Odporučiť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
26. január 2016

Slovenská národná straka? Sledujte ma a potom súďte

Rozhovor s predsedom SNS Andrejom Dankom o tom, či sa strana pod jeho vedením naozaj zmenila.
Slovenská národná straka? Sledujte ma a potom súďte
Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovor s predsedom SNS Andrejom Dankom o tom, či sa strana pod jeho vedením naozaj zmenila.

Do svojej kancelárie si dal namaľovať obraz, na ktorom sú zobrazení Andrej Hlinka s Martinom Rázusom. Na jeho sebavedomí cítiť, že má stranu úplne pod kontrolou. Keď sa ho opakovane pýtame na éru Jána Slotu, s nevôľou dáva najavo, že je to už pre neho uzavretá kapitola. Naopak, s vášňou sa rozhovorí o maďarskom premiérovi Viktorovi Orbánovi, ktorý je pre neho v mnohom inšpiráciou. Predseda SNS Andrej Danko pre Postoj hovorí, že on sám aj polovica členov SNS si želá, aby išla strana po voľbách radšej do opozície.

Začnime horúcou aktualitou: aký je postoj SNS k učiteľskému štrajku?

Keď je niekto nespokojný, a v tomto prípade ide o množstvo ľudí, tak pravda je na strane väčšiny. Profesie ako učiteľ, zdravotná sestra, aj mnohé ďalšie, veď si vezmime našich ľudí na linkách v automobilkách, dnes nemôžu prejavovať svoj pocit krivdy, hoci žijú z ruky do úst.

Teda podporujete tento štrajk?

Podporujeme každý prejav slušného protestu.

Tento je slušný?

Áno, zúfalstvo učiteľov je na mieste, nejde len o nízke mzdy, ale aj o systémové chyby. Je choré, aby sme tu mali toľko vyštudovaných právnikov a politológov, a deti na základných školách nemali základné pomôcky a zručnosti.

Za posledných 23 rokov samostatného Slovenska viedla SNS rezort školstva celých osem rokov. Nie je to vlastne aj protest proti vám?

Ja mám 41 rokov...

... nemyslíme proti vám osobne, ale proti vašej strane.

SNS vznikla v roku 1871...

... chceme sa baviť o posledných 20 rokoch.

Prosím vás, to keby som mal zodpovedať za všetko, čo SNS kedy spravila napríklad v 20. rokoch, kam by sme došli. Zodpovedám za stranu tretí rok, zdedil som ju v obrovských dlhoch, pred bankrotom, s pošpinením, a dnes som rád, že rastie a má 6300 členov. Pred voličmi aj vami sa rád vyspovedám za toto svoje obdobie.

Teda sa dištancujete od doterajšieho pôsobenia SNS v rezorte školstva?

Nie som alibista, každá veľká strana má dobré aj zlé chvíľky, všetko závisí od predsedu. Pokiaľ by som mal obdobnú moc ako Robert Fico, snažil by som sa oživiť krajinu tak, ako sa mi to podarilo v prípade SNS. Všetko závisí od nášho mandátu.

Opäť sa opýtame: školstvo bolo vašou dobrou alebo zlou chvíľkou?

Išiel som do politiky, pretože 25 rokov stále tí istí ujovia rozprávali, že vedia riešiť problémy. Tých 25 rokov je zlou chvíľkou všetkých politikov vrátane tých, čo boli vo vedení SNS. Veď vidíme, kde je tento štát.

Len politickou stranou môžete meniť veci okolo seba, teda dnes je šanca, aby ľudia, ktorí majú 40-50 rokov, prispeli ku generačnej zmene. Minulosťou sa môžeme poučiť, ale už treba ísť vlastnou cestou.

Školstvo bolo pre vás vždy dôležitým rezortom, aj teraz by ste sa oň snažili?

Pre mňa je dnes prioritou všetko, keď vidím, ako nesystémovo funguje náš štát.

Ja sa nesnažím byť vo vláde, nechcem byť vo vláde niekomu do počtu s nejakými našimi šiestimi či siedmimi percentami. Keď chceme vládnuť, musíme mať mandát od ľudí, až podľa neho budeme môcť presadzovať mandát.

O Slotovi už nehovorme

SNS však po roku 1993 veľmi ovplyvňovala podobu Slovenska, pričom bola nerozlučne spätá s jedným človekom, ktorý má teraz často problémy s políciou. Vy ste sa vďaka blízkosti s týmto človekom, Jánom Slotom, stali v októbri 2012 šéfom strany, pričom o pár mesiacov neskôr ste ho zo strany vylúčili. Čo sa medzi vami stalo za taký krátky čas?

Povedali ste pár navádzacích vecí, ktoré nie sú pravda.

Čo?

Jána Slotu som do roku 2010 videl trikrát v živote.

Netvrdili sme opak.

Stal som sa najskôr prvým podpredsedom SNS, nie menovaním Jánom Slotom, ale hlasmi v členskej základni.

Ale z vôle Jána Slotu.

Z vôle snemu, pričom Ján Slota už vedel, že nemôže kandidovať. Bola dohoda, že dôjde k prirodzenému odovzdaniu strany, pričom Ján Slota sa stane čestným predsedom strany.

Ešte na tom sneme 2012, kde ste ho nahradili vo funkcii, ste sa o Jánovi Slotovi vyjadrovali veľmi pozitívne.

Na tom sneme nám bola predložená iná účtovná uzávierka, než bola realita. Keď som sa stal potom predsedom, zistil som, v akom stave sú financie, že SNS nemá vysporiadané veci a má dlh 700-tisíc eur.

To vás pri Slotovi prekvapilo?

Táto strana bola roky pri moci, dostávala milióny od štátu ako príspevky za hlasy, takže vás prekvapí, ak zoberiete účtovnú knihu a nesedí to, čo je deklarované. Odvtedy sa píše príbeh mojich ráznych krokov, aj vrátane financií, keďže dodnes SNS financujem zo svojej advokátskej kancelárie, aj ďalší podpredsedovia požičali strane peniaze.

Ako mohol vzniknúť taký veľký dlh?

Tak, že sa s tým nakladalo nehospodárne.

Čo znamená nehospodárne?

Keď dávate do reklám a marketingov toľké peniaze, niet sa čo čudovať.

Mali z toho profit osoby napojené na Jána Slotu?

Už som povedal, že jeho osobu nemienim komentovať, je to pre nás minulosť. Tri roky neviem, čo je s ním, ani ma to nezaujíma.

Skôr je pre nás zvláštne, že sa tvárite, akoby ste nevedeli, kým bol Ján Slota 20 rokov predtým.

Ale čo je na tom zvláštne, keď som pri ňom nebol? Neviem, kto bol, čo bol.

Chcete povedať, že ste mali o ňom ešte v roku 2012 ilúzie?

Ja som človek z Revúcej, mám úctu k SNS, pre mňa nebol Ján Slota prioritný, som z prostredia, kde sme boli vychovávaní národne, mojím krajanom je Štefan Marko Daxner, ktorý spisoval Memorandum národa slovenského, zakladal SNS. Ani som nevedel, k akej inej strane by som mal inklinovať.

Ja som človek z Revúcej, mám úctu k SNS, pre mňa nebol Ján Slota prioritný. Zdieľať

Pre český Týden ste uviedli, že Ján Slota bol symbolom hulvátstva. To máte pravdu, ale keďže Ján Slota bol SNS, aj SNS bola vyše 20 rokov symbolom hulvátstva...

... a vidíte, aké je super, že môžete niečo meniť? (Úsmev.) Chcete silou mocou, asi aj kvôli profilu vášho internetového denníka, dostať zo mňa expresívne vyjadrenia, odo mňa ich však nedostanete. Kto čo robil, je jeho problém.

Chcete otvoriť nový list SNS...

... ale to je môj list, ani ja sa vás nepýtam na vašich rodičov a rodný list, lebo ste samým sebou. Hlásim sa k zodpovednosti za to, čo robím.

Ale nemôžete zmazať minulosť strany, ani to, že v jej čele ostávajú ľudia, ktorí boli úzko spojení s érou Jána Slotu, ako napríklad Jaroslav Paška.

Viete o niečom zlom, čo spravil pán Paška, chcete povedať, že je to zlý človek?

Symbolicky patrí k ére Jána Slotu.

Ale veď toto je politická strana, mňa neplatia sponzori, aby som si založil novú. V každej rodine a inštitúcii sú ľudia pozitívni aj negatívni. Ak si Jaro Paška dokázal za 25 rokov udržať štandard slušného človeka, a to aj pri tej zlej a agresívnej politike, prečo sa od neho nepoučiť, ako to vôbec zvládal, a nemať ho tu ako symbol?

Z niektorých vecí sa treba vedieť poučiť a spojiť to s novým. Vládnuť politickej strane je rovnaké, ako vládnuť štátu, nemôžete si vyberať, ako keby ste si vyberali zamestnancov, ani príbuzných si nevyberáte.

Ale SNS ste si vybrali sám.

Lebo som sa narodil v Revúcej a milujem Slovensko, beriem ju ako najstaršiu značku. V SNS aspoň istý čas pôsobili historické osobnosti ako Andrej Hlinka, Milan Hodža, Martin Kvietik. SNS tu bude, aj keď tu už iné dnešné strany nebudú.

Minulosť sa však nedá len tak zahovoriť, nejde zabudnúť, ako ponovembrová SNS svojím slovníkom aj činnosťou robila hanbu aj týmto svojim historickým osobnostiam.

Inzercia

Ešte raz, snažím sa, aby v mojom období takéto veci neboli. Ale ja nie som ani sudca, ani kat.

Iste viete, že Slovenskej národnej strane sa počas rokov vo vláde zvyklo hovoriť Slovenská národná straka. Ako máme veriť, že to už je definitívne minulosťou?

Sledujte ma a potom má súďte.

Nie Maďari, ale Brusel a oligarchovia

V predvolebných kampaniach SNS bola vždy veľmi prítomná protimaďarská karta, dnes ju už nevyťahujete. To je situačná či trvalá súčasť zmeny?

Povedal som jasne, že kým budem predsedom strany ja, SNS nebude rasistickou, xenofóbnou ani nacionalistickou stranou, a to ani minútu. Pre mňa je veľmi dôležité neposudzovať ľudí podľa daností, ktoré im dali príroda a Boh.

Rozlišujem dobrých a zlých ľudí. Máme obrovský nárast členov na zmiešaných územiach na juhu Slovenska aj v zmiešaných manželstvách. Napokon, aj Viliam Paulíny-Tóth, prvý predseda SNS, miloval svoju manželku, ktorá bola Maďarka, a volal sa Tóth po nej. Samozrejme, jasne povieme svoje „nie“, keď sa Viktor Orbán vráti k udeľovaniu dvojakého občianstva či k narúšaniu štátnych hraníc Slovenska. To je predsa naše historické poslanie.

Teda vyvolávanie nenávisti voči našim Maďarom, ako to predvádzal Ján Slota, je definitívne minulosťou?

Každý má svoju mentalitu, viem povedať nie a byť rázny, ale nie som umelo konfliktný, aby som na niečom umelo parazitoval. Možno ste si to všimli aj pri LGBTI agende, kde som jasne povedal, že rozumiem životnému rozhodnutiu človeka, ale mám stopku, keď si chcú homosexuálne páry adoptovať deti.

Hovorím o systémových veciach, nechcem a nebudem urážať, nikdy som tak nežil. To, že som hrdý na svoj národ, nemá byť v rozpore s akceptáciou iného názoru či vierovyznania.

Chcem len povedať, toto je náš štát, naše hodnoty. Nie som naivný, aby som si myslel, že EÚ a západní investori sa o nás postarajú. Ja som sa na západného človeka v 90. rokoch tiež pozeral s naivnou nádejou, ale som sa prebudil. V strategických veciach musíme držať pokope.

Hovorím o systémových veciach, nechcem a nebudem urážať, nikdy som tak nežil. To, že som hrdý na svoj národ, nemá byť v rozpore s akceptáciou iného názoru či vierovyznania. Zdieľať

Pred časom ste povedali, že doba sa zmenila, a hlavným nepriateľom Slovákov už nie sú Maďari, ale Brusel.

Ešte väčším sú oligarchické skupiny ako EPH a J&T, ktoré získavajú strategické spoločnosti v energetike, a naši úradníci sa tomu len prizerajú ako chudáčikovia.

Ak nám narastú ceny energií, tak to zničí naše domácnosti. To, že štát je na každej úrovni rozoberaný do posledného šróbika, je náš najväčší problém. To, že si musí od súkromníkov prenajímať budovy, alebo že sa dajú vlaky zadarmo a zrušia sa InterCity vlaky.

Teda Ficovi vyčítate, že SPP a Slovenské elektrárne nekúpil od zahraničných investorov späť štát?

Jasné. Aj to mu vyčítam, že predal telekomunikácie. Pre nás je strategickou vecou prijatie ústavného zákona na ochranu strategických spoločností. Bez súhlasu dvoch tretín poslancov parlamentu by nemal byť predaný žiaden podiel v strategickom podniku.

Chceme tiež presadiť osobitné dane pre tých, ktorí si neplnia základné povinností, ako sú telekomunikačné spoločnosti a obchodné reťazce. Reťazce preto, lebo nedokážu dať dostatočný priestor slovenským potravinám a prelievajú zisky mimo krajiny.

Vyzerá to tak, že na ľavicový Smer útočíte zľava.

SNS je národná, kresťanská a sociálna. Dobre mi padlo, že mi odborové zväzy povedali, že v našom programe vidia najviac prienikov so svojimi tézami. Ale ja už to delenie na ľavicu a pravicu veľmi nemusím. Prepáčte, ale Smer sú ľavicoví politici? Tomu snáď nikto neverí.

A tí politici, čo sa hlásia k pravici? Všetci do jedného sú pripravení vládnuť s tým najhorším ľavicovým politikom. To je taký chaos, že keby som nebol v politike, tak naozaj neviem, koho mám voliť.

Takto budete voliť seba.

Veď preto som do toho išiel. (Smiech.)

Radšej v opozícii než so Smerom

Je veľká šanca, že sa dostanete do parlamentu, a istá šanca, že by ste mohli byť v novej vláde. Pre vašich voličov by bol asi najprijateľnejším koaličným partnerom Smer. Alebo sa mýlime?

Z našich prieskumov medzi členmi strany vyplýva, že je to päťdesiat na päťdesiat. Máme aj veľa ľudí, ktorí sa pozerajú negatívne na správanie Smeru v niektorých regiónoch. Vážne uvažujem, či sa nezamerať na to, aby sme mali ešte väčší mandát po voľbách v roku 2020.

Teda vy sám by ste radšej chceli zostať v opozícii?

Áno, a ešte viac sprofesionalizovať fungovanie strany a neoslabiť ju niekoľkomesačným vládnutím s niekým silným. Závisí to aj od toho, aký dostaneme mandát od voličov. Od toho závisí, či ste vo vláde partnerom, alebo len varičom kávy.

Keď hovoríte o pomere päťdesiat na päťdesiat, znamená to, že polovica členov by išla so Smerom a druhá s niekým iným?

Polovica by chcela počkať na rok 2020.

Teda zostať v opozícii?

Áno.

Viete si predstaviť vládnutie aj s niekým iným ako so Smerom? Napríklad s niektorou z pravicových strán?

Platí to, čo pri podnikaní, teda že najlepší počet pri podnikaní je nepárny a tri už je veľa.

To máme chápať tak, že v roku 2020 chcete zostaviť jednofarebnú vládu SNS?

(Smiech.)

To si teda veríte. Akýmsi protipólom, voči ktorému sa SNS celú dobu vymedzovala, bola SMK. Dnes o Bugárovom Moste takmer nehovoríte. Aký máte vzťah k tejto strane?

Mne sa celkom páči, že maďarskí politici už nespochybňujú územnú celistvosť Slovenska. Dokonca aj v otázke autonómie už ustupujú, pretože vidia, že hlavou múr neprerazia.

Ja nesúdim Most podľa toho, že na čele je pán Bugár, ktorý ma maďarskú národnosť. Mne sa však nepáčia niektoré jeho vyhlásenia, napríklad to, že je za dopredaj strategických spoločností.

Viete si predstaviť, že by ste boli niekedy s Mostom vo vláde?

Pokiaľ pán Bugár bude chcieť predávať štátne strategické spoločnosti oligarchom, tak nie.

Orbán to robí dobre

Koho považujete za najväčšiu politickú konkurenciu?

Našou najväčšou konkurenciou je paradoxne ten, s kým nás aj veľa vecí spája, teda Smer.

A čo nová strana Borisa Kollára, ktorá témami ide aj po vašich voličoch?

Prajem im veľa šťastia. Moja strana nie je o štyroch ľuďoch a politiku chcem robiť poctivo. Riadiť štát nie je sranda, asi nikto by si nesadol do lietadla, ktoré by pilotoval amatér. Keď necháme cez politické strany riadiť štát niekomu, kto na to nie je pripravený, tak to podľa toho bude vyzerať.

Aké strany v zahraničí sú vám teraz najbližšie?

Mám dobré vzťahy s rakúskou Stranou slobodných Heinza-Christriana Stracheho. Možno aj preto, že obidvaja máme v niečom rovnaký príbeh. Tak ako ja má dvoch synov a pred desiatimi rokmi mal tiež problém s pánom Heiderom, ktorého vytlačil zo strany, a zmenou komunikácie sa mu podarilo dostať zo štyroch percent na dvadsaťosem percent.

Budujeme vzťahy aj s chorvátskymi stranami a pozorujeme tiež Právo a spravodlivosť v Poľsku. Aj keď medzi tými národnými politikmi sa niekedy ťažko hľadajú prieniky. Každý národný politik je sebec pre svoj národ.

Potom by mal byť vaším najväčším vzorom Maďar Viktor Orbán.

Najväčším vzorom nie, ale veľa vecí robí dobre. Mám s ním problém, keď rozdáva dvojité občianstvo, ale zasa má odvahu na veci, o ktorých iní len spievajú. Zaviedol telekomunikačnú daň, hoci sa EÚ išla zblázniť, a získal tak milióny do rozpočtu. Urobil poriadok s pozemkami, dal do poriadku armádu, zdanil obchodné reťazce. Svoj štát riadi dobre. Je to človek vzdelaný a fundovaný.

Hovoríte o ňom s neskrývanou vášňou. Keby ste sa narodili ako Maďar, mali by ste zjavne jasno v tom, koho voliť.

Ja som sa narodil tu a milujem tento štát. Orbán však zjednodušil ľuďom podnikanie a za dva roky znížil nezamestnanosť z jedenásť na sedem percent. Niektoré opatrenia môžeme Maďarom len ticho závidieť. Choďte sa tam pozrieť na rozvoj kúpeľníctva a termálnych prameňov.

Môžeme dať teda do titulku, že Andrej Danko by v Maďarsku volil Orbána?

Nemôžete. Ja by som si v Maďarsku založil vlastnú stranu. SNS totiž kedysi pôsobila aj na území Maďarska, takže by som v Maďarsku kandidoval za SNS. (Úsmev.)

Povedzte na záver, aby sme vás mali po voľbách čím merať – čo sú body, bez splnenia ktorých si neviete predstaviť vstup SNS do vlády?

Zníženie nákladov živnostníkov, zrušenie daňových licencií, zákaz predaja štátnych strategických podnikov a stop vstupu Turecka do EÚ.

Foto: Zuzana Očovanová

Odporúčame

Prečo si Smer zaslúži učiteľský štrajk

Prečo si Smer zaslúži učiteľský štrajk

Strana Roberta Fica vnímala svet vždy len cez rozdávanie peňazí. Preto je spravodlivé, že šesť týždňov pred voľbami nemôže hovoriť, ako ochráni krajinu pred utečencami, ale ako nemôže dať desiatkam tisíc učiteľov vyššie platy.