednoduchý obsah. Jeden biskup končí, iný ho v jeho funkcii nahrádza. Samozrejme, tak ako každá udalosť, aj táto má svoj kontext. Médiá preto nezabudli pripomenúť Sokolove mediálne výstupy, ŠtB a jeho názory na Slovenský štát.

Áno, je pravdou, že po dvadsiatich rokoch odchádza z vysokého cirkevného úradu osoba známa svojskou charizmou, výrečnosťou a aj rozličnými kontroverziami.
Treba ešte pripomenúť, že páter Bezák „zdedí“ menšie územie, aké spravoval do minulého roku Sokol. To však nič nemení na tom, že pre množstvo ľudí znamená odchod Jána Sokola viac, než len koniec úradu svojskej osobnosti.

Existuje totiž aj iný kontext správy o výmene „pastierskych stanovísk“. Ten je v porovnaní s vymenúvaním mediálnych káuz v životopise Jána Sokola jednoznačne patetickejší. Totižto fakt, že trnavským arcibiskupom bude nový, 49-ročný rehoľník, má aj dimenziu obyčajnej ľudskej skúsenosti. Lebo generácia autora tohto textu, ktorá žije od Skalice až po Dunajskú Stredu, nepoznala doteraz v živote inakšieho „svojho biskupa“ ako Jána Sokola.

Práve teraz padne pre dušu lepšie myšlienka precedensu vo svojom vlastnom živote, než lámanie si hlavu nad tým, či je expastier „vinný“ alebo nie. Zdieľať

Presne tak ako pre ešte rozsiahlejšiu generáciu bol pápežom donedávna celý život vždy len usmiaty Ján Pavol II.

Je dôležité, ako vnímajú mladí svoju cirkev. Médiá urobili s jej obrazom, aj v súvislosti so Sokolom, všeličo. No práve teraz padne pre dušu lepšie myšlienka precedensu vo svojom vlastnom živote, než lámanie si hlavu nad tým, či je expastier „vinný“ alebo nie.

Výzvy cirkvi, ktoré aj tento kraj zasahujú, si totiž vyžadujú, aby bola aj mladá generácia povzbudená čerstvou zmenou. Osobným precedensom vo vnímaní svojho biskupa. Ten nový chce "ponúknuť Krista, ktorý je súčasným Kristom". Tak mu v tom fandime.

Pavol Rábara
Foto: fara.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo