Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. január 2016

V obci Lomička po tragickom požiari vyhlásili mimoriadnu situáciu

V obci Lomnička, v okrese Stará Ľubovňa, je až do odvolania vyhlásená mimoriadna situácia. Pri nedávnom požiari tam prišli o život tri malé deti. Pozostalých obetí pripravil oheň zároveň o strechu nad hlavou.

Ako informovala TASR starostka obce Mária Oračková, 12 dospelých a 25 detí dotknutých sobotňajším požiarom prichýlili na čas príbuzní. U svojich blízkych býva i rodina, ktorej pri požiari zomreli tri malé deti (2, 4, 5). Rodiny majú dočasne nárok na celodennú stravu a náhradné ubytovanie. „Chystáme sa im zabezpečiť bývanie formou unimobuniek,“ vysvetlila starostka.
      

Pri pondelkovej návšteve obce splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák prišiel s návrhom dočasne poskytnúť obetiam tragédie obytné moduly s pieckou a hygienickým príslušenstvom. „Je to jedno z vhodných krízových riešení, preto som starostke navrhol, aby moduly pre rodiny obetí zapožičala. Na čas, kým potrvá mimoriadna situácia, im budú uhradené náklady ministerstvom vnútra," ozrejmil splnomocnenec.
      

Postihnuté rodiny by podľa slov starostky mali navyše získať príspevok vo výške 800 eur zo zdrojov ministerstva práce. „Peniaze zatiaľ nemáme, ale už sme vyplnili žiadosti a vykonali potrebné formálne veci,“ ozrejmila Oračková. Poskytnuté financie bude spravovať obec. Použité budú zrejme na nákup potravín a ošatenia.
      

Pollák vyzval samosprávu Lomničky, aby hľadala pre svojich občanov trvalé riešenia. „Je smutné, že v 21. storočí ešte niektorí žijú v obydliach, ktoré ohrozujú ich vlastné životy. Musíme naše deti chrániť. Vyzývam samosprávu, aby hľadala trvalé riešenia, ako predchádzať tragédiám,“ uviedol Pollák, ktorý ponúkol starostke možnosť zapojiť sa do programu výstavby nájomných bytov.
      

Príčiny tragického požiaru v Lomničke zatiaľ nie sú známe. Podľa slov matky nebohých detí ho mohla spôsobiť horiaca sviečka. Pohreb zosnulých je naplánovaný na dnešné popoludnie. Náklady s ním spojené uhradí obec. Polícia začala v súvislosti s tragédiou trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia.

 

Inzercia

Odporúčame

Merkelová otvorila v Berlíne výstavu umenia z obdobia holokaustu

Merkelová otvorila v Berlíne výstavu umenia z obdobia holokaustu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová otvorila v pondelok v Berlíne najväčšiu výstavu umeleckých diel vytvorených počas obdobia holokaustu, akú kedy sprístupnili mimo Izraela. Merkelová sa ešte cez víkend zaviazala, že bude brať vážne obavy zo silnejúceho antisemitizmu. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.