Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. január 2016

Učitelia sú odhodlaní v štrajku vydržať a vyzývajú vládu, aby konala

Časť učiteľov dnes prišla do Bratislavy vyjadriť svoju nespokojnosť so smerovaním školstva či nesúhlas s dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľskej obce. Očakávajú, že vláda spraví všetko pre to, aby sa štrajk skončil. Podľa informácií Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) je dnes po celom Slovensku zatvorených 301 škôl.

"Mali by si dobre zvážiť, čo spravia ďalej. Sme pripravení rokovať," odkázal po skončení demonštrácie Branislav Kočan z ISU. Vláda a minister by podľa jeho slov mali spraviť všetko pre to, aby sa štrajk čo najskôr skončil. Učitelia sú podľa Kočana pripravení vydržať až do konca.
     

 Približne 2000 učiteľov začalo dnes protest na Námestí SNP v Bratislave, kde ich prišli podporiť aj zástupcovia lekárskych a sesterských odborov. Učitelia prišli do hlavného mesta z celého Slovenska, a to napríklad z Košíc, Žiliny, Banskej Bystrice či Nitry, Trnavy a Bratislavy. Z námestia sa potom dav presunul pred Národnú radu SR, kde taktiež učitelia hovorili o svojich požiadavkách. Demonštrácia sa skočila približne o 13.15 h.
     

 Učitelia držali v rukách transparenty ako Zraz prázdnych vreciek, Nehrajte nám divadlo či Dôstojnosť učiteľskej profesii. Počas protestu štrngali zvončekmi a pískali. Zopakovali svoje požiadavky, ktoré sú zvýšiť tarifné platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od budúceho roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017. Taktiež, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by sa opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií a zrušila sedemročná obmedzená platnosť kreditov. Učitelia zároveň chcú, aby sa zvýšili rozpočty ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.
    

  "Nečakal som, že príde až toľko kolegov, toľko ľudí. Zaplnili sme námestie, zaplnili sme cesty. Myslím si, že celá spoločnosť si musela všimnúť, že sa tu niečo deje a že učitelia povstali, že konečne chcú zmenu, už nechcú sľuby. A chceme zmenu teraz," zdôraznil ďalší z organizátorov Vladimír Crmoman. Nespokojní učitelia plánujú v demonštráciách pokračovať. Najbližšia sa uskutoční v stredu 27. januára v Leviciach. Pedagógovia chcú taktiež organizovať stretnutia s rodičmi a verejnosťou, aby ich informovali o svojich ďalších krokoch.
      

Dnes po 14.00 h bolo do štrajku zapojených vyše 11.600 učiteľov zo 753 škôl. Na Slovensku podľa údajov ministerstva školstva je 2935 materských škôl, 2113 základných škôl a 868 stredných škôl. Počet učiteľov je približne 89.000.
     

 Minister školstva Juraj Draxler (nom. Smeru-SD) bude reagovať na štrajk na brífingu o 15.30 h.

Inzercia

Odporúčame

Pápež v októbri zavíta do Švédska, kde začnú sláviť 500. výročie reformácie

Pápež v októbri zavíta do Švédska, kde začnú sláviť 500. výročie reformácie

Vatikán dnes oznámil, že pápež František v októbri navštívi Švédsko, aby sa v meste Lund zúčastnil na podujatiach venovaných nadchádzajúcim oslavám 500. výročia reformácie. Podľa Vatikánu pôjde o jednodňovú návštevu, ktorá sa uskutoční 31. októbra. Bude to prvá pápežova cesta do Švédska od roku 1989, keď tam zavítal pápež Ján Pavol II.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.