Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. marec 2022, 08:14

Na Slovensku sa bude dať už po piaty raz zapojiť do extrémnej krížovej cesty

Jedinečná akcia, ktorá je určená pre fyzicky zdatnejšie osoby, sa u nás uskutoční 8. apríla 2022. Začne sa svätou omšou v Kostole Svätej Margity Antiochijskej v Zborove. Novinkou je adopcia cudzieho úmyslu, ktorý budú niesť účastníci krížovej cesty so sebou.

Na Slovensku sa môžu jednotlivci už po piatykrát zapojiť do extrémnej krížovej cesty (EKC). Jedinečná akcia, ktorá je určená pre fyzicky zdatnejšie osoby, sa u nás uskutoční 8. apríla 2022. Začne sa svätou omšou o 18.00 h v Kostole Svätej Margity Antiochijskej v Zborove. 

„Jej cieľom je priblížiť sa bližšie k Bohu, vyjsť z každodenného pohodlia a prekonávať svoje hranice. V tichu, v tme, veľakrát aj v kríze a bolestiach má človek možnosť zažiť niečo, čo ho dokáže posunúť smerom dopredu v jeho duchovnom živote,“ avizuje líder EKC na Slovensku Vincent Hoľpit. 

Extrémna krížová cesta vznikla v roku 2009 v Poľsku. V roku 2021 sa konala v 25 štátoch, v 425 mestách, mala 850 trás a zapojilo sa do nej 100 000 účastníkov. Podľa iniciátorov ide o najrýchlejšie sa rozvíjajúci duchovný projekt na svete.

Krížová cesta má 14 zastavení, pri ktorých má každý možnosť rozjímať. Šesť zastavení je priamo v otvorených kostoloch s vystavenou Oltárnou sviatosťou a relikviami patrónov trás. Približne každých 10 km je pre účastníkov pripravené občerstvenie, takže účastník si nemusí na cestu toho veľa baliť. Zároveň je celá trasa značená. K dispozícii je aj zdravotná služba, odvozy a ubytovanie.

Kedykoľvek môže účastník cesty cestu prerušiť a rozjímania krížovej cesty sa môže následne pomodliť doma. V minulosti sa do nej zapojila napríklad 14-ročná pútnička i 72-ročný účastník. 

Čítajte tiež

Na Slovensku sú tento rok pripravené dve trasy. Prvá je zelená. Ide o trasu bl. Titusa Zemana, ktorá má dĺžku 33 kilometrov a prevýšenie 930 metrov. Druhá je červená. Zasvätená je sv. donovi Boscovi a má dĺžku 42 kilometrov s prevýšením 1 230 metrov.

Pre tých menej zdatných je pripravená hneď na druhý deň (9. apríla o 14.00 h) 12-kilometrová moderovaná krížová cesta okolo Zborovského hradu. Zasvätená je bl. Zdenke Schelingovej a nie je na ňu potrebná registrácia. 

Všetky podrobnejšie informácie, mapy a opisy trás, rozjímania (aj audioverzia), svedectvá a registračný formulár je na stránke www.ekc.sk (informácie sú aj na Facebooku a stránke www.edk.org.pl). 

Každý zaregistrovaný dostane pred putovaním brožúru s rozjímaniami, opis svojej vybranej trasy, farebnú mapu a na pamiatku reflexný pásik a silikónový náramok s potlačou. Vstupné je dobrovoľné.

Novinkou je adopcia cudzieho úmyslu, ktorý budú niesť účastníci krížovej cesty so sebou. Na konci môžu tejto osobe poslať SMS správu a úmysel si zapísať do certifikátu. „Extrémna krížová cesta je takou skratkou k Pánu Bohu, preto neváhajte prijať túto výzvu na zmenu,“ dodal líder EKC na Slovensku Vincent Hoľpit. 

Dnes treba vedieť

pred 9 minútami

ZMOS vstupuje do štrajkovej pohotovosti. Združenie vyzvalo obce a mestá, aby prerušili či obmedzili komunikáciu s ústrednými orgánmi štátnej správy, zabezpečovali realizáciu prenesených kompetencií iba do obdobia, ktoré je finančne kryté dotáciami zo štátu, či stiahli obecné vlajky na pol žrde. (tasr)

pred hodinou

Na Najvyššom súde sa začal odvolací proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Špecializovaný trestný súd ho vlani v septembri neprávoplatne odsúdil na 14-ročný nepodmienečný trest. Kováčik je na pojednávaní prítomný a súdu predložil odvolanie, ktoré má tisíc strán. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.