Baví vás to, pán Strižinec?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Baví vás to, pán Strižinec?

Má v tejto krajine niekto pocit, že hlavný politický spor sa odohráva medzi Smerom a stranou Most-Híd? Zdá sa, že RTVS áno. Čí je to však záujem?

Divák nedeľnej relácie O päť minút dvanásť musí mať niekedy obavu, aký záujem sleduje táto relácia. Keďže diskusia má stáleho moderátora, dá sa to aj personifikovať: Pán Strižinec, vyberáte si hostí do svojej diskusnej relácie sám, respektíve suverénne? Ak áno, baví vás to?

Poslednú nedeľu spolu diskutovali minister vnútra Robert Kaliňák a poslankyňa Lucia Žitňanská z Mostu. V druhej časti relácie minister Juraj Draxler s poslancom Martinom Poliačikom zo SaS.

Pred týždňom diskutoval minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák s poslancom Františkom Šebejom z Mostu a predsedom SMK Józsefom Berényim. V druhej časti minister Vilam Čislák a Ivan Uhliarik z KDH.

Pred tromi týždňami diskutoval predseda parlamentu Peter Pellegrini so svojimi dvomi predchodcami, Richardom Sulíkom a Pavlom Hrušovským. V druhej časti relácie minister Marek Maďarič s poslancom Jozefom Viskupičom z OĽaNO.

V decembri diskutoval štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček s Richardom Sulíkom, minister Marek Maďarič s Radoslavom Procházkom, pred nimi premiér Robert Fico s Bélom Bugárom.

Hoci dlhodobá štatistika vyznie trochu inak, o päť týždňov sú voľby, preto sú tieto týždne dôležitejšie než iné. To, že je v diskusii pravidelne zástupca vlády, je v poriadku. Smer dominuje politickej scéne, nesie zodpovednosť za vládu.

Ale pár otázok položiť treba.

Pán Strižinec, prečo sa tak často opakuje, že so zástupcom Smeru diskutuje politik Mostu? Samozrejme, že občas na to dobrý dôvod je, ale prečo sa tie dôvody tak často opakujú? Máte pocit, že ústredný politický spor sa odohráva medzi Smerom a Mostom?

Po druhé, prečo sú vaše diskusné dvojice nevyvážené personálne? Prečo považujete za partnera do diskusie o zdravotníctve pre ministra Čisláka bývalého ministra Uhliarika? Uhliarik je na kandidátke svojej strany na nezvoliteľnom mieste (číslo 28). Iste, čudné je, že s tým KDH súhlasilo, otázkou je, či mali na výber. Čo k tejto pozvánke pre Ivana Uhliarika viedlo vás? Navyše, je v tejto téme akurát KDH hlavným opozičným partnerom pre Smer?

Po tretie, prečo vo vašich reláciách chýbajú politici Siete? Respektíve, prečo má v posledných dvoch mesiacoch Sieť také zastúpenie ako SMK? Sieť je pritom na rozdiel od SMK parlamentná strana (aj keď neprešla voľbami, má poslancov v parlamente), navyše vo viacerých prieskumoch je najsilnejšou opozičnou stranou. Prečo diskutoval s premiérom líder malej strany, a nie líder opozície? Časť voličov sa chce rozhodnúť, či dá hlas Procházkovi podľa toho, ako sa správa k Smeru. Kde inde sa majú Procházka s Ficom stretnúť, ak nie u vás?

Azda mi rozumiete, že mi nejde o Most, KDH ani Sieť. Ide o princíp verejnoprávnosti a tak trochu aj o vás.

Pán Strižinec, vidieť na vás, že chcete byť moderátorom novej generácie. Že chcete byť politikom partnerom, nielen udeľovačom slova.  Ak je to tak, mali by ste hlavnú politickú diskusnú reláciu v tejto krajine viesť inak.

Alebo verejne upozorniť na problém, ktorý je v televízii.

 

Foto: RTVS

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo