Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. marec 2022, 08:14

Na Slovensku sa bude dať už po piaty raz zapojiť do extrémnej krížovej cesty

Jedinečná akcia, ktorá je určená pre fyzicky zdatnejšie osoby, sa u nás uskutoční 8. apríla 2022. Začne sa svätou omšou v Kostole Svätej Margity Antiochijskej v Zborove. Novinkou je adopcia cudzieho úmyslu, ktorý budú niesť účastníci krížovej cesty so sebou.

Na Slovensku sa môžu jednotlivci už po piatykrát zapojiť do extrémnej krížovej cesty (EKC). Jedinečná akcia, ktorá je určená pre fyzicky zdatnejšie osoby, sa u nás uskutoční 8. apríla 2022. Začne sa svätou omšou o 18.00 h v Kostole Svätej Margity Antiochijskej v Zborove. 

„Jej cieľom je priblížiť sa bližšie k Bohu, vyjsť z každodenného pohodlia a prekonávať svoje hranice. V tichu, v tme, veľakrát aj v kríze a bolestiach má človek možnosť zažiť niečo, čo ho dokáže posunúť smerom dopredu v jeho duchovnom živote,“ avizuje líder EKC na Slovensku Vincent Hoľpit. 

Extrémna krížová cesta vznikla v roku 2009 v Poľsku. V roku 2021 sa konala v 25 štátoch, v 425 mestách, mala 850 trás a zapojilo sa do nej 100 000 účastníkov. Podľa iniciátorov ide o najrýchlejšie sa rozvíjajúci duchovný projekt na svete.

Krížová cesta má 14 zastavení, pri ktorých má každý možnosť rozjímať. Šesť zastavení je priamo v otvorených kostoloch s vystavenou Oltárnou sviatosťou a relikviami patrónov trás. Približne každých 10 km je pre účastníkov pripravené občerstvenie, takže účastník si nemusí na cestu toho veľa baliť. Zároveň je celá trasa značená. K dispozícii je aj zdravotná služba, odvozy a ubytovanie.

Kedykoľvek môže účastník cesty cestu prerušiť a rozjímania krížovej cesty sa môže následne pomodliť doma. V minulosti sa do nej zapojila napríklad 14-ročná pútnička i 72-ročný účastník. 

Čítajte tiež

Na Slovensku sú tento rok pripravené dve trasy. Prvá je zelená. Ide o trasu bl. Titusa Zemana, ktorá má dĺžku 33 kilometrov a prevýšenie 930 metrov. Druhá je červená. Zasvätená je sv. donovi Boscovi a má dĺžku 42 kilometrov s prevýšením 1 230 metrov.

Pre tých menej zdatných je pripravená hneď na druhý deň (9. apríla o 14.00 h) 12-kilometrová moderovaná krížová cesta okolo Zborovského hradu. Zasvätená je bl. Zdenke Schelingovej a nie je na ňu potrebná registrácia. 

Všetky podrobnejšie informácie, mapy a opisy trás, rozjímania (aj audioverzia), svedectvá a registračný formulár je na stránke www.ekc.sk (informácie sú aj na Facebooku a stránke www.edk.org.pl). 

Každý zaregistrovaný dostane pred putovaním brožúru s rozjímaniami, opis svojej vybranej trasy, farebnú mapu a na pamiatku reflexný pásik a silikónový náramok s potlačou. Vstupné je dobrovoľné.

Novinkou je adopcia cudzieho úmyslu, ktorý budú niesť účastníci krížovej cesty so sebou. Na konci môžu tejto osobe poslať SMS správu a úmysel si zapísať do certifikátu. „Extrémna krížová cesta je takou skratkou k Pánu Bohu, preto neváhajte prijať túto výzvu na zmenu,“ dodal líder EKC na Slovensku Vincent Hoľpit. 

Dnes treba vedieť

pred 19 minútami

Dočasne poverený slovenský premiér Eduard Heger vyjadril sústrasť rodinám obetí ničivého zemetrasenia v Turecku a Sýrii. Uviedol, že je hlboko zarmútený skazou, ktorú spôsobilo silné zemetrasenie. „Úprimnú sústrasť rodinám obetí a zraneným prajem skoré uzdravenie,“ dodal v príspevku na Twitteri.

pred 58 minútami

Turecké úrady uviedli, že po zemetrasení zaznamenali najmenej 20 dotrasov, pričom najsilnejší mal magnitúdu 6,6. V Turecku zahynulo najmenej 284 obetí a viac ako 2000 osôb utrpelo zranenia, v Sýrii zahynulo vo vládou kontrolovaných oblastiach najmenej 237 ľudí a ďalších 600 utrpelo zranenia. Ďalšie obete hlásili aj v sýrskych oblastiach, ktoré kontroluje opozícia. Žijú tam asi štyri milióny Sýrčanov, ktorých vyhnala z domovov občianska vojna. (tasr)

pred 3 hodinami

Futbalisti Interu Miláno s Milanom Škriniarom v zostave uspeli v nedeľu v mestskom „Derby della Madonnina“. V súboji s AC Miláno vyhrali 1:0 a upevnili si druhú priečku v tabuľke Serie A. Na lídra SSC Neapol majú po 21. kole manko 13 bodov. Škriniar odohral celý zápas. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.