Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. január 2016

Francúzsko a jeho spojenci budú aj ďalej útočiť na Dáiš

Francúzsko a jeho spojenci sú pripravení a odhodlaní opakovane útočiť na džihádistickú organizáciu Dáiš. Vyhlásil to dnes počas návštevy v indickom Naí Dillí francúzsky prezident Francois Hollande v súvislosti so zverejnením novej videonahrávky s vyhrážkami Islamského štátu.

Hollande ubezpečil, že "sa nenecháme zastrašiť". Podľa vlastných slov je odhodlaný útočiť na Islamský štát (IS), ktorý "sa nám vyhráža a zabíja naše deti".
     

 Agentúra Reuters citovala Hollandov výrok, že IS "nás provokuje najhorším možným spôsobom".
     

 Hollande takto reagoval na zverejnenie 17 minút trvajúcej videonahrávky zachytávajúcej posledné vyhlásenia deviatich militantov, ktorí pri teroristických útokoch v Paríži zabili 130 ľudí. Záznam v noci nadnes zverejnilo mediálne centrum Dáišu - al-Haját, a to na sieti Telegram.
     

 Na videozázname sú niektorí z útočníkov v maskovacích uniformách v nekonkretizovanej púštnej lokalite a sú zachytení aj pri páchaní brutálnych činov: podrezávajú a guľkou do hlavy popravujú ľudí označených za rukojemníkov.
      

Viacerí z neskorších atentátnikov - po arabsky alebo po francúzsky - v nahrávke deklarujú, že ich "posolstvo je adresované všetkým krajinám", ktoré sú členmi protidžihádistickej koalície vedenej Spojenými štátmi. Táto koalícia od septembra 2014 podniká nálety na pozície IS v Sýrii a Iraku, kde džihádisti predtým vyhlásili svoj kalifát.

Inzercia

Odporúčame